František Kotleta: Hustej nářez

Kniha neznámého (známe ho?) českého autora Františka Kotlety je věnována guru české upírské akční sci-fi Jiřímu Kulhánkovi a taky podle toho vypadá. Osobně tedy moc tvorbu tohoto jinými oblíbeného autora nemusím, takže vlastně nevím, proč jsem se rozhodla vrhnout na dílo někoho, kdo se mu snaží přiblížit…

Asi mě nalákaly ty aprílové ukázky na Fantasy Planet. Čas od času experimentuju. Tak jsem se ponořila do díla autora, jehož pravé jméno zatím nebylo prozrazeno (já se teda nikoho neptala), a ani podle stylu se to neodvážím odhadnout, protože české autory moc načteny nemám (pokusím se napravit).

Pokud vám není známo, co značí psát ala Kulhánek, pak vězte, že se jedná o hooodně velkou nadsázku, že ze stránek stříká krev i další tělní tekutiny, trhají se všeliké údy, postavy nejednají v rukavičkách a o jejich mluvě ani nemluvě.

V první třetině se střílelo a střílelo a střílelo… a souložilo. Pak konečně, když už jsem váhala, zda nenechat knihu nedočtenu, přišel jakýs takýs příběh a hlavně úžasný teplický fotbalový fanoušek a neméně úžasní netopýři. Zápletka je sice jednoduchá – hrdinova cesta za pomstou – ale existuje, a to je důležité. Z těch stříleček už jsem měla téměř vystřílený mozek.

Abych vás uvedla do obrazu, o co v knize jde. Zemi v roce 2019 napadla mimozemská civilizace kartanů, která si zdejší obyvatele podrobila a některé dokonce zlákala do svých služeb. Upíři do té doby vládli lidstvu a chránili ho pro své vlastní sobecké zájmy, takže nějací žluťásci z vesmíru se jim udělali čáru přes rozpočet. Na svolaném zasedání Bratrstva krve chtějí dohodnout společný postup proti kartanům, ale jsou napadeni a až na výjimky pozabíjeni. Uprchnout se podaří i hlavnímu hrdinovi Janu Bezzemkovi a jeho upírské máti Veronice. Bohužel se však ukáže, že zrádcem byl někdo z jejich rodiny. Po násilné smrti Veroniky se sedmisetletý upír Jan vydává na cestu za pomstou. Na ní však bude potřebovat společníka, nebo spíš společnici, a tak zaloví v pražských vodách a úlovek se podaří. Pomsta sice nebude sladká, ale bude to hustej nářez, ani jedna atomovka nestačí…

Musím ocenit autorův smysl pro humor a neotřelá přirovnání, u těch jsem se velmi dobře bavila. Svého hrdinu pojal sice jako velikého drsňáka, přesto mu však nechal nějaký charakter a svědomí, a tak je velká šance, že si ho oblíbíte. Vedlejší postavy jsou taky povedené, ať už šlo o ženské osazenstvo či německého generála. Autor také zvolil rychlé přechody mezi současností a minulostí, které děj nebrzdí, ale vhodně doplňují.

Co vás však zejména na prvních stránkách zarazí, je množství překlepů. Většinou na to neupozorňuji, ale tady prostě bijí do očí. Naštěstí se to s postupujícími stránkami zlepšuje. Při ceně knihy koruna za stránku by však čtenář očekával lepší redakční práci.

Mám-li srovnat, tak bych si klidně přečetla další díl Bratrstva krve, což jsem třeba nemohla říci po prvním díle Nočního klubu. Takže pokud máte rádi akční sci-fi, zkuste Hustej nářez.