Třetí týden, třetí novinka – rozhovor

Třetí a předposlední novinkou letošního léta je rozhovor s majitelem partnerského knihkupectví Minotaur, Michalem Římalem, ve kterém se mimo jiné dočtete, jaké to je, vést velké knihkupectví, i v čem je obchod našeho sponzora výjimečný.

Minotaur1 Michal Římal (vlevo) se známým spisovatelem Janem Kotoučem.

 

Knight: Zdravím tě, Michale, a děkuji ti, že sis našel čas na malý rozhovor.

Michal: Zdravím všechny čtenáře deti-noci.cz

Knihkupectví Minotaur je našim návštěvníkům již jistě známé, představ nám, prosím, ale osobu, která stojí za úspěšným obchodem?

Jsem majitelem knihkupectví Minotaur a provozovatelem internetového obchodu Minotaur.cz – a pokud jde o úspěch, Minotaur nebyl vždy tím, čím je dnes. Rozhodně se mu v začátcích nedalo říkat úspěšný obchod, natož pak úspěšný internetový obchod.

Jaké potíže obchod provázely? Jak ses vůbec k podnikání dostal a vypracoval Minotaura do dnešní podoby?

S podnikáním jsem začal v roce 1998 a první tři roky jsem zkoušel více oborů, než jsem se vůbec otřel o sortiment, který prodávám nyní. Začínal jsem s prodejem a servisem výpočetní techniky a v roce 2000 jsem se začal zajímat o obchodování na internetu. Tehdy vznikl první pokus o e-shop, který však provázelo mnoho problémů. Většina z nich byla (jak jsem bohužel pozdě zjistil) způsobena špatnou volbou nabízeného sortimentu. Dnes to již lidem připadá běžné, ale v roce 2000 bylo mnoho věcí, které si prostě obyčejní lidé „neriskli“ v e-shopech nakupovat. Na základě těchto zkušeností jsem hledal sortiment, který by požadavku tehdejší doby vyhovoval, a tak jsem vedle IT technologií a prostředků mobilní komunikace v roce 2001 otevřel svůj první internetový Comics Shop.

Zřejmě to chtělo docela odvahu, nabízet zboží, které na českém trhu tehdy nebylo tolik rozšířené jako dnes, přesto jsi nabídku nakonec rozšířil o další žánry literatury. Co tě k tomu vedlo?

Pokud vím, nebyl v té době na internetu žádný e-shop specializovaný čistě na komiksy. Bohužel nabídka vydávaných titulů nebyla moc velká a to byl také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl sortiment rozšířit. Začínal jsem nabídkou asi 30 komiksů. Na tom jsem si vyzkoušel, že tenhle sortiment funguje, prodává se dobře a lidé nemají problém s důvěrou a nebojí se nakupovat. A tak jsem do nabídky zařadit žánry fantasy, sci-fi a horory – a to z prostého důvodu: stejně jako komiksy i SFaF (Sci-Fi a Fantasy, pozn. red.) naplňovalo moje dětství a dospívání. Na téhle literatuře jsem vyrostl a získal si k ní vztah už od dětských let, byť to v době před sametovou revolucí nebylo úplně jednoduché. Vycházela jen schválená díla, a tak se čtenáři dostali jen ke zlomku skvostů celosvětové tvorby.

Dá se tedy říct, že sis k SFaF budoval vztah od malička a dnes se touto oblastí živíš. To zní jako splněný sen a rovněž vysněná práce každého, kdo se zajímá o literaturu.

Bezpochyby můžu říct, že jsem na tom vyrostl. Četl jsem pochopitelně i jiné věci – jako dítě pohádky a dobrodružné příběhy, pak asi od 7 let foglarovky, kolem osmého roku jsem objevil romány J. M. Trosky a o pár měsíců později verneovky. Následovala revoluce a během pár let se na trhu začaly objevovat klasiky žánru do té doby nevydané. A pokud jde o splněný sen – ono se mnohdy říká, že když je koníček tvou prací, přestává být koníčkem. Je to zčásti pravda, a mnohým z těch, kteří říkají, že by za takovou práci dali nevímco, bych přál, aby si to vyzkoušeli. Není to vždy takové, jak to na první pohled vypadá. Na druhou stranu musím říct, že si nedovedu představit chodit do zaměstnání, kde by mě to nebavilo. Je to dřina, ale na druhou stranu se mi ještě nestalo, že by se mi ráno nechtělo do práce (pokud teda nejsem po flámu).

V čem je knihkupectví Minotaur odlišné od ostatních specializovaných obchodů u nás?

Každý e-shop je svým způsobem unikátní a každý v jiném směru, stejně jako každý zákazník vyžaduje něco jiného. U nás se snažíme vyhovět speciálním požadavkům zákazníků, nabízet tituly, které jinde nemají, a třeba i sehnat zákazníkům knihu mimo žánrový záběr. Navíc jako jedni z mála nabízíme v rámci jednoho e-shopu přesah produktů od knih a komiksů přes deskové hry, karetní hry, filmy na DVD a Blu-ray až po sběratelské figurky a předměty nebo filmové repliky. Takže pokud třeba jako někteří čtenáři Dětí noci máte rádi True Blood, můžete si u nás vedle knih nebo seriálu na DVD koupit i tematické placky nebo hrnečky, případně se informovat na další produkty, o které byste měli zájem.

Jaké novinky, týkající se obchodu samotného, se objevily v poslední době a na co se mohou zákazníci těšit?

Od začátku letošního roku jsme začali více propagovat výprodejové akce, které mají ze strany zákazníků velmi silný a velmi pozitivní ohlas. Horkou novinkou posledních týdnů je náš partnerský program Minotaur Partner, který umožňuje malým webům a blogerům vydělávat na obsahu, který svým čtenářům předkládají. A v posledních týdnech jsme pro naše facebookové fanoušky připravili víkendové akce – výrazné snížení cen několika málo vybraných položek, platné od pátku do neděle. A co chystáme? Nechte se překvapit… Žádný správný obchodník by neměl vyložit všechny karty na stůl, ale určitě se máte na co těšit.

Minotaur2

Vraťme se ještě na chvíli zpět k literatuře – sci-fi a fantasy si u nás budují čím dál tím pevnější pozici a kvalitnější literatura na trhu střídá méně kvalitní, přesto jsou však knihy, které by mohly bez debat konkurovat klasické literatuře a beletrii. Co znamená sci-fi a fantasy pro tebe, co pro tebe tyto světy představují?

SFaF je výjimečná tím, že může být čímkoliv, co si čtenář může přát. Může být smyšleným světem, ve kterém je vše, co v reálném není, stejně jako může být neuvěřitelným prostředím, ve kterém poznáváme zrcadlení problémů dnešní doby. Tyto žánry se v posledních desetiletích rozvětvily na takové množství subžánrů, že si vybere téměř každý. A to je možná důvod, proč si upevňují svou pozici u čtenářů – nabízí prolínání do vod běžné literatury, ať už je to detektivka, milostný román nebo thriller.

Jaké jsou tvé oblíbené knihy z těchto žánrů? Abys to měl těžší, řekni nám 3 z žánru sci-fi, 3 fantasy a 3 komiksy, případně série.

Tohle není úplně lehké, stejně jako jmenování jakýchkoliv nej. A aby ta odpověď nebyla tak jednoznačná, napíšu ta tři nej, ale nebudu je nijak řadit. Ze sci-fi je to asi nejlehčí – patří tam jednoznačně Duna od Franka Herberta, Sníh od Neala Stephensona a Hyperion Dana Simmonse. U fantasy je to horší – rozhodně celá Zeměplošská sága Terryho Pratchetta, pro mne nostalgicky velmi příjemná sága Meč pravdy Terryho Goodkinda a pak asi Sága Trhlinové války R. E. Feista. A u komiksů to budou Watchmen, série Živí mrtví a Usagi Yojimbo z dílny Stana Sakaie.

Neodpustím si otázku na závěr: proč zrovna Minotaur?

Tohle je kupodivu dost složitá otázka. Já sám si už vzpomínám jen matně, proč tehdy padl výběr právě na Minotaur, ale vím jistě, že to bylo silně ovlivněno mou četbou v té době. Do ruky se mi celkem náhodou dostal originál prvního dílu série DragonLance: Minotaur Wars – Night of Blood od R. A. Knaaka – a to asi rozhodlo. Nevím, jestli jsem to byl já, kdo tohle jméno do pomyslného výběrového osudí vhodil, jisté však je, že jsem to byl já, kdo ho vybral. :-)

Děkuji ti za rozhovor a jménem celé redakce i za to, že díky tvému přispění mohl web po několik posledních let fungovat a prosperovat. Přeji ti hodně úspěchů v podnikání a těším se na další spolupráci.

Díky a přeji Dětem noci hodně věrných čtenářů a čtenářům Dětí noci hodně kvalitních literárních zážitků.