Christoph Marzi: Mlžné kameny (Poslední čarodějka 2)

Barcelonu zaplavují stíny a Catalina Soleado byla po střetu s matkou přenesena do centra vědění čarodějek, tajemné Malfurie. Možná, že právě na místě tvořeném magií a havraními pírky nalezne pomoc pro svého přítele Jordiho Marí, a vůbec pro všechna živá stvoření.

 

Marzi_Posledni-carodejka2_Mlzne-kamenyCatalina Soleado je jednou ze tří čarodějek, které dokážou měnit svět pouze pomocí tužky a kousku papíru. Dříve jich bývalo více, ale za každou magii se platí tím, co má čarodějka nejraději. Malířky map byly před mnoha lety nuceny svým uměním změnit tvář světa tak, aby zabránily stínům vše pohltit. Magie jim vzala jejich nejbližší a Catalina na světe existuje jen díky rozhodnutí své babičky Nurii Nieble. Nyní se však stínům v čele se svou královnou podařilo to, co před mnoha léty nezvládly, a malířky map jsou pro ně prostředkem, jak získat svět podle svých představ. Proto je Catalina na útěku před stíny i svou matkou Saritou Soleado, jež je na jejich straně a s kterou se střetla v katedrále Sagrada Familia. O babičku Nurii Nieblu s největší pravděpodobností přišla v ohni, když se Královna stínů snažila Nurii získat na svou stranu.

Catalina se ocitá v Malfurii, kde hledá útočiště a odpovědi na otázky, jak zahnat stíny a pomoci příteli Jordimu Marí, synovi strážce majáku, s kterým se během útěku před stíny velmi sblížila. Jordi zůstal v Barceloně sám, po kousnutí temnou můrou zmatený, bez vzpomínek a s pocitem, že ztratil něco důležitého. I on však získá společníka na cesty Koperníka, který se vynořil z trosek katedrály Sagrady Familia a zřícené galeony Medúzy. Catalalina a Jordi začínají další pouť za svobodou a na záchranu světa. Možná se jejich cesty znovu protnou, alespoň cikánka Makris se svými příběhy v tom má jasno.

Christoph Marzi v druhém pokračování Poslední čarodějky opět vykreslil barvitý příběh z našeho světa, prodchnutý magií a jinými zákonitostmi, než na jaké jsme zvyklí, a jenž se pouze vzdáleně podobá našim mapám. Čtenář navštíví další místa a města, která jsou mu blízká, a dozví se podrobnosti z doby, kdy zeměpisný atlas vypadal, jak se patří.

Příběh je natolik fantaskní, že se nedá předvídat, kam se kroky hlavních hrdinů Jordiho a Cataliny stočí a co je ještě může potkat. Jordi je veskrze kladný hrdina, ale u Cataliny je na pováženou, zda vše, co vykoná, je dobré. Tužka v ruce mladé nerozvážné dívky se stává nebezpečnou. V knize přibudou nové postavy, ale objevují se i ty, se kterými se čtenář setkal už v prvním dílu Zpívající město. V první polovině románu se autor věnuje především Jordiho úprku z Barcelony, druhá je daleko poutavější a akčnější.

Mlžné kameny jsou zajímavý čtivý příběh, ale stejně jako u předchozího dílu jsem měla problém srovnat si v hlavě náš svět s autorovou představivostí. Popisuje města a uličky Barcelony a Lisabonu do nejmenších podrobností, ale technika, flora a fauna s magií se úplně vymykají. Alespoň náznak nějakého řádu a logiky je pro čtenáře důležitý, ale tady chybí. Příběh připomíná japonské animáky, kde se zjevují imaginární tvorové i krajiny a tropí podivuhodné věci.

Vzhledem k některým událostem v románu si nejsem jistá, jestli bych jej zařadila mezi literaturu pro děti. Ale každý čtenář je jiný, co pro mě může být neuchopitelné, to pro jiného může být skvělý zážitek.

Vydal: Fragment, 2014

Koupit knihu