Čarodějové, čarodějnice, čarodějčata v literatuře – 5. část – Evdokie

Mohli by si založit vlastní magickou rodinnou mafii…
Evdokie Ivanovna ze série Kate Danielsová autorské dvojice Ilona Andrews.
Živelná, nezvladatelná rodina s matkou Babou Jagou se smyslem pro originální dary, které není radno být zavázán.

baba-yaga-housePlnoštíhlá hnědovlasá čarodějka ve středních letech, která bydlí ve srubu někde v pětatřicet hektarů rozlehlém parku Johna Whitea v sousedství Atlanty. Jako hraniční kameny pro svůj pozemek užívá lidské lebky (plastové) na kůlech se svíčkami. Na zahradě jí rostou maliny, angrešty, rybíz, jahody, česnek, cibule, ovocné stromy a bylinky. Její domek s verandou stojí pevně na dvou šupinatých nožkách s pařáty.

Evdokie vaří raději boršč a čaj než neopatrné hrdiny a peče vanilkové sušenky s velkým množstvím cukru. Ve volném čase plete. Jako správná čarodějnice vlastní kačeno-králíko-kočku (černé kotě, které umí změnit podobu). Ublížit zvířátku se snaží Slavík Loupežník, jenž dokáže svým hvizdem ohýbat stromy.

Velkohubý a naštvaný, že mu Evdokie nedovoluje na svém území okrádat lidi, a s civilním jménem Vjačeslav (zkráceně Sláva). Ve svých mladších letech měla zájem o Vorona a barvila si kvůli němu vlasy na rudo. On o ní zájem neměl, ale to jí nebránilo rozmazlovat jeho nevlastní dcerku Katušku Danielsovou dobrým jídlem a hračkami. Proč by se o holčičku nepostarala, když znala její matku Kalinu. A dokonce si sestra Katuščiny babičky vzala za manžela Evdokiina strýce Igora.

Andrews_Magie_krveKromě toho, že je Evdokie příbuzná s Kate Danielsovou, tak se zapletla i s Černobogovým volhem Grigorijem Semjonovičem, temným mágem v černém plášti s kapucí a krkavcem jako mazlíčkem. Zapletla se s ním natolik důkladně, že si pořídili pět dětí. Nejsou manželé, protože se sice milují, ale nedokáží spolu žít. Dramatický vztah po ital…vlastně po slovansku. Jemu chybí trpělivost pro záležitosti čarodějek a jí vadí krev. S alkoholem ve hře se jim na Nový rok podařilo podpálit dům.

Nejstarší syn Roman je volh po otci a projevuje sebevražedné sklony svým zájmem o Andreu Nashovou. Objevují se i jeho dvě sestry, obě čarodějky,  jedné je šestadvacet let. Ve vztahu Grigorije a Evdokie běžně padají označení jako zuřivý jezevec, stará bláznivá baba, starý kozel…

Výjimečně se shodnou v názoru na děti Grigorijova staršího bratra Vasilije, volha od Běloboga, protože ten razí teorii, že pokud děti přičichnou k magii, tak začnou rodičům odmlouvat. Jeho vlastní potomstvo se skládá z doktora, advokátky a nejmladšího synka – hudebníka Slávy – dle tety Evdokie pravděpodobněji sériového vraha v zácviku, neboť se jí snaží zlikvidovat kočku.

Živelná, nezvladatelná rodina s matkou Babou Jagou se smyslem pro originální dary, které není radno být zavázán.