Shiki

Sotoba je malé městečko ležící v odlehlém koutě Japonska. Jeho obyvatelé se živí převážně zemědělstvím a stále dodržují staré zvyky, jako je například pohřbívání těl mrtvých místo jejich zpopelnění. Spojení se světem je tu velmi omezené a neobejde se bez překvapení, když do opuštěného sídla nad městem se náhle uprostřed noci přistěhují tajemní manželé s malou dcerkou. A zanedlouho začnou umírat první lidé.

Natsuno Yuuki, patnáctiletý chlapec, který by nejradši udělal na místě čelem vzad a vrátil se do velkého města, odkud se před časem s rodiči do téhle díry přistěhoval, a mladý doktor Toshio Ozaki, který se snaží tajemným úmrtím přijít na kloub, brzy na vlastní kůži pocítí, jak těžké bude přicházející hrůze čelit a uniknout.

V Sotobě řádí shiki, upíři.

***

S posledními dny loňského roku vešlo do finále i poměrně neobvyklé anime. Neobvyklé především tím, že se pohledem na upíry liší od klasického akčního střihu Hellsinga nebo Blood+. Upíři v Shiki jsou mnohem tradičnější. Omezuje je sluneční světlo, musí čekat na pozvání do domu, mají strach z křížů a svatých míst, zabijete je klasickým kolíkem do srdce. Při útoku své oběti infikují, některé z nich následně povstanou a připojí se k nim. Zároveň si však stále uchovávají vzpomínky na svůj předchozí život a kromě nepřekonatelné žízně, která je nutí zabíjet, mají i nadále svou starou osobnost. Nestanou se z nich nemyslící monstra.

Jako většina anime je Shiki adaptací manga série, ta pravidelně vychází od roku 2007, ale navíc i samotná manga je založena na hororovém příběhu, který v roce 1998 napsal Fuyumi Ono. Něco z této literární předlohy si příběh uchoval. Rozbíhá se velmi zvolna, seznamuje  s jednou postavou po druhé, každá se zdá být důležitá, ale brzy začnete tušit, že jen na velmi málo z nich čeká dobrý konec. V závěrečných epizodách pak vyprávění nabere na rychlosti a vše se utopí v krvi.

Shiki je ponuré. K tomu, aby z něj mrazilo nebo se zarylo hlouběji do paměti, však něco chybí. Dostáváte lehký nadprůměr tam, kde mohlo být víc. Snad je to tím, že na první pohled ponuře zdaleka nevypadá, snad je to nevyvážeností příběhu. Přesto není hloupé, a pokud mu dáte šanci, a nebudete očekávat akční jízdu nebo nějaké briskní řešení situací, stojí za půlhodinky strávené před obrazovkou.

Originální název: Shiki
Režisér: Tetsuro Animo
Žánr: horor, nadpřirozené
Rok vydání: 2010
Počet epizod: 22
Epizoda: 23 min.