L. J. Smith: Upíří deníky 10 – Zoufalství

Damon se vydává do Temné dimenze, aby našel mocného upíra, jenž ho promění z člověka v upíra. Po cestě nabírá nechtěného pasažéra – Bonnie, kterou zajmou otrokáři. Z Damona se stává upír, takže Bonnie zachrání ze spárů liškodlaků, kteří jí vyhrožovali a mučili ji. Stefan se nemůže smířit s tím, že mohl být člověkem a jeho bratr jej o tento dar omylem připravil. Nic však momentálně není důležitější než zastavit zkázu a nákazu, jež se šíří celým městem jako požár.

Damon se mírně pousmál. „Kdybych byl tak hnusný jako Šiniči, malá červenko, už bys měla v sobě dírek jako prázdná krabice od džusu.“ (str. 188)

Damon s Bonnie se rozhodli najít největší hvězdnou perlu, jaká kdy byla naplněna Silami, aby zachránili Fell´s Church nebo aspoň zabránili jeho naprostému zničení. Meredith, Matt a paní Flowersová zůstávají ve městě, aby ho ochránili, zatímco Stefan a Elena se vydávají do Temné dimenze najít Bonnie a Damona. Přichází Poslední půlnoc a životy všech dětí ve Fell´s Church jsou v ohrožení. A nejen jejich! Nepřítel je totiž blíž, než si uvědomují.

Kitsune jsou škodolibí a sobečtí, ale jak moc jsou zkažení, vyplývá na povrch až v okamžiku, kdy se Misao vetře k paní Flowersové a chce svou hvězdnou perlu. Nemá výčitky svědomí kvůli zmařeným životům ani neštěstí, jež způsobila. Plán na zničení liškodlaků padá v okamžiku, kdy se dozvídají, že si město nevybrali osobně, ale útok jim byl nařízen z vyšších míst.

Damon se hodně změnil – překvapí svým porozuměním, vlídností a ochranářskými sklony. Chemie mezi Damonem a Elenou je silná a on udělá cokoliv, aby ji získal. Stefan si zvykl na pravidelný přísun krve, takže je pro něj těžké čekat na jídlo, když dostane hlad. Přejít na zvířecí krev je pro něj obtížné, ale statečně se pere se změnou jídelníčku z obavy, že častější krmení na Eleně by ji mohlo proměnit v upíra.

Krásná a mocná Elena překypuje soucitem a láskou k celému lidstvu. Miluje Stefana, ale její tělo i duše touží také po Damonovi. Na dívce se podepisuje únava, bezmoc a deprese ze zničeného města, takže se každou chvíli kvůli něčemu rozpláče. V důležitých okamžicích je naštěstí silná a rozhodná, i když se v tomto díle hroutí častěji, než je obvyklé.

Desátý díl Upířích deníků se nese v duchu temné atmosféry, intrik, napětí a dramat. L. J. Smith vypráví příběh ve třetí osobě, používá ironii, slangové výrazy i černý humor. Charakter postav není příliš propracovaný, přesto si čtenář snadno utvoří představu o tom, jaký kdo je. Popisy okolí jsou stručnější, zato je věnováno víc prostoru pocitům a myšlenkám. Dokonce není nic neobvyklého, když si během rozhovoru či úvahy některého z protagonistů zavzpomínáme na předchozí události. V Temné dimenzi uběhlo několik měsíců, zatímco v lidském světě teprve pár dní. Časový rozdíl mezi těmito dvěma světy plyne úplně jinak, což děj oživuje.

Zoufalství navazuje na devátý díl s názvem Před půlnocí, vykazuje prvky fantasy, hororu a romantiky, příběh je psán vážněji a neobsahuje krvavé scény. Začátek příběhu plyne středním tempem, ale čím víc se blížíme ke konci, tím je děj svižnější. Závěr knihy se nese v tragickém i úspěšném duchu zároveň. Dočkáme se mnoha změn a zvratů, z nichž je patrné, že se L. J. Smith chystala psát další pokračování. To ale místo ní píše někdo jiný. Nepředvídatelný děj a spousta nadpřirozených bytostí s jednoduchou zápletkou činí z knihy odpočinkovou četbu a jistě uspěje u všech příznivců Upířích deníků.

Vydal: Fragment; 2012