Dean Koontz: Záblesk

V první polovině příběh působí spíš jako životopis nějaké celebrity, v druhé už dostáváme plnohodnotný thriller. Dean Koontz v Záblesku kombinuje hororový žánr se science fiction, romantiky se dotýká pouze okrajově, zato akčními a napínavými scénami se to jen hemží.

Laura Jean Shaneová se narodila jedné temné lednové noci roku 1955 za doprovodu hromů a blesků zářících na temné obloze. Od malička se v jejím životě objevuje nestárnoucí cizinec, který ji ochraňuje před nebezpečím – modrooký a světlovlasý anděl strážný. Po smrti otce ve dvanácti letech byla dívka přesunuta do dětského útulku a následně svěřena do pěstounské rodiny, kde se ale dlouho neohřála. Lauru pronásleduje jedna tragédie za druhou a milovaní lidé okolo ní umírají. Vzpomínky na otcovu lásku jí však dodávají sílu a radost do života.

Laura byla už od malička velice rozumná a duchaplná. Ve vztahu rodiče a dítěte se právě ona chovala jako dospělá a dodávala otci sílu. Po jeho smrti si dala za cíl žít slušně a úspěšně, protože si byla jistá, že mu bude každý den skládat účty. Chápe život a bere ho takový, jaký je. Uvědomuje si, že nic netrvá věčně a občas se kvůli tomu cítí přestárlá. Když se konečně osamostatní a začne žít život po svém, soustředí se na studium na vysoké škole, práci a psaní.

Střídání časových odstupů ze života Laury a prolínání se s úseky jejího strážného anděla jsou skoro matoucí, protože zatímco v Lauřině životě uběhne několik měsíců, mnohdy i let, ve Stefanově jen pár minut. Stefan cestuje ze své reality do Lauřiny a snaží se měnit budoucnost tak, aby Laura přežila nástrahy osudu. Jeho prvotním úkolem je ale zničení institutu, který provádí výzkum cestování v čase a je známý pod přiléhavým krycím názvem Cesta blesku.

Dvojčata Ruth a Thelma z dětského útulku jsou na svůj věk příliš vyspělé a rozumné. Přesto musí čtenář ocenit houževnatost dvou sester, které rychle uzavřely pevné přátelství s nově příchozí Laurou a snaží se být pozitivní a nad věcí za každé situace, což dokazuje jejich černý humor.

Thelma: „Nalijme si čistého vína, Shaneová, přibývající věk mi zrovna neprospívá. Kdyby ošklivost byla nemoc a pořádaly se na její konto dobročinný akce, mohli by mě dát na plakát. Ale na punkové módě jsou dvě úžasné věci: můžeš se skrýt za výstřední make-up a účes, takže nikdo nepozná, jak ošklivá jsi, a beztak se od tebe očekává, že budeš vypadat děsně.“ (str. 113)

Když se lidé z jiné doby snaží Lauru zabít, Stefanovi dochází, že si v institutu uvědomují jeho nežádoucí aktivity. Začíná boj na život a na smrt. Laura je nucena přizpůsobit se novým pravidlům hry. Teprve na útěku vyplývá na povrch, jak je Laura inteligentní, schopná, odhodlaná pro synovu záchranu udělat cokoliv.

Dean Koontz se nebál dotknout tématu sexuálního obtěžování, narušených lidí či citového strádání a potřeb z toho vyplývajících. Autor umí používat slovní obraty s rozvahou, takže čtenáře občas pobaví, ale ještě víc si libuje v ponuré atmosféře.

V první polovině příběh působí spíš jako životopis nějaké celebrity, v druhé už dostáváme plnohodnotný thriller. Koontz v Záblesku kombinuje hororový žánr se science fiction, romantiky se dotýká pouze okrajově, zato akčními a napínavými scénami se to jen hemží. Příběh se jistě bude líbit všem milovníkům vědeckofantastických dramat a je určen pro širokou škálu čtenářů všech věkových kategorií.

Vydalo: BBart; 2011
Překlad: Roman Lipčík
368 stran/ 249 Kč

Koupit knihu