Damon Salvatore

Bad boy seriálových i knižních Upířích deníků L. J. Smithové, sexy upír skvěle zahraný Ianem Somerhalderem.

Podle seriálu:

Damonovi je 170-175 let, ale vypadá na 25 a většinu času chodí v černém. Má modré oči a hnědé vlasy.

Je italského původu a pochází z Mystic Falls. Za občanské války byl vojákem Konfederační armády. Jeho otec Giuseppe Salvatore neschvaloval synovo jednání. Sám byl lovcem upírů. Damon začal svého mladšího bratra Stefana nenávidět poté, co Stefan mluvil s otcem o upírech, a ten začal mít následně podezření ohledně upírky Katherine. Damon obviňoval Stefana z toho, že Katherine byla dopadena, a nikdy mu to neodpustil. Hluboko uvnitř má rád svého bratra, ale jejich láska ke Katherine je postavila na opačné strany.

Na začátku série je pravým opakem svého bratra, je arogantní s tendencemi sociopata. V jedné chvíli je absolutně okouzlující, v druhé smrtelně nebezpečný. Zabíjí bez výčitek svědomí. Rád si hraje s lidmi a způsobuje jim bolest, obzvlášť svému bratrovi Stefanovi. Je velice silný a většinou dostane, co chce.

 Za 145 let se stal velmi izolovaným a osamělým a zakrývá to černým smyslem pro humor. Touží po tom, aby byl akceptován svým okolím, především Elenou a Stefanem, což je něco, co se mu nikdy nepodařilo za lidského života. V rámci první série sledujeme vývoj jeho charakteru. Že cítí něco k Eleně, je poznat z toho, že ji nazývá naší dívkou, když jí vyhrožuje před Stefanem (Children of the Damned), i z toho, jak vyhrožuje Isobel, aby nechala Elenu být. Na konci první série se omlouvá Jeremymu za to, co provedl Vicki, a uznává, že to bylo špatné. V závěrečném proslovu přiznává, že přišel do města, aby ho zničil, ale nakonec ho chrání.

Umí stvořit a ovládat mlhu. Jsou tu náznaky, že umí létat. Doskočí velmi vysoko. Může lidem kontrolovat myšlenky a měnit vzpomínky.

Zabil spoustu lidí. Těmi nejznámějšími z první série jsou třeba učitel William Tanner, vzdálený synovec Zach Salvatore, Jeremyho láska Vicki Donovanová, novinář Logan Fell, upírka a Stefanova kamarádka Lexi či čarodějka Bree.

Podle knih:

Na rozdíl od seriálu má Damon v knihách černé oči i vlasy. Narodil se v 15. století ve Florencii, je mu okolo 500 let. Je trošku menší než jeho bratr Stefan, ale velice se jeden druhému podobají. Už jako člověku mu ženy padaly k nohám, takže jeho charisma není dáno jen tím, že je upír. Chodí v černém, nosí zrcadlové brýle a jezdí v černém Ferrari.

"God, he was beautiful. Handsome was too weak and colorless a word."

Je arogantní, má rád slovní hříčky a nechává emoce vyplout na povrch, jen když se zlobí, obvykle na Stefana. Má chování aristokrata a pragmatický pohled na život. Věří tomu, že upírská přirozenost je temná. Stefanovo úsilí nekrmit se z lidí pokládá za nepřirozené. Nemá problém se zabíjením lidí, ačkoli se tomu vyhýbá. Zabije sice učitele Tannera, ale tvrdí, že to bylo v sebeobraně. Nemá problém vyhrožovat lidem, i když není jasné, zda by skutečně splnil hrozbu ohledně Eleniny sestřičky Margaret.

Má za sebou násilnou minulost žoldáka, i když se o tom v knize víc nemluví. V průběhu 4 knih se trochu mění jeho pohled na lidi, kteří do té doby byli pro něj jen potravou, stávají se jeho známými, snad i přáteli.

Jeho nepřátelství k mladšímu bratru Stefanovi pramenilo z toho, že ho obviňoval ze smrti jejich matky, která zemřela krátce po jeho narození. Damon studoval na univerzitě, ale věnoval se spíš ženským, hospodám a sázkám. Neposlouchal naléhání svého otce a nepřátelství mezi nimi rostlo.

Damonovy schopnosti v průběhu let rostou tím, jak se živí z lidské krve. Na rozdíl od seriálu se umí proměňovat v krkavce a vlka. Dokáže ovládat počasí a vytvořit mlhu. Může manipulovat lidskými vzpomínkami a telepaticky komunikovat s jinými upíry.