Seriál Witches of East End – recenze

Loni na podzim odvysílala stanice Lifetime první desetidílnou řadu paranormálního seriálu o ženách rodu Beauchampů, o čarodějkách z East Endu podle stejnojmenného románu Melissy De La Cruz.

V poklidném městečku East End vedou neméně poklidný život Joanna s dvěma dospělými dcerami Ingrid a Freyou. Tedy, zdánlivě poklidný. Joanna před všemi v městě, i před svými dětmi, tají, že pocházejí z dlouhého rodu čarodějů – a že ona sama pamatuje ještě hony na čarodějnice. Klid má ale brzy skončit. Ve Freye i Ingrid se pomalu probouzejí magické schopnosti, do města se vrací Joannina excentrická sestra Wendy, taktéž čarodějka první kategorie, a přichází sem v touze po pomstě tajuplný čaroděj, který na sebe bere podobu právě Joanny. Když měnič v její podobě zabije místního obyvatele a jeho manželku nechá naživu, Joanna stojí před obviněním z vraždy – a Beauchampovic děvčata vědí, že je to jen první z mnoha problémů a překážek, kterým musí čelit.

Na první pohled se může zdát, že postavy jsou poměrně černobílé. Máme tu Joannu, matku rodu, která dělá vše, aby ochránila dcery, včetně toho, že před nimi tají, kdo jsou a co dokážou – ví, že když se tak stane, její dcery zemřou. Za svůj stovky let dlouhý život se o tom mnohokrát přesvědčila.

Její sestra Wendy je naopak otevřená až na hranici lehkomyslnosti. Když jde ale o ochranu rodiny, rve se jako lvice. Dokáže se taky proměnit v černé kotě a je obdarovaná devíti životy. Nebo tedy byla, o několik z nich už během staletí přišla.

Zrzka Ingrid je odměřená knihovnice, přátelská, ale uzavřená, nevinně působící šedá myška, v níž se ale skrývá obrovská magická síla. Typická tichá voda. Snaží se sílu, která se v ní probouzí, využívat jen k dobrým účelům, či spíš nevyužívat vůbec, protože dobře ví, že vše má svou cenu.

Její sestra, černovlasá Freya, je divoká sexy barmanka, za jejíž hezkou tvářičkou se ale skrývá chytrá mysl. Štve ji, že je její sestra mocnější než ona – jakkoli jí to přeje. Její srdce patří věhlasnému lékaři Dashovi, její city ale čeká těžká zkouška, když se do města vrátí Dashův bratr Killian, k němuž to Freyu okamžitě táhne.

Dámy v hlavních rolích jsou branží protřelé a je to na jejich výkonech znát. Jsou přirozené a do svých rolí zapadají jako zámek do klíče – a je vidět, že si své role patřičně užívají. Nejvíce ovšem zaujme Julia Ormond coby Joanna, která dokazuje, že stárnout se dá i s grácií. Milým překvapením pak je Freddie Prinze Jr., jenž propůjčil svou tvář malé roličce sběratele motýlů Lea.

Jediným výraznějším negativem seriálu jsou triky, z nichž je patrné, že jde o televizní tvorbu a že mateřská stanice na speciální efekty neuvolnila příliš velký balík peněz. Sympatické postavy a především akcí a překvapeními naplněný příběh ale toto negativum hravě vyrovnávají, stejně jako zajímavě zpracované náhledy do minulosti Beauchampových děvčat.

Na první pohled fanouška žánru napadne, že se seriál Witches of East End snaží zaplnit díru, která vznikla po skončení vysílání známého seriálu Čarodějky. A za sebe můžu říct, že se jim to podařilo. Pokud máte chuť na čarodějnický seriál se sympatickými postavami, propracovaným světem, plný zaříkávání, lektvarů, rituálů a spousty překvapení i laskavého humoru, pak jsou Čarodějky z East Endu právě pro vás. Druhá série startuje v říjnu tohoto roku a velice se na ni  těším.