J. R. Ward: Nalezený milenec

Čtvrtý díl upírské série Bratrstvo černé dýky se věnuje vztahu mezi člověkem Butchem a upírkou Marissou. Předchozí díl nasadil vysokou laťku svým hluboce dojímavým příběhem upíra Zsadista. Mohlo by se tedy zdát, že čtyřka půjde s úrovní dolů, ale není tomu tak.

„Marisso,“ oslovil ji Butch. „Za to riziko to stojí. Potřebuju to vědět“.
Zprudka se obrátila na patě. Z očí jí šlehaly blesky, tvář zrudlou vzteky. Chvíli bylo ticho. A pak mu vyťala políček.
„To je za to, že ti tak málo záleží na životě.“ A vzápětí ho udeřila podruhé. Ostré plesknutí se odrazilo od stropu. „A to je za to, žes mi neřekl, co se chystáš udělat.“

Butch je bývalý policista a především člověk. Přestože život s bratrstvem upírů ho baví, cítí se lehce méněcenný, protože mu bratři nedovolí s nimi bojovat proti jejich nepřátelům – bezduchým. Když však náhodou v noci narazí na skupinu bezduchých, která se snaží chytit upíra-civilistu, Butch zasáhne a upíra zachrání, cena za pomoc je však vysoká. Málem zemře a navíc je nakažen samotným vůdcem bezduchých – Omegou. Když leží v karanténě na pokraji smrti, jediné, co ho drží na živu, je jeho láska k Marisse.

Marissa – sestra upířího lékaře Haverse a jedna z příslušnic upíří šlechty zvané Glymera je do Butche zamilovaná. Jenže jako bývalá žena krále má o sobě pochybnosti. Glymera ji odsuzuje a bratr jí dává za vinu, že ji král nechal. Navíc se ji Butch snaží občas ochránit před nákazou bezduchých tím, že ji od sebe odhání, a to jí na sebevědomí taky nepřidá.

Stejně jako se Butch snaží ochránit Marissu, snaží se i Marissa ochránit Butche a rozhodně si nepřeje, aby pomáhal bratrům v boji. Jestli Marissa dokáže ustát všechna nebezpečí, která by mohla potkat jejího vyvoleného, si musíte přečíst sami.

Více prostoru zde dostává také bratr Vishous, jehož osud je s Butchovým zvláštně spojen. Vishous si tu prožívá vlastní traumata a strach o Butche má snad ještě větší než Marissa.

Další část je věnována Johnovi, který se musí vypořádat se svou minulostí a svým životem, což není vůbec jednoduché. Mě osobně pasáže o Johnovi trošku rušily, protože narušovaly plynulost příběhu o Butchovi, ale zasazují jednotlivé linie do širší perspektivy a dělají svět bratrstva jednotnějším, tak je nepřeskakujte.

V tomto díle jsme sledovali nepřítele přes bezduchého pana X, kterému se už příliš nelíbí být bezduchým, a tak se snaží přijít na způsob, jak se po smrti vyhnout návratu k Omegovi. Naději vidí v proroctví, které je součástí příručky pro bezduché.

Příběh Butche a Marissy nepůsobí na první pohled tak silně, ale zasáhne nás tím, jak je realistický. Alespoň mému srdci je velmi blízký. Strach o svého blízkého, doprovázený zákazem nebezpečné činnosti, známe všichni, jako přítelkyně, manželky či rodiče. Ve snaze ochránit můžeme druhým ničit život, a tak s napětím čekáme, jak se s tím dokáže Marissa vypořádat.
 
Autorka se tu také pouští do vážnějších sociálních témat, které nechává své hrdiny řešit. Dodává tím dílu další rozměr a ženským postavám možnost se uplatnit nejen jako hezká ozdoba mužů-válečníků.

Stejně jako v předchozích dílech, ani tady nebudete ochuzeni o dávku erotiky a temných bojů, které vám způsobí mrazení v zádech. Ani o napětí není v tomto díle nouze, proto vám doporučuji knihu k přečtení. Pokud tuto sérii neznáte, neváhejte a začněte číst pěkně od prvního dílu. Upíří válečníky Wratha, Rhage i Zsadista si určitě oblíbíte.

Vydal: Baronet; 2011