Raven Hartová: Upíři ze Savannah

William a Jack.  Oba jsou neskutečně charismatičtí. Vládnou spolu městu u moře a se žraloky jsou jedna ruka. Přesto město chrání. Jeden od osmnáctého století, druhý jen sto čtyřicet let. Jsou to Upíři ze Savannah.

Hart_Vabeni_krveWilliam Cuyler Thorne, napůl Skot a napůl Angličan, učenec, marnotratník a sukničkář s vystupováním aristokrata. Již přes pět set let je ovšem nesmrtelným, požehnaným a zatraceným predátorem.  Především to druhé. V časech bitev Angličanů proti Francouzům se živil krví vojáků. Z Anglie přesídlil do Nového světa a bojiště se mu stala opět hojnou zásobárnou. V roce 1778 přijel do Savannah a s ním jeho zlato a jméno, které si zvolil – Thorne. Je svůj vlastní předek, majitel všeho, co si přeje vlastnit, včetně města Savannah. Věří jen své rodině, a tu tvoří:

Jack McShane, dítě přistěhovalců z Belfastu. Chudí byli v Irsku, chudí jsou i v Americe, nic se nezměnilo. Neustálý hlad, to je Jackova nejsilnější vzpomínka na dobu, kdy byl ještě člověkem. Jako mnoho jiných skončil v roce 1864 na bojišti v Savannah. Jackovi vrtá hlavou, proč zrovna jeho si William vybral jako svého upířího syna. Umíral na bojišti a i ve svých posledních chvílích myslel na druhé. William ho udržuje v nevědomosti o upírských záležitostech, aby ho chránil a zachoval jeho lidskost. Jack přitahuje ženy, muže i jejich duchy. Žije mezi lidmi, vlastní autoservis, ve kterém se schází lidé i nelidé, má přátele dokonce i mezi vlkodlaky. Miluje rychlost, dříve se proháněl na černém hřebci, s  nástupem automobilismu zcela podlehl kouzlu rychlých vozů. Spí v rakvi se závodnickým číslem 3.

Hart_Upirovo_tajemstviMelaphia, dcera dcer vúdú mambo Maman Lalee, nazývá Williama otcem a Jacka strýčkem. Oba ji, stejně jako matku její matky, vychovávali.  Kdysi uzavřel William s mambo Lalee  smlouvu zpečetěnou mocnou vúdú krví, proto mají upíři jeho linie zvláštní schopnosti a proto tvoří s dcerami Lalee rodinu, která si pomáhá. Melaphia má osmiletou dceru Rennee.

Deylaud a Reyha, dvojčata. Ve dne psi, v noci lidé. V minulosti strážili egyptské hrobky, přes den stráží upíry. Chování obou sourozenců odpovídá jejich psí podstatě, a to i v lidské podobě. Williama bezmezně ctí, je pro ně pán a alfa. Stejně tak chrání Jacka, Melaphii i Rennee.

K rodině patří i žijící předci. Williamův stvořitel Reedrek je prastarý mocný a temný upír. Svého „otce“ nevidí William rád, a to právem. A první díl může začít…

Pod pseudonymem Raven Hartová se skrývá Susan Gogginsová, která první dvě knihy ze série psala ve spolupráci s Virginií Ellisovou. Ve vyprávění se William střídá s Jackem (každá autorka psala jednoho) a tím je text zajímavější. Inspirace a okouzlení upíry Anne Rice je na sérii znát. Jsou to ta známá klasická noční stvoření, která své dny tráví v rakvích, nevidí se v zrcadlech a do příbytků musí být pozvána. Kontakt s křížem jim nedělá dobře a pohled do slunce je pohledem posledním.

Hart_Upirova_zradaSérie Upíři ze Savannah rozhodně neaspiruje na literární ceny, ale na rozdíl od některých děl s podobnou tématikou se dá číst. Je to oddechová četba se vším všudy, určená primárně pro ženy. Hlavními tahouny jsou oba hlavní hrdinové, odlišní, přesto oba sympatičtí. Netradiční a zajímavá je i jejich zvláštní smíšená domácnost. Dějová linie je přímá a plná nepředvídatelných zvratů. Autorce nedělá problém lecjakou, i důležitou, postavu zabít, když si to děj žádá. Ovšem smrtí nic nekončí, peklo čeká a má pro každého připraven osobní trest.

Tato série má jistě potenciál, kterému ale nepomáhají brakové obálky a nekvalitní překlad. Staré známé Prčice, Jožin z bažin a popisy milostných scén jako z červené knihovny, přitom překladatelem čtvrtého dílu je muž a určitě šlo zvolit jiný výběr slov. Co je na Upírech ze Savannah naopak velice sympatické je cena jednotlivých knih, takže je to něco za něco.

Upíři ze Savannah:
1. Vábení krve (2011)
2. Upírovo tajemství (2011)
3. Polibek upíra (2011)
4. Upírova zrada (2013)
5. The Vampire’s Revenge (vyjde 15. 7. 2013)

Vydaly Levné knihy; 2011-2013