Stephen King kritizuje Stmívání

Stephen King se odhodlal ke kroku, kterým zcela jistě naštve mnoho náctiletých dívek. V rozhovoru pro USA Weekend totiž otevřeně kritizoval ságu Stmívání autorky Stephenie Meyerové.

Když byl požádán, aby porovnal J. K. Rowlingovou a Meyerovou, dvě nejprodávanější autorky poslední doby, tak odpověděl: „Obě dvě, Rowlingová i Meyerová, mluví přímo k mladým lidem. Skutečný rozdíl je ale v tom, že Jo Rowlingová je skvělá spisovatelka, zatímco psaní Stephenie Meyerové nestojí za nic. Není v tom moc dobrá.”

King své tvrzení dále rozebíral, že existují autoři, kteří nejsou moc dobří, ale i tak prodají mnoho knih, a jsou také autoři, kteří píšou velmi dobře, a také získají status bestsellerového spisovatele. Vše doplnil historkou o tom, jak když vyrůstal, jeho matka naprosto zbožňovala díla Earla Stanleyho Gardnera. „Byl to otřesný spisovatel, ale byl velmi úspěšný.“

„Lidé jsou přitahování příběhy, jejich tempem a v případě Stephenie Meyerové je jasné, že píše pro celou generaci dívek a odkrývá v těch knihách určité spojení lásky a sexu. Je to vzrušující, je to napínavé a nepůsobí to nevhodně, protože to zas není příliš sexuální. Jde tam hodně o fyzickou stránku, kdy se upír dotkne jejího předloktí nebo rukou rychle přejede přes kůži a ona je zavalena horkostí i chladem zároveň. A pro dívky to jsou ve zkratce všechny ty pocity, se kterými ještě nejsou zvyklé se běžně potýkat,” řekl v rozhovoru.

Stephen King  Stephenie Meyerová

Stephen King vs. Stephenie Meyerová