Ōkami kodomo no Ame to Yuki

Vlčí děti Ame a Yuki, nejnovější dílo renomovaného japonského režiséra a animátora Mamoru Hosody, vypráví příběh o hluboké rodičovské lásce a ceně, kterou je třeba za ni zaplatit.

 

ame and yukiJako devatenáctiletá studentka se Hana až po uši zamiluje do mladého muže tajně navštěvujícího univerzitní přednášky. Začnou spolu chodit a on jí jednoho dne prozradí pečlivě střežené tajemství: dovede se proměnit ve vlka. Mladý pár se přestěhuje do vlastního bytu a při skrytém domácím porodu se jim narodí holčika Yuki, následovaná po čase chlapcem, který dostane jméno Ame. Obě děti zdědily dominantní otcův vlčí gen a odmala se proměňují. Nedlouho po porodu Ameho Hanin manžel beze stopy zmizí a její svět se zhroutí po zjištění, že byl nešťastnou náhodou ve své vlčí podobě zabit. Mladá matka zůstává sama se dvěma dětmi, o jejichž pravé povaze se nesmí nikdo dozvědět. Zoufalé odhodlání je správě vychovat dovede Hanu až k opuštění města a odchodu na odlehlé místo do hor, kde každodenní život není lehký a blízkost divoké přírody přináší stejnou měrou radost i hořkost.

Vlkodlaci to na stříbrném plátně se zavedeným stereotypem vlčího muže měnícího se za úplňku v krvelačnou bestii nemají lehké. Vlčí děti představují něco naprosto odlišného. Příběhem provází mladá Yuki zvolna líčící osudy své matky a vlastní nezvyklé hořkosladké dětství s prostou věcností a fatalismem. Filmem se line tragický podtón, který je ovšem překryt tolika vrstvami pozitivního nátěru, že si na konci v podstatě velmi jednoduchého vyprávění o mladé ženě a jejích dvou zvláštních dětech obklopených dechberoucí přírodou budete utírat slzy, ale celkově si odnesete příjemně hřejivý zážitek.

Snímek posbíral několik domácích i mezinárodních ocenění a v samotném Japonsku patřil k nejúspěšnějším filmům uplynulého roku. Bez obav ho lze doporučit i těm, kteří jinak nemají anime příliš v oblibě, nebo s ním nemají tolik zkušeností.

Japonsko, 2012, 117 min,
Csfd