Lusy Adams: Odstíny života

Fantasy příběh s prvky romantiky a sci-fi se hemží nadpřirozenými bytostmi a akčními scénami, přesto bych doporučila Odstíny života pouze mladším čtenářům…

Dvaadvacetiletá Alexandrina Chelsea Avital zemřela, načež byla vrácena zpět mezi živé jako Spasitelka. Má rozhodnout o osudu lidstva, proto je ovlivňována překrásným bohem Williamem, aby přijala danou roli. Stává se tak pomyslnou šachovou figurkou ve světě mocných bytostí. Sama díky tomu získává úžasné schopnosti, ale cítí se osamoceně, protože nesmí navázat kontakt s nikým z předchozího života. V tom už jí ale pomůže úchvatný a neodbytný Gabe, který ji pozve k sobě domů.

Seznámení s Gabovými přáteli proběhne nenuceně, postupně jsme uváděni do světa plného magie a nadpřirozených bytostí, občas i dostaneme vysvětlení, co je vlastně ta či ona potvora zač. Magicky chráněný dům je příjemným zpestřením a čarodějka, která jej má na starost, je zajímavou postavou se slušnými schopnostmi. Každá z ústředních osmi postav je jedinečná pro své schopnosti a povahu, má svá omezení a problémy, i své klady a zápory. Možná občas autorka některou z nich odstaví na vedlejší kolej, ale nakonec si všechny vyšlapou cestičku k našemu srdci.

Úvahy hlavní hrdinky Alex umožní čtenáři nahlédnout do jejího nitra. Zavzpomínáme na její život před smrtí i po ní, dozvíme se, co si myslí o magii a nadpřirozenu, ale hlavně, co by si přála udělat, jenže nemůže. Ne že by jí to zabránilo v pokusu, leč bohužel jí plány z větší části nevycházejí, protože její vzpurná povaha nevyváží magickou moc bohů a jejich rozkazů. Alex o sobě občas uvažuje jako o vojákovi, ale moc poslušná není, protože ji musí téměř vždy Liam zmanipulovat, aby udělala, co se po ní chce. Na Spasitelku je příliš nezodpovědná a málo angažovaná, přitahuje však až na pár jedinců snad všechny muže opačného pohlaví.

Poměrně často se stává, že se Alex dostane do situace, kdy přijde o jedinou zbraň, kterou si vzala s sebou. Když tedy zbraň potřebuje, tak ji nemá a vzápětí je čtenáři naservírováno (samozřejmě po akci), že si Alex musí dávat pozor, aby její zbraně (ano, množné číslo) nebyly vidět. Takže buď jí při akci nedošlo, že další zbraně má a zbytečně tak riskovala svůj život (a mnohdy ne pouze svůj), nebo se autorka zapomněla a v určitých situacích se neuhlídala. Názorným příkladem je scénka, kdy jde Alex do mauzolea, v ruce drží nůž tak pevně, až jí prsty skoro zdřevění, postupuje dál do hrobky, narazí na upíra, cvičným pohybem vytáhne z kapsy nůž a nastaví ho do bojové pozice. To ho jako na tu chvíli schovala, aby zapůsobila? Proč by takhle riskovala? Zejména, když to byla její jediná zbraň, kterou s sebou měla. A takovýchto nedostatků je v příběhu víc.

Zápletka není příliš originální, ale styl vyprávění je poutavý, což je způsobeno hlavně kvůli tomu, že převážnou část prostoru zabírají humorné komentáře (k tomu ale musím dodat, že ne vždy jsou vítané, protože tento druh ironického humoru nesedí ke každé postavě či scéně). Přiznám se, že nebýt naštvané čarodějky Mikayly či morouse Douglese, měla bych dojem, že je tam nějaký šotek, který skáče z postavy na postavu a rozsévá mezi nimi svůj specifický humor.

Ke konci knihy čtenáře překvapí hned několik postav svým chováním a jednáním, zejména motivy hlavního vlkodlačího záporáka Ewana, ale celkově má čtenář pocit, že příběhu něco zásadního chybí. Kniha vyvrcholí bojem s nepřítelem, ale děj se netočí pouze okolo jednoho vlkodlaka, jedná se o souboj dobra se zlem, přesto namísto pořádné války je nám nabídnuto jen několik bojůvek. Spasitelka vykoná pár „pochůzek“ pro vyšší mocnosti, ale že by vykonala bůhvíjaké zázraky nebo se vyloženě zapojovala, to se nestane. Příliš záležitostí zůstává nakousnutých a nedokončených.

Fantasy příběh s prvky romantiky a sci-fi se hemží nadpřirozenými bytostmi a akčními scénami, přesto bych doporučila Odstíny života pouze mladším čtenářům. Příběh je vyprávěn v první osobě z pohledu hlavní hrdinky. Řekla bych, že nejpůsobivější na celé knize je obálka, kterou zpracovala Michaela Vysloužilová.

Vydalo: Nakladatelství XYZ; 2011