Rick Riordan: Percy Jackson – Poslední z bohů

„Nenávidím to tu,“ vrčel Kronos. „Spojené národy. Copak se lidstvo někdy dokázalo spojit? Připomeňte mi, ať tu budovu strhnu, až zničíme Olymp.“ (str. 304)

V knize Zloděj blesku jsme se seznámili s mladým polobohem, který trpí dyslexií a střídá jednu školu za druhou. Následovalo Moře nestvůr, Prokletí Titánů a Bitva o labyrint, kde se utkal s mnoha nepřáteli a získal nové zkušenosti v boji. Nyní si začíná nacházet cestu ke svému otci Poseidónovi a nemůže se rozhodnout, zda ho to táhne k Rachel nebo Annabeth. Jeho bratr Tyson je kyklop, nejlepší přítel satyr a ani jeho „zvířátko“ není obyčejné, jelikož paní O´Learyová patří k pekelným psům.

Páté pokračování série Percyho Jacksona nezačíná výpravou z Tábora polokrevných, nýbrž akcí na vlastní pěst. Percy se snaží zabránit Kronovi v získání většího počtu nepřátel a nahromadění moci, jenže ten jakoby věděl o každém jeho kroku dřív, než ho Percy udělá.

Téměř šestnáctiletý Percy je na vyjížďce s kamarádkou Rachel, která se ho snaží přimět k polibku, jenže než se Percy k něčemu odhodlá, přistane mu na kapotě pegas Blackjack i s hlavním instruktorem Héfaistova srubu. Percy a Charles Beckendorf se vydávají na loď Princeznu Andromedu, kde nyní přebývá Kronos, ale netuší, že ten už je očekává. Charles vyhazuje loď do povětří a zlikviduje většinu nepřátel. Zraněný Percy se ocitá v podmořském paláci Poseidóna, kde zuří válka, ale Percymu není dovoleno se do ní zapojit. Otec ho totiž posílá do Tábora polokrevných se vzkazem, že je na čase sdělit mu celé proroctví.

Percyho trápí výčitky svědomí za mrtvé polobohy, kteří zahynuli na Princezně Andromedě. Je naštvaný, zraněný, touží po odplatě, ale hlavně po ukončení války. Nechce, aby umírali další nevinní lidé. Vykoupáním v řece Styx na sebe vezme Achillovo prokletí, čímž sice získá nepřemožitelnost a ohromnou sílu, ale i slabost. Stejně je na tom Luke, který v sobě hostí Krona, takže teď by mohly být síly trochu vyrovnané, až na takový menší detail, že Kronos je mimo jiné vládcem času, čehož hojně využívá. Pomůže Percymu znalost proroctví a pár nejasných rad v boji proti armádě nepřátel? Kdo stojí na straně dobra a kdo je zběh? Zlých bytostí pod vedením temného Titána přibývá. Nyní jde o všechno – vyhrají polobozi svou válku a zachrání svět včetně Olympu, nebo padnou?

Rick Riordan vypráví dobrodružný příběh v ich-formě, používá slangové výrazy a vyžívá se v napínavých a nepředvídatelných scénách s humornými komentáři. Jedna akce míjí druhou, takže se svižným tempem dostaneme velice rychle až na samý závěr knihy. Mrtvých přibývá, ale jejich skon je popsán nenásilně, takže to ustojí i slabší povahy. Charakter postav je dobře propracovaný, stejně jako jejich vzhled či popisy okolí. Vzpomínky a výjevy z minulosti ukazují slabiny polobohů, ale zároveň díky tomu pochopíme jejich jednání.

Romantické zápletky jsou odsunuté na druhou kolej, přesto se konečně rozvíjí vztah mezi Percym a Annabeth, ale aby toho nebylo málo, je ve hře i Rachel, která prohlédne skrz mlhu. Děvčata žárlí jedna na druhou, což je zcela přirozené, jenže chudák Percy vůbec netuší, jak se k nim chovat.

Autorovo netradiční spojení dvou světů v sobě mísí pojetí moderna a antiky, což je největším kladem celé série, jelikož tak čtenáři připomene nespočet nadpřirozených bytostí (a těm mladším, kteří je do té doby neznali, možná nasadí brouka do hlavy a donutí je zjistit si o bájných tvorech víc). Toto dílo mohu doporučit všem milovníkům fantasy žánru, a to nejen dětem a dospívajícím čtenářům, ale i dospělým.

Riordan, Rick: Percy Jackson – Poslední z bohů
Vydal: Fragment; 2011
Překlad: Dana Chodilová
Počet stran: 408
Cena: 399 Kč