XRXMAG se představuje

Jsme Josef Sedlák a Tomáš Staněk, dva mladí ilustrátoři studující třetí ročník bakalářského programu ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara při ZČU v Plzni. Kromě kresby, malby a ilustrace se věnujeme primárně komiksu a během posledního roku jsme společně vydali dvě čísla komiksového časopisu pod názvem XEROX

 

XRX_xeroxPrvotní časopis XEROX vznikl v roce 2012 jako výstup komiksového workshopu pod taktovkou Vladimíra 518 na pražské Scholastice – obsahem byly krátké komiksy účastníků týdenního semináře a po rozebrání cca 15 kusů autory šel projekt víceméně k ledu. Před rokem a půl jsme se rozhodli uvést věci do chodu a kontaktovali jsme autory z č.1 i nové tváře a s nimi dali dohromady obsah dalšího – prvního námi představeného – čísla jménem XEROX volume 2 (prosinec 2014).

Zatímco první číslo bylo dělané amatérsky, na koleni ručně skládané a šité, prodaný náklad okolo 150 kusů nám dal důvod dále pokračovat systematičteji, do dalšího čísla XEROX volume 3 (červen 2015) jsme pozvali další dva autory mimo řady studentů a časopisy jsme nechali vyrobit strojově. Ruku v ruce s tím šly prodejní stánky a prezentace na akcích jako je Zinefest nebo nedávno KomiksFEST v pražské Meetfactory.

Na naší cestě od píky jsme se rozhodli pro další krok – pro další, momentálně finišující číslo časopisu jsme založili crowdfundingovou kampaň na čerstvé stránce Penězdroj.cz a chceme tímto způsobem, tedy nejdřív vybíráním peněz mezi čtenáři a následně výroby nejen časopisů, ale i dalších odměn jako jsou trička či kalhotky, zajistit co nejlepší podmínky pro vznik kvalitního komiksového magazínu, kterých je v Česku jako šafránu a náš už si mezi nimi buduje pevnou pozici. Spolu s tím jde ruku v ruce brzké založení registrované známky pro náš časopis a tedy (z pochopitelných důvodů) i změna jména z potenciálně problémového Xerox na XRXMAG!

Nový časopis bude nabízet kromě merchandisingu i nové jména a styly v řadách přispěvatelů, stejně jako pokračování příběhů nakousnutých v předešlých číslech.

 

Další informace a fotografie jsou k nalezení na naší facebookové stránce.

Dosud v časopise publikovali:

Jan Saska (*1988) – student animace na pražské FAMU, mimo jiné tvůrce již legendární (částěčně autobiografické) postavy Hurikána a člen původní sestavy Xeroxu.
Josef Sedlák (*1990) – mladý ilustrátor, kreslíř a komiksový tvůrce, milovník kontrastní a dynamické černobílé linky, odvážně kombinující kresbu s písmem.
Karolína Kotrbová (*1994) – studentka scénografie na DAMU, kromě které se věnuje i komiksové tvorbě, jediný ženský prvek v našem časopise s osobitým přístupem.
Vladimír 518 (*1978) – rapper, výtvarník, teoretik architektury, vůdčí osobnost současné alternativní scény. Duchovního otce našeho časopisu netřeba představovat.
Tomáš Staněk (*1994) – z prostředí graffiti a rapu vzešlý kreslíř, ilustrátor a autor komiksů, snažící se kombinovat vlivy výtvarna, literatury a brakových žánrů.
Matěj Růžička (*1988) – kreslíř, grafik a výtvarný pedagog, tvůrce velkého cyklu o westernové přestřelce, kde žene komiks a kresbu na vzájemnou tenkou hranici.
Vojtěch Kiss (*????) – polotajmná postava v našem kolektivu, autor hrdinského eposu Lubošova smrt během tvorby kterého se Vojtěch mimo jiné učí i od základu kreslit.