Chloe Neill: Na ostří špičáku (Upíři z Chicaga 4)

Být Ochránkyní Cadoganského Domu znamená mnoho různých věcí, ale rozhodně žádnou nudu. Upírka Merit, hrdinka městské fantasy Upíři z Chicaga, si před třemi měsíci sotva poradila s hrozící válkou mezi dvěma nadpřirozenými frakcemi a už se na ni valí další komplikované trable. 

Neill_Na-ostri-spicakuChicagský starosta Seth Tate si do své kanceláře zavolá Merit a Mistra Ethana Sullivana, aby je informoval, že se objevila svědectví o krvavých vraždách, které spáchali upíři na lidském obyvatelstvu. Mrtvoly sice chybějí, svědectví není nejvěrohodnější, ale starosta je ochotný politicky obětovat upíry Domu Cadoganů, aby zabránil vyhrocení situace mezi obyčejným a nadpřirozeným obyvatelstvem. Merit se pouští do vyšetřování mejdanů – večírků, kde upíři pijí krev od dobrovolných dárců –  a snaží se zjistit skutečný stav věcí. Ke všemu do Chicaga míří zástupce Greenwitchského prezidia, aby obhlédl na místě situaci, kterou rozvířila bývalá Mistrová Domu Navarrů a Meritina zarytá protivnice Celina. Třešničku na dortu trablů představuje McKetrick a jeho banda, která se snaží vyčistit město od upírů.

Kam zmizely ty sladké časy, kdy Merit byla obyčejnou vysokoškolskou studentkou a její jediné starosti se týkaly vzdělání a ambiciozního otce? Od té doby se toho tolik změnilo. Zjistila, že její děda pracuje jako ombudsman pro nadpřirozenou komunitu. U její nejlepší kamarádky a spolubydlící se projevil talent pro čarodějnictví. Ji samotnou proměnili v upírku, našla si nové zubaté kamarády, spřátelila se s rodinou apexe (alfy) kožoměnců. Získala post Ochránkyně a důvěrně se zapletla s Ethanem Sullivanem. Merit pozvolna dorůstá do své upíří funkce. Spoustu věcí se stále učí a ještě dlouho bude. Dokáže jít tvrději za svým, ale stále zůstává lidská. Pořád nepřišla na chuť intrikám a politickým machinacím a snaží se zlepšovat v jejich odhalování. Ona plus Ethan rovná se velká komplikace v soukromí, ale jako tým hájící zájmy Domu dokážou pracovat skvěle.

Chloe Neill v Dvojím kousnutí odhalila lidské populaci, že kromě odtajněných upírů mezi nimi žijí i kožoměnci. V Na ostří špičáku autorka tuhle zápletku dál rozvíjí. První vlnu obdivu a fascinace nadpřirozenem u lidí pozvolna nahrazuje strach a nenávist, kterou některé osoby tahající za nitky v pozadí dokážou skvěle využít k osobnímu prospěchu. Po městské upíří i kožoměnecké politice se ke slovu dostává tajemné Greenwitchské prezidium. Opatrně začíná vystrkovat růžky i ambiciozní starosta Tate.

Autorka ve svém fiktivním světě rozčeřila politické pozadí, ale hlavní dějovou linku tvoří detektivní příběh. Vyšetřovatelkou se stává Merit a občas má k ruce mužského pomocníka., což obvykle vede k velice nečekaným, zábavným i napínavým situacím.

Chloe Neill ani tentokrát neuzavřela všechny příběhové linie, které se svými postavami rozehrála. Hlavní zápletka plná nečekaných zvratů se sice řešení dočkala, ke spokojenosti správného detektiva však nebylo mnoho věcí ještě odhaleno, což sérii odlišuje od mnoha jiných zástupců městské fantasy. Kvalita jednotlivých dílů se příjemně zvyšuje. Upíři z Chicaga jsou v mnohém velice originální a pouze minimálně využívají zaběhnutých klišé. Merit a všichni kolem ní si zkrátka vyšlapávají vlastní cestičku.

Upíři z Chicaga čtvrtým dílem rozhodně nekončí a netrpělivé čtenářky budou nejspíš během dlouhého čekání na pátý díl nakladatele proklínat, protože tentokrát autorka naservírovala zákeřný a krutě nečekaný cliffhanger, který bude mít nepochybně dalekosáhlé následky. Nechť je čekání na další várku Meritiných dobrodružství co nejkratší.

Ukázka

Vydal: FantomPrint, 2015

Koupit knihu