Tanya Huffová: Kouř a popel

Závěrečný díl trilogie Kouř, spin offu k detektivní sérii Krevních pout, zastihuje Tonyho Fostera, asistenta režie v zácviku u béčkového televizního seriálu o upířím detektivovi Nejtemnější noc spolu s Henry Fitzroyem, skutečným stovky let starým upírem, v situaci, kdy společně naposledy čelí nadpřirozené hrozbě, tentokrát ve formě invaze démonů, která hrozí proměnit svět v jedno velké peklo na zemi.
Kour_a_popel_FRONT.ai
Tony Foster se dočkal po událostech ve strašidelném domě povýšení, v praxi ovšem při natáčení dělá stále stejně nevděčnou práci „přines tohle, zařiď tamto“ jako dřív a pouze sní o báječné kariéře filmového režiséra. Přesto se jeho pozice v CB Productions změnila, po předchozích událostech někteří z jeho spolupracovníků vědí, že o příšerách a nočních běsech si nepřečtou jenom ve scénáři pro příští epizodu, ale reálně jim s nimi hrozí nepříjemné setkání tváří v tvář, a kdo se v takové chvíli může hodit víc než mladý čaroděj, který je už jednou zachránil?

Jak se brzy ukáže, obavy členů štábu nejsou vůbec neopodstatněné. Vancouver se stává dějištěm demónské konvergence, události, která oslabuje bariéry mezi naším světem a pekly tak, že se na některých místech stávají prostupné a umožňují k nám proniknout široké škále démonů, kteří mají jediný úkol – zabít kaskadérku Leyu. Právě ona vyhledá Tonyho a bez okolků mu do detailu objasní, k čemu se schyluje, pokud jí nepomůže. Leya je tři a půl tisíce let stará Brána démonů a kněžka Ryne Cyrataneho, démona sexu, který si ve starém Sumeru hrál na boha a nakonec skončil zapuzený a uzamčený ve svém vlastním pekle, z něhož vede cesta ven jen skrz zabití Leyi. Na Tonyho jako jediného ucházejícího čaroděje v okolí připadne úkol, aby tomu zabránil. Bohužel mezi posíláním démonů domů, zalepováním metafyzických děr v čase a prostoru, normální prací a ochranou Leyi má sotva příležitost jíst a spát, natož aby si mohl pořádně pročíst kouzelnický manuál, který mu v notebooku nechala čarodějka Arra, a naučit se, jak se ta magie vlastně bezpečně provozuje. Nehody na sebe nenechají dlouho čekat. Tony naštěstí není na svůj úkol sám, pomoc Henryho Fitzroye a jedné z hvězd seriálu Lee Nicholase ale není zrovna tím, po čem ze srdce touží, vzhledem k nedořešeným vztahům, které k oběma má.

Kouř a popel přináší rychlou jízdou od první stránky do samého závěru. Nejsou tu žádná hluchá místa ani nudné pasáže. Tony Foster dospěl v sympatického hlavního hrdinu a skvělého vypravěče, kterému nejde než držet palce a přát šťastné konce. Stejné je tomu i s jeho přáteli a spolupracovníky, s nimiž tvoří jednu velkou seriálovou rodinu se vší excentričností a podivnostmi lidem od filmu vlastní.

Tanya Huffová vytěžila maximum z vyprávění ve třetí osobě, které nikdy neztrácí přehlednost, ale udržuje i potřebné napětí (události během závěrečné bitvy tím nezůstanou bez překvapení). Na maximum byl využit i autorčin smysl pro humor. Potěší malé cameo Vicki Nelsonové i sarkasmus nesmrtelné kaskadérky Leyi, zdrojem vtipu jsou ale především Tonyho vnitřní monology a osobité komentování situací. Příběh tím sice ztrácí hloubku, ovšem ve chvílích, kdy je seriózní tón skutečně třeba, vypluje na povrch – tak jako v případě řešení Tony x Henry situace.

Henry Fitzroy je a vždy bude důležitou součástí Tonyho života, v Kouři a popelu si ho navíc čtenář užije víc než v předchozích dvou knihách dohromady. Je třeba vyřešit, čím pro Tonyho, který se už docela dobře drží na vlastních nohách a konečně dovede rozvíjet svoje magické schopnosti, má doopravdy být. Tonyho magie se zdá tak přirozená jako dýchání, možná zatím nefunguje pokaždé, jak by měla, ale rozhodně skrývá do budoucna velký potenciál, což je na bývalého kluka z ulice pořádně dobrý výsledek. Můžeme jen doufat, že se k němu autorka ještě někdy vrátí, pořádné gradující finále, které by zodpovědělo všechny otázky, totiž kniha postrádá.

Kouř a popel patří k tomu druhu urban fantasy, kdy stačí obracet stránky a vychutnávat si představení. Zápletka lehce pokulhává za předchozím dílem Kouř a zrcadla, ale celkově jde o výborné zakončení série Kouř i povedený poslední vstup do světa Krevních pout.

Vydal: Brokilon, 2013

Ukázka z knihy

Koupit knihu