Čarodějové, čarodějnice, čarodějčata v literatuře – 3. část – Pug

Mládí vpřed…
Pug z knih Raymonda E. Feista.
Pug z hradu Crydee je sirotek se světle hnědými vlasy, který je na svůj věk malý. Využívá každou volnou chvíli, aby se pobavil. Nikdo neví, kdo byli jeho rodiče. Jedna žena, která ho našla na cestě, jej nechala u dalajských kněží v horském opatství, a ti ho vzali do pevnosti.

Feist_MagJednoho dne jde Pug nasbírat škeble a kraby pro kuchaře Megara, ale usne na slunci. Krátce po probuzení jej zastihne bouře a on si zvrtne kotník. Útočiště nachází u mistra Kulgana, kouzelníka a poradce místního vévody. Projeví se jako nadaný kouzelník, aniž by o tom vůbec věděl. Kulgan jej totiž vyzkouší ze čtení v křišťálové kouli. U něj se seznámí s inteligentním ohnivým dráčkem Fantusem, který má mlsný jazýček, a lovcem Meechamem.

Konečně dosáhl dospělosti a nastává Den Volby, což znamená, že se vybírají chlapci z vesnic a pevnosti do učení. V předvečer letního slunovratu si Pug přeje, aby se dostal do vévodových služeb, pod vedení mistra šermířů Fannona, ale nakonec skončí jako čarodějův učedník. Kulgan si jej vybral instinktivně, ve skutečnosti žádného učedníka nechtěl, ale bylo mu líto, že si Puga nikdo z mistrů nevybral, a tušil v něm skrytý talent.

Pugův nejlepší přítel je Tomas, vysoký a sympatický chlapec, který je velmi oblíbený i navzdory klukovskému sklonu vyhledávat potíže. Pug si zakládá na čestnosti a pracovitosti. Je zkušený plavec. Coby učedník má prvně v životě vlastní pokoj. Celé měsíce se snaží naučit to nejzákladnější z magického umění, ale vždycky se objeví něco, co způsobí, že veškerá snaha vychází naprázdno.

Jeho latentní kouzelnické schopnosti se poprvé probudí až ve stavu nouze. Zachrání mladou princeznu Carline před troly. Borric conDoin, třetí vévoda z Crydee, princ Království, lord z Crydee, Carsu a Tulanu, správce Západu, rytíř-generál královských armád, předpokládaný dědic rillanonského trůnu, jej za udatný čin povýší na panoše a přidělí mu pozemky Lesní hlubiny. Na Midkemii zaútočí Tsurané. Pug je zajat a odvlečen jako otrok na planetu Kelewan.

Po čase odhalují jeho magické schopnosti, ujímají se ho mágové a z Puga se stává Milamber, Ctihodný mág se všemi výhodami. Ovládne nižší i vyšší magii a studuje u elfů, aby mohl ochraňovat svou planetu před nepřáteli.

Jeho první žena Katala pochází z Kelewanu, ale vzhledem k tomu, že Pug nestárne a ona ano, nakonec ji přežije. Má syna Williama. Druhá žena Miranda je mocná čarodějka. S ní má dva syny – Magnuse a Caleba. Adoptoval dceru Gaminu.

Postaví akademii pro mágy, kterou pojmenují Hvězdno. Nějaký čas žije na Čarodějově ostrově. Disponuje neskutečnou mocí. Snaží se konat dobro, i když mu ostatní hází klacky pod nohy.

Objevuje se v hlavní roli v sáze Trhlinové války i ve všech ostatních ságách R. E. Feista. Občas je odsunut na vedlejší kolej, ale vždy si střihne důležitý part.