Petra Neomillnerová: Jak chudá upírka ke štěstí přišla

… aneb tajemství upířího boomu. Stane se Tina filmovou hrdinkou? Velké plány série Tina Salo nám na Festivalu fantazie v Chotěboři v pátek večer předestřela její máma Petra Neomillnerová.

Autorka nejznámější české upírské série svým čtenářům potvrdila, že opce na filmová práva je podepsána, ale herecké obsazení je ještě velkou neznámou. Film je plánován nejen pro fanoušky knižní série, ale i pro mainstreamové publikum. Je tedy vysoce pravděpodobné, že ve vedlejších rolích se objeví známí čeští filmoví i seriáloví herci (Petra by si dokázala představit například Karla Rodena jako Tinina otce). Zřejmě fanoušky nejvíce očekávané obsazení hlavních rolí Tiny a Kaye také ještě není vyřešeno, proto pokud máte nějaký nápad, kdo z českých (v případě Kaye i z německých) herců by se vám jako Tina a Kay líbili, zkuste své tipy napsat třeba do diskuze na Pevnosti. Možná bude vaše přání vyslyšeno. Jak Petra neopomněla zmínit, nesmíme zapomínat, že herci musí zvládnout jak akční scény, tak se nestydět svléknout a zahrát sexuální scénu tak, aniž by působili směšně. Když si vzpomenu, jaké se rozpoutaly diskuze kvůli podobě Kaye na obálce Vlků Sudet, tak jsem zvědavá, jak fanoušci série přijmou herecké představitele.

Ještě během léta by se měly na trhu znovu objevit druhý a třetí díl série s novými obálkami (Doušek věčnosti a Past na medvěda z nakladatelství Brokilon), v souvislosti s filmem se do budoucna uvažuje i o obálkách filmových. Krom toho čeká ještě Tinu komiksová podoba, zřejmě z rukou L. Kupčíka, a taky konečně oficiální webové stránky.

Nejen Tinou živ je čtenář i autorka. V současné době dopisuje Petra druhý díl trilogie Písně čarodějky (Hon na lišku vydá nakladatelství Epocha), načež by se měla vrhnout na již šestý příběh Tiny, tentokrát umístěný do Ruska, země neomezených možností (Tanec s carevnou vydá Brokilon). A možná nám autorka přichystá i povídku z lázní. Čtenáři prý žádají v knihách více sexu, tak snad v lázních by mohli mít na sebe Tina s Kayem víc času. Stejně si však Petra dle vlastních slov neumí představit, že by rozepisovala sexuální scény na tři stránky jako některé zahraniční autorky. Petřina přednáška tak skončila diskuzí o sexu, což bývá u ní pravidlem, a čtenáři by to snad ani jinak nechtěli

Nakladatelé po Petře také žádají knihu o upírce zaměřenou na mladší čtenáře. Autorka proto neopomněla zmínit svou sedmiletou dceru jako příklad toho, že drsné scény v knihách i filmech zvládá bez problémů čím dál mladší publikum.

Všichni tak budeme napjatě očekávat, jak si tvůrci s filmem poradí, protože akční fantasy ze současné Prahy se tu ještě nikdo nepokoušel natáčet. A snad úspěch Tiny Salo rozšíří i mezi nežánrové publikum povědomí o existenci české fantastické literatury, kterou dle na přednášce přítomné Františky Vrbenské česká literární věda zatím nebere na vědomí. Všichni fanoušci by to Tině, Petře i celé české fantasy literatuře přáli.