Michal Tesáček: Kniha rozkoše a hrůzy

Pozor, obsah může způsobit nezvratitelné duševní následky! Sedm povídek. Magií a ďáblem prolezlé novověké rožmberské dominium a dva neúplatní vyšetřovatelé. Vilná kočička, co vojela sakra moc živočišných druhů. Rozsáhlé spiknutí v českém fandomu s nedozírnými následky. Stříbrovlasá hrdinka s naditým výstřihem, ostrým mečem a…

Dva svérázní vyšetřovatelé odhalují tajemství českého venkova plného oblud, perverzních luteránů a statečných pasáčků, kteří pro záchranu svého stáda riskují i vlastní duši. Krásná hrdinka Silveriana udělá cokoliv, aby zachránila svého milého ze spárů skřetů i strašlivého frankensteinovského králíka. Malá kočička se vydává na cestu za štěstím a zažívá řadu rozverných příhod…
Tato kniha nenabízí morální ponaučení, nenechte se vysmát! Jsme přeci všichni dospělí, a tak víme, že všem nám jde jen o jedno. O krásnou, romantickou a epochální lásku. Samozřejmě tělesnou a zábavnou. Pro ni překonáme hordy nepřátel, pekelných nestvůr i šílené ošetřovatelky činčil. Vítejte tedy u povídek, které mixují menší i větší porci erotiky s humorem a naprosto šílenými nápady. Zažijete smích i strach, ale především jízdu, na kterou se nezapomíná.
(anotace)

Za dávných časů, někdy v druhé pětiletce 21. století se v kraji velkých rybníků, kaprů a červené pětilisté růže zformoval podvratný klub Makabrózní kočičky. Jeho členy odvál vichr do literárních i jiných luhů. Z dochovaných torz činnosti spolku vycházel Michal Tesáček, který je dopracoval a nablýskal do současné podoby. V (ne)sborníku se prezentuje celkem sedm povídek doplněných úvodem a několika komentovanými pasážemi. S výjimkou první povídky mají vždy dva příběhy stejné hlavní postavy.

První příběh Jak to doopravdy bylo s Kotletou představuje jednu z mnoha konspiračních teorií, zahrnujících známého, pověstmi opředeného řezníka. Netradiční a neskutečně zajímavý pohled do zákulisí mezi spisovatele, vydavatele a recenzenty, po kterém vnímavý čtenář už navěky bude trpět schizofrenií. Tvrdý boj tajných služeb, ale na poli literatury.

„No každej máme svůj sen, no ne? Představuju si to tak, že založím něco jako KFC, ale s želvama. Kotleta´s Friendly Ninja Turtles, bejku.“
(str. 16)
 
Rozverné sisce Klitorce patří ve sbírce druhá a sedmá povídka. V Pohádce o sisce Klitorce   gaučová kočka, která dosud znala pouze lízání mlíčka z těla paničky a hry s pánečkovou myšičkou, objeví nové radosti, které ale zdaleka nenaplňují její představy. Proto vyráží na dobrodružnou cestu za rozšířením sexuálních obzorů. Při hledání naráží na různé překážky, věnuje se možnému i nepředstavitelnému mimodruhovému sexu. Vše, aby dosáhla happyendu. Vánoční speciál sisky Klitorky se vrací k putování chtivé kočičky a bohatě popisuje její zimní dobrodružství s Královnou a Ježíškovou zlatou chloubou (Ježíškovým zlatým prasátkem). Netypická pohádka pro dospělé se vším všudy, s klasickou dějovou linkou doplněnou o specifické ztvárnění tradičních postav či krajiny.  Nechybí moudrý muž či kouzelný les s magickou studánkou Vagínkou. Hrdinka Klitorka patří mezi cílevědomé postavy, které s radostí činí „dobré skutky“. Nechybí četné úklady a velké nebezpečí, jak to tak v pohádkách bývá. 

A tak nakonec, po několika dnech bezuzdného vyšukávání se ze srstičky, nadešel čas říct si sbohem, naposledy potřít svá těla medem hodných včeliček a vyrazit opět na cestu.
(str. 43)

Jiné, a přece podobné záležitosti jako Klitorka řeší hrdinka Silveriana ve dvou příbězích: Ctná Silveriana a Dóm chlípnosti a Ctná Silveriana a ragú pana Králíčka. Název povídek jasně dokazuje, že autor dává přednost (vilné pohledy) hrdince Silverianě, na úkor další důležité postavy, statečného Paula. Dva za sebou jdoucí příběhy se zaobírají sličnou (kozatou) bojovnicí a její velkou romantickou  (i tělesnou) láskou a bojem za světový mír. Nechybí odhalená kůže, useknuté hlavy, dav tupých venkovanů, frankensteinovské králičí monstrum, sexuchtivý oplzlík, arktičtí skřetové, šílená chovatelka činčil a jako třešnička na dortu, proradná protihráčka Ditta von Schneiderburg. Silveriana představuje zajímavý rozpor, protože mixuje různé charakterové vlastnosti. V podobných superlativech je líčen i Paul, ale oba hrdinové mají k Barbie a Kenovi velmi daleko. Magické číslo je trojka, a proto nesmí chybět poskok a liliput, který jen náhodou trpí neuspokojenou sexuální touhou. Příběhy ctné Silveriany mixují všechny druhy žánrů, příšer, politiky a hrdinských příběhů s králičí příchutí. Snad nejlépe by se příběhy se ctnou Silverianou daly označit jako parodie na hrdinskou fantasy, i když říznutou minimálně Pánem Prstenů, Frankensteinem a Playboyem.

Povšiml si toho i Broskvín Krjkt, obzvláště nechutný zástupce svého lidu. Metr sedmdesát sliznaté kůže a imbecilního vzhledu vůbec. Jinak ovšem vyhlášený bojovník, milovník pečených tučňáků a v neposlední řadě obávaný homosexuál. (str. 64)

Za nejkrotší povídky sbírky by se daly označit pátá Otesánek a šestá Hovado pekelné. V jihočeském rožmberském dominiu za regentské správy působí dvojice svérázných vyšetřovatelů pro věci pekelné. Vrchní vyšetřovatel rytíř Hynek z Vyjedína a jeho otravná konkurence v bitvách milostných, mnich Kozlík. Duo svérazných jihočeských vyšetřovatelů řeší kauzy, jež vypadají jako vytažené z tamních starých pověstí, ale nechybí jim nadstandartní vyústění zápletky, profesní narážky z historických věd, nadpřirozeno i zoofilie.

„Mám tě, stejně jako sebe, za v brzkém čase, věru velmi brzkém, neb kravička se už kurva vrací, za mrtvé muže. Tak nepyskuj, na tos měl dost času s jeptiškama v kutlochu.“ (str. 173)

Skladba příběhů je velmi pestrá a zpracování postav velmi různorodé, všechny příběhy jsou vyprávěny v er-formě. Nejpodrobnějšího popisu se dostalo náruživé kočce, která se nemusí o prostor dělit s jinou postavou, protože Silveriana má svého Paula, a Hynka sužuje bratr Kozlík. Nejnepřehledněji působí první povídka, která ovšem plný smysl bude dávat pouze „osobám znalým“, které na základě pár nápověd identifikují jednotlivé spiklence fandomu. 

Už na obálce Knihy rozkoše a hrůzy by se mělo nacházet velkým písmem: Životu nebezpečné! Nevhodné pro kočky, kocoury a koťata! Obsahuje reálný i nereálný sex! Tesáčkova debutová kniha kandiduje na pozici nejkontroverznější svazek měsíce, možná dokonce čtvrtletí. Objevuje se v ní mezidruhový sex, zoofilie, magie, obdařená hrdinka, vilný mnich i zombie králíčci. Je jiná a dokonale dělá čest svému názvu. Prudérní, jemnocitní, v sexu nevzdělaní čtenáři (a vegetariáni) by se jí měli zdaleka vyhnout. Naopak fajnšmekři a nadšenci fantastiky po ní mohou směle sáhnout, pokud touží  po šílené exotické jízdě s parodií žánru. Varování: Bezpečně zajistěte před svou kočkou!

Vydala: Plejáda, 2012