Rozhovor s redaktorem V: Sevia

Po internetu ji znám už nějaký ten pátek, díky ní jsem se začetla do několika nevšedních knih (třeba právě vydávaných Nočních běžců), přesto pro mne zůstává tak trochu tajemná – Soňa "Sevia" Martinovská.

1) Tak začněme zlehka, odkud jsi?

V současné době mě nejčastěji zastihnete na koleji v Českých Budějovicích. Moc jsem si to město oblíbila, z části i díky tomu, že pocházím ze severu Čech, kde továrny, povrchové doly a smog asi každého naučí vážit si hezkého prostředí.

2) Co studuješ v "civilním životě"?

Studuji a když se poštěstí bude ze mě historička anebo profesionální hrabač v archivu. Jde o všechno, jen ne perspektivní výhled, ale já si nikdy pro sebe nedovedla představit nic jiného. A kromě toho umět latinsky mi vždycky přišlo hrozně cool.

3) Jak ses dostala k žánru SFFH?

Klasicky jako malá přes Pána prstenů, kdysi, kdysi ještě před natáčením filmů. Pak si dodnes živě pamatuji, jak mi učaroval Zaklínač a někdy v té době (snad 2004) jsem začala pravidelně kupovat Pevnost. Zůstávám jí věrná dodnes a žánru (s různými výkyvy v oblíbených tématech – New Weird, steampunk, upíři) stejně tak.

4) Vzpomeneš si ještě, kdy a jak jsi web Děti noci objevila?

Napínám svou paměť, ale jistá si nejsem. Muselo jít o jednu ze šťastných náhod. Dost možná jsem hledala něco o Interview s upírem. Každopádně to bylo ještě za pravěké éry webu, která dnes přežívá jen v legendách.

5) Zkus jmenovat tři knihy, které tě nejvíc ovlivnily.

Je zákeřné místo klasického "nejoblíbenější", napsat "které tě nejvíc ovlivnily". Pán prstenů mi ukázal, jak důležitá může být fantazie, Murakamiho Norské dřevo mě naučilo vážit si vzpomínek a konečně, abych nevynechala upířinu, vyberu Blood and Gold (8. díl Upířích kronik), protože Marius je jednou z nejzajímavějších literárních postav, které jsem kdy poznala, a jako spisovatelky si Anne Rice velmi vážím.

6) Tvé tři nejoblíbenější filmy/seriály?

Podstatné je pro mě oblíbit si postavy, a to jde mnohem snadněji u seriálů. První příčku má nezpochybnitelně a dlouhodobě pro sebe rezervovanou BBC Sherlock, druhou The Big Bang Theory, ale s třetím místem je potíž, svádí o něj boj Vampire Diaries, Doctor Who, Torchwood, Game of Thrones… právě teď bych ji ale přiřkla Torchwoodu.

A z filmů? Z moderních by to mohla být Ospalá díra, ale co mám skutečně ráda a obdivuji, jsou počátky filmu a německý expresionismus – Kabinet doktora Caligariho (1920) a Metropolis (1927) a jistě pak je tu slavná hollywoodská éra Lugosiho a Karloffa…

7) Jak moc potřebuješ ke svému životu hudbu a co nejradši posloucháš?

Hudbou žiju a záběr mám obrovský, velmi mnoho různých kapel, velmi mnoho různých žánrů. Kořeny ale zůstávají v metalu, především v těch opravdu "tvrdých" stylech jako je death, black nebo melancholický doom. Abych ovšem zmínila i jejich naprostou protiváhu, ráda poslouchám zvláštní žánr japonské hudby – Visual Kei. Celá japonská pop kultura mě fascinuje.

8) Co tě na webu Děti noci nejvíc zajímá, co tě tu drží?

Upíři Ve všech tvarech, velikostech, pohlavích a stupních přitažlivosti/nebezpečnosti.

Pečlivě sleduji všechny kvalitní recenze, které tu Renča a ostatní píší, udržuji si tak přehled o tom, co v Čechách vychází. Sama čtu z velké většiny knížky v angličtině, vybírám si zkrátka buď poměrně neobvyklé tituly, které u nás nemají šanci vyjít, anebo jednoduše nevydržím na překlad nového dílu do češtiny čekat. Zároveň ale nechci propásnout ani žádnou knížku českých autorů nebo zajímavý titul, který by mi jinak uniknout mohl.

9) Co ti web dal či vzal?

Kromě toho, že mi často dává pocit ultra nespolehlivého člověka, ze kterého se slíbené věci musí vytloukat nejlépe klackem (kéž by měl den 48 hodin a já stíhala vše, co chci), je tu hlavně skvělý pocit, že místo jako tenhle web vůbec existuje a stále žije i po tak (na internet) dlouhé době.

10) Co čekáš, že se na webu změní za 5 či 10 let? Bude tu ještě? Budou se o tuto tématiku lidé stále zajímat?

Samotné téma je věčné a i po definitivním opadnutí "upíří mánie " se stále najdou lidé, které zajímat bude. Netuším, jestli mezi ně za pár let stále půjdu započítat i já, a tak si ani netroufám předpovědět budoucnost webu, ale minimálně dalších 5 let mu přeji, při rozšíření tématiky (jako v případě přeměny VampConu na NightCon) by to neměl být problém.

Místo sebe se na závěr pochlubím jako správná čarodějnice svým černým kočičákem.

Miluje publicitu.

Články redaktorky