Hanina Veselá: Magnólie a démon

„Co chceš dělat?“ zajímala jsem se. „Bude se ti to líbit, uvidíš.“ „To říkáš vždycky… Je to zakázané?“ „Nepochybně.“ „Nebezpečné?“ „Velice.“ „Můžeme u toho umřít?“ „Jistě. A nejen my.“ „To zní jako bezva plán na dnešní večer,“ ušklíbla jsem se. „Ty víš, jak na mě, Jago.“ (str.14)
Vesela_Magnolie

Magnólie, jedna ze studentek Modrého čaroděje, dostane od svého mistra úkol, při kterém by měla špiclovat Zbyška, osobního lékaře kněžny Oxany Hněvkovské v sousedním Almendoru. Noly není zrovna pilná studentka a týmový hráč. Modrý čaroděj Zvin na ni před lety neočekávaně narazil a rozhodl se osiřelou psioničku přijmout mezi své studenty. Jenže jeho povedená žačka tráví dny po výčepech, v rauši a občas fušuje do zakázané nekromancie. Zkrátka ta pravá osoba pro nebezpečnou misi v Hněvkovsku.

„Vypadáš děsně, ale popis by vodpovídal. Vysoká štíhlá zrzka, pihatej nos, velký kozy a slovník jak dlaždič.“ (str. 26)

Magnólie před teorií dává přednost praxi, a pokud je zakázaná, tak tím lépe. Nevyniká ve fyzickém boji, ale nechybí jí vynalézavost. Její mistr Zvin by pro ni měl obstarat u vládkyně Mořského císařství zbrojní průkaz na její přednosti – naditý výstřih, ostrý jazyk, pestrou sprostou slovní zásobu. Póvl, zrzečka, dno latríny, esence hnusu, kozatá čůza, prsatá beruška, tohle všechno je Magnólie a mnohem víc. Jen kdyby si dokázala poradit s muži ve svém životě stejně snadno jako při čmuchání okolo Zbyška. Noly je svá a nechybí jí charisma, jakým disponují hrdinky oblíbených urbanek jako Kate Daniels nebo Anita Blake.

Noly tráví svůj volný čas s Jagavojem, synem dvorního alchymisty, v jehož společnosti se často dostává do průšvihů zahrnujících ghúly, zombie a nekromancii. Do výstřihu jí s oblibou čučí dvorní čaroděj Tadejaš, ale zvýšený zájem o ni začal projevovat i mistr Zvin. Sám Modrý čaroděj má ovšem hromadu tajemství, že by to vydalo na pár velmi obsáhlých svazků, a jeho vztah k Magnólii je všechno, jen ne jednoduchý.

Román Magnólie a démon se skládá ze čtyř částí. Naprostá většina příběhu je vyprávěna v ich-formě z pohledu Noly, ale první tři části začínají vždy kapitolou z pohledu Jeremíase, nekromanta z dávných časů. Zápletka okolo Zbyška je pouze špičkou ledovce. Autorka vymyslela relativně jednoduchou dějovou linku, důvtipnější čtenáři proto začnou brzy tušit skutečný smysl věcí. Na druhou stranu osobní tajemství, dvorské i pracovní intriky a v neposlední řadě nevyzpytatelnost chování hlavní hrdinky udržují příjemné napětí až do konce.

Hanina Veselá nestvořila vlastní svět, ale využila český hráčský svět Asterion, známý příznivcům tzv. erpégéček. Příběh se odehrává v Lendoru a hrdinka Noly se většinou pohybuje mezi Plavenou (Mořské císařství) a Hněvkovským knížectvím v Almendoru. V kulisách kontinentů Tary a Lenoru, s využitím tisíců let dějin o Arvedanech, Kharu Démonovi, Vieenu Nekromantovi, lidech, skřetech a nemrtvých armádách, napsala autorka svižný akční zábavný příběh v čele s nesmírně sympatickou hrdinou Magnólií, ale v jehož pozadí hoří více než tisíciletá nenávist s příchutí starých bitev a nelítostné magie.

Největší problém pro čtenáře bude zřejmě představovat složitost světa, velké množství postav a informací. Jakmile tohle čtenář překoná a zorientuje se, tak už ho nic neruší v jeho literárním požitku. To může usnadnit i časová osa, která bohužel trochu neprakticky našla své umístění AŽ ZA samotným příběhem.

Nezbývá, než se zbavit žab ve skořápkách a zeptat: Do čeho se Noly namočí příště? A bude to brzy?

Vydalo: Mytago; 2012
Ukázka
Koupit knihu