Jeaniene Frost: Once burned

Do mysli Vlada Tepeše, zvaného Napichovač a neblaze proslulého románem Dracula od Brama Stokera, jednoho dne pronikne hlas dívky Leily žádající ho o pomoc.

OnceBurned

 

Leila byla v dospívání zasažena elektrickým proudem. Ten ji nezabil, ale změnil. Nyní pouhým dotykem vysílá do všech a všeho elektrické výboje a dokáže se přes předmět napojit na mysl jeho majitele a poznat, kde se ta osoba nachází v přítomnosti a co se stane v jeho budoucnosti. Kvůli jejímu daru ji rodina odvrhla a Leila se harcuje s cirkusem podobných zrůd. Zde ji nalezne čtveřice upírů, která po ní chce, aby pomocí svého daru nalezla upíra jménem Vlad. Leila pochopí, že jakmile jejich žádost splní,, zabijí ji, myslí se proto s upírem spojí a požádá ho o pomoc. Vlad pochopí cenu Leiliny schopnosti a nabídne jí obchod – ochranu výměnou za službu.

Once burned je prvním dílem nové série spisovatelky Jeaniene Frost navazující na Noční lovce. Přestože se jedná o spin-off hlavní série, je Once burned samostatným příběhem.  Odehrává se v již vytvořeném světě, ale nijak více ho nepřibližuje. Pokud tedy vezme román do ruky čtenář, který přečetl v Česku zatím vydané romány této autorky, nemusí se bát spoilerů.

Čtenáře na tomto románu může překvapit skutečnost, že byť je série Night prince prezentovaná jako příběh Vlada, děj není vyprávěn z jeho úhlu pohledu. Příběh v ich-formě vypráví Leila, sledujeme proto myšlenky a domněnky této nové hrdinky.

Leila si dává za vinu smrt své matky a trpí odcizením své rodiny. Je tichá, nesobecká a milá. Kvůli svému daru, životu v ústraní a posměchu, v němž vyrůstala, má sebevědomí téměř na nule. Na zvrat událostí se ovšem aklimatizuje poměrně snadno, postupně získává větší moc a s ní i sebejistotu, stává se neohroženou hrdinkou. Vlad je tajuplný, mlčenlivý, ochranářský a sexy stejně, jako ho známe z Nočních lovců, nicméně kromě příběhu z dávné minulosti se o něm více nedozvídáme. Přestože je ústředním mužským hrdinou, příliš se v příběhu neobjevuje.

Romantická linie, na níž má příběh ze žánru paranormální romance stát, je průměrná. Vztah hlavních protagonistů není založen na lásce jako spíše na vzájemné sexuální přitažlivosti a chtíči, o nějakém jiskření a napětí mezi hrdiny si tak čtenář může nechat jen zdát. Leila a Vlad působí, a dle kontextu příběhu také jsou, jako obchodní partneři, kteří spolu co nejdřív hupsnou do postele, protože to tak žánr (paranormálních) romancí žádá.

Zajímavější části příběhu tak představují akční sekvence – boje Vlada a jeho poddaných proti dávnému a mocnému nepříteli. Tato linie odsýpá poměrně rychle, autorka vybudovala zajímavý svět, v němž se příběh odehrává, a pro své hrdiny, a tedy i čtenáře, si připravila nejedno překvapení. Vzhledem k tomu, že je ústřední hrdina odvozen od reálné osobnosti evropských dějin, autorka v románu na skutečné události z jeho života odkazuje. Proto čtenářům, kteří znají historické reálie osobnosti Vlada Tepeše, může především vyvrcholení příběhu a následné jednání hlavního hrdiny přijít až příliš přitažené za vlasy.

Night prince se svým prvním dílem Once burned je bezesporu úctyhodným pokračovatelem příběhů ze světa, jenž Jeaniene Frost vykouzlila ve své sérii o Nočních lovcích. Jakkoli romantická linie vztahu Leily a Vlada pokulhává, akční linie veškeré mínusy skvěle vyrovnává a já se nemohu dočkat, až se začtu do druhého dílu. Twice tempted vychází již tento měsíc.

 

New York: Avon Books, 2012
Goodreads
Koupit knihu