Taran Matharu: Učedník

Sirotek Fletcher vyrůstá v malé horské vesničce a pomáhá místnímu kováři, který je jeho opatrovníkem. Lidé vedou válku s orky a hlavní bojovníci jsou rekrutováni z řad válečných mágů.

Matharu_UcednikMladý Fletcher zjistí, že ovládá magii, a začne studovat na válečného mága. Kvůli dlouhé a krvavé válce jsou na Akademii přijímáni nejen studenti šlechtického původu, ale i prostý lid, pokud u nich Inkvizice prokáže magické nadání. V roce, kdy na akademii nastupuje Fletcher, vezmou dokonce i trpaslíky a elfy, kteří nemají plná občanská práva. Studium končí po dvou letech turnajem, na kterém se rozhodne o vojenských hodnostech pro budoucí mágy, ale i tato tradice je narušena a turnaje se mají zúčastnit už prváci. Jaké mají šance proti starším spolužákům?

Studenti ve škole jsou rozděleni na šlechtice a prostý lid. Šlechtické děti mají mnoho výhod, na nižší třídu se koukají skrz prsty a hází jim klacky pod nohy, kde můžou. Třídní rozpory tvoří podstatnou část zápletky. Autor se lehce otře i o problémy rasismu, v tomto případě spíše tvarismu. Řeší se rozdíly mezi lidmi, trpaslíky a elfy.

Hlavní postavou je typický outsider Fletcher. Sirotek, který najednou zjistí, že má moc, a snaží se s tím poprat, jak se dá, a předvést, že dokáže to, co ostatní vyvolení, a ještě něco navíc. Za kamarády si vybere další outsidery, elfku a trpaslíka, a společně s nimi utvoří dobrý tým. Nepřátelům je třeba ukázat, že týmová práce přináší ovoce a s přátelstvím se dá dosáhnout větších úspěchů než bojem proti všem.

Taran Matharu využil ve své knize spoustu oblíbených klišé, kterými lehce zamíchal, okořenil je novými nápady a vytvořil příběh, který čtenáře zaujme. Hlavní novinkou tohoto díla jsou démoni, pro které platí známé přísloví o ohni „dobrý sluha, ale zlý pán“. Démoni zastávají funkci domácích mazlíčků, pomocníků a ochránců, ale zároveň jsou nebezpeční jako divoká zvířata. Autor si dal velkou práci s klasifikací a popisem jednotlivých démonů.

První díl je jako většina prvních dílů převážně seznamovací. Ukazuje, kdo je kdo, kdo proti komu stojí a jaké má šance na úspěch, ale plného rozvití zápletky se ještě nedočkáme. Obzvlášť začátek příběhu trpí pomalejším rozjezdem. V závěrečném turnaji se však objeví několik napínavých soubojů.

Anotace hrdě přirovnává knihu k Harry Potterovi a najdeme v ní mnoho podobností. Už jen motiv sirotka a kouzelnické akademie tomu nahrává. Po prvním díle nelze říct, jestli se série příběhům o slavném čaroději přiblíží, nebo se mu dokonce vyrovná, ale má nakročeno dobrým směrem.

Učedník zaujme především mladší čtenáře, což autor podporuje svým stylem psaní, prostředím i věkem hlavních postav. V románu se však nachází pár scén, které bych pro takto mladé publikum vynechala. Nebála bych se knihu doporučit ani starším čtenářům, kteří mají rádi klasickou fantasy a příběhy o mladších hrdinech.

Ukázka

Vydal: Alpress; 2015