Alyxandra Harveyová: Srdce v sázce

V první knize z Kronik Drakeových se ocitáme na počátku bitvy mezi spojenci královny a přívrženci rodu Drakeových. Kdo zvítězí? Samozvaná královna nebo jediná upírka ženského pohlaví, jež se tak narodila, a nebyla jen „stvořena“?

Solange Drakeová by se na první pohled mohla považovat za úplně normální dívku. Pokud bychom ovšem mohli opominout fakt, že s příchodem šestnáctých narozenin se její dosavadní život převrátí vzhůru nohama, a to díky nastávající přeměně v upírku. Není to však žádná ledajaká proměna v průměrného upíra, nýbrž smrtelně nebezpečná, jež jí podle dávné předpovědi pasuje do role královny všeho upírstva.

Díky proroctví se začínají okolo Solange stahovat obludní nepřátelé z Kruhu temnot prahnoucí po jejím životě a podivní nápadníci toužící zplodit potomka s Vyvolenou. Jedinou oporu nachází ve své rodině a nejlepší kamarádce Lucky, která v žádné situaci neztrácí odvahu, natož pak často dosti jadrná slova.

Postava Lucky knize dodává ten správný odstín vtipu a odlehčení. Důkazem toho jsou její dialogy s bratrem Solange – Nicholasem. Jejich hádky přecházející do podoby zamilovaného jiskření dokáží rozesmát. Svět Drakeových je protkán s osudy mnoha lidí, ať už s těmi dobrými, či zlými. Jak vše dopadne, to se musíte přesvědčit sami. Třeba dáte přednost jiným postavám, například záhadnému zachránci Solange?

Čtivá kniha s výstižným názvem Srdce v sázce na první pohled zaujme čtenáře hledajícího rychlý spád, zajímavou zápletku a nenáročný, přesto však chytlavý děj. Relativně krátké kapitoly střídají výpovědi dvou nejlepších kamarádek Solange a Lucky. Velmi oblíbený motiv s hlavní hrdinkou v čele, která je obklopena nepřáteli a mnohokrát jí jde o život, by se mohl jevit jako nudný. Ovšem autorka Alyxandra Harveyová dokázala svou velmi nápaditou fantazii, díky níž se obehraný námět otevírá v jiné, daleko zajímavější perspektivě. Scénář pro dvanáctileté slečny se mění na hlubší, podstatu mající knihu, uspokojující širší okruh čtenářů.

Domnívám se, že každému, kdo knize dá šanci, vezme ji do ruky a pohrouží se do jejích řádků, zůstane po přečtení úsměv na rtech a pocit z dobře stráveného času. Doufám, že se kniha bude líbit mnoho čtenářům alespoň z poloviny tak jako mně. Takže přeji krásné čtení.

Vydala: Jota; 2011
Překlad: Ina Leckie
256 stran; 268 Kč