Rozhovor s Kevinem Williamsonem

Producent úspěšného amerického seriálu The Vampire Diaries poskytl 12.11.2009 rozhovor pro stránky nypost.com. Zmiňuje se o tom, jak ho při psaní seriálu ovlivnily jeho dřívější projekty (Dawsonův svět, Vřískot) a že se snaží obsadit zpěvačku Taylor Swiftovou.

Od prvních okamžiků, kdy jsem v kině viděl Vřískot, jsem se stal stoupencem Kevina Williamsona. Přes Dawsonův svět až po Fakultu, platil jsem za všechny jeho filmy, sledoval jeho seriály a umístil ho do skupiny scénáristů/producentů, které mám v srdci (J.J.Abrams, Joss Whedon, Rob Thomas, Aaron Sorkin).

Kevin ve Vampire Diaries posbíral důležité prvky z každého předchozího projektu a smíchal je dohromady, aby vytvořil pozoruhodný seriál, který je chytrý, děsivý, nervy drásající a zábavný současně. Se zásadní epizodou odvysílanou dnes (History Repeating), odchytil jsem Kevina, abych zjistil, jestli počet mrtvých v Mystic Falls bude narůstat, která je jeho oblíbená postava pro psaní, a zda některé známé tváře z jeho minulosti (Katie! Neve!) budou cenit tesáky!

Vampire Diaries se zdají jako perfektní sloučení všeho, co jste se naučil při Dawsonově světě a Vřískotu. Je to tak?
KW: Jsou to určitě mé dva hlavní projekty dané dohromady. Máme tu spoustu emocí, jako u Dawsona, ale plujeme na psycho bublině. Zkoušíme psát zábavné postavy a držet se knihy. Ale je to tak nějak vše, co mám rád při psaní svých hororových filmů a týnejdžerských dramat – děláme vše, co se dá, a přitom se udržujeme ve věkové přístupnosti.

Ačkoli se snažíte držet knih, dostali jste se v téhle řadě někam, kam jste nečekali?
KW: Vypůjčili jsme si pár pevných bodů z knih a v jiných bodech jsme to rozvinuli. Ale víme, kde první řada skončí, znám poslední scénu, vím o hlavních bodech druhé řady a celkovém schématu, ale ještě jsme neukončili ani 22 epizod. Co plánujeme, se ještě může změnit. Pokud jste četli knihy, tak víte, že jsme zabili učitele Tannera ve 3.epizodě, a v knize se to stalo o Halloweenu, kdy my jsme zabili Vicki, která v knize nezemřela.

Kayla Ewell řekla, že by se Vicki mohla vrátit. Je to pravda?
KW: Ne. Právě teď je kompletně pryč a nemáme plány vrátit ji zpět.

Mohou si fanoušci na chvíli oddechnout, nebo se mají obávat, že někdo další brzy zemře?
KW: V naší šou nikdo není v bezpečí a máme plány zabít i další postavy – ale to je nepředvídatelná přirozenost seriálu. Já jen doufám, že až zabijeme další postavu, bude to přijatelným a uspokojivým způsobem, aby diváci neřekli: „Teď vás nenávidíme“. Nechceme být nenáviděni, jen vás chceme překvapovat.

Když Damon zabil Lexi v předchozí epizodě, řekl, že to byla součást jeho velkého plánu. Kdy se ten plán odhalí?
KW: Dnes (12.11.09)! Damon odhalí, co vlastně je jeho gól v Mystic Falls.

A můžeme mu věřit?
KW: Ono se to rychle objasní. Pochopíte to, protože chce plán hned uskutečnit. Uvidíte, proč se vrátil domů.

Je Damon vaše oblíbená postava?
KW: Rozhodně se mi jeho postava dobře píše, ale ještě víc mám rád scény s oběma bratry dohromady, protože oni jsou tak protikladní. Čím více je Stefan s Damonem, tím víc se probouzí v nadcházejích epizodách. Baví mě ho odhalovat, protože to je hlavní schéma příběhu. Stefan jde proti svému jádru, když popírá svou přirozenost a vše, co ví. Prožívá svůj vnitřní boj, což nás provází celým seriálem, zatímco Damon bude pořád Damon.

Pokud je Stefan hlavní hvězdou, zajímá mě, jestli byste si uměl představit Vampire Diaries bez Damona?
KW: Probhoha, o tom teď ani nechci přemýšlet. Prosím, řekněte mi, že mluvíte o čtvrté řadě. Tím myslím, vždycky tu můžou být nějaké změny, jsem si jistý, že někde je třetí bratr Salvatore, ale nepřiveďme ho dřív.

Co takhle přitáhnout nějaké dřívější kolegy – třeba nějaké „Dawsonovy“ děti?
KW: Možná. Ale ne teď. Ale požádal jsem Neve Campbell, aby si přišla zahrát upírku. Ale ona teď natáčí nějaký film, takže snad někdy později.

A co třeba Katie Holmes? Lidi by sebou šlehli o zem, kdyby hrála upírku!
KW: Myslím, že má teď jiné starosti. Mojí novou posedlostí je sehnat Taylor Swift!

Tak to by bylo úžasné!
KW: Myslím, že ona je teď příliš hvězdná pro Vampire Diaries. Jednou jsem se snažil dostat ji na scénu, ale ona byla na turné. Zoufale bych chtěl, aby si přišla zahrát upírku. Nebyla by to úžasná role typu Kirsten Dunst v Interview s upírem? Bože, nemůžu vám říct jak tvrdě se ji snažím sehnat. Zabíjel bych pro to!

Slyšel jsem, že přivedete lovce upírů.
KW: No, to je, jak mu říkáme, protože v knihách je to postava typu Van Helsinga, i když není vůbec jako on. Je to takový chlápek, který po něčem pátrá, ale objeví něco jiného. Hraje ho Matt Davis a je fakt dobrý. Je to nový učitel dějepisu.

Bože, Kevine, mohl bys udělat to herecké obsazení nějak ošklivější? Chci říct, jen se na ně podívej.
KW: Já vím, jasně. Nejošklivější herci v televizi. Všichni, dokonce i Matt – je to takový tlusťoch (směje se).

OK, takže mám dvě naléhavé otázky. Zaprvé, proč se upíři nepromění na prach, když je jim probodnuto srdce?
KW: Držíme se starých legend – důvodem, proč je dřevo smrtelné pro upíry, je to, že dřevo je mrtvý prvek. Takže když je upír boden do srdce, dřevo se rozběhne tělem jako jed. Proměna upírských očí  se děje, když jsou vzrušeni a krev se jim nahrne do očí – což je důvod, proč vidíte žilky naběhlé krví.

To dává smysl. Zadruhé, trochu pochybuji, jestli jsou Eleniní rodiče opravdu mrtví. Jsou?
KW: No, docela pravděpodobně ano. Je jasné, že okolo Gilbertových je mnoho tajemství k odhalení. Mám rád tu parabolu špatní rodiče/ dobré děti. Jsem rád, že tu máme město s takovou mytologií zakládajích rodin – Gilbertovi, Lockwoodovi, Forbesovi a Salvatorovi.

V minulé epizodě byla Lexi v šoku, když zjistila, jak se Elena podobá Katherine. Dozví se o této podobnosti někdy Elena?
KW: Docela určitě. Nechci odhalit všechna překvapení, ale všechny šipky ukazují na vzpouru. Je to Mystic Falls, jednou se všechny linky protnou a explodují, když budou tajemství odhalena!

 

Zdroj: Jarett Wieselman www.nypost.com

Překlad: Renča