Tanz der Vampire

Muzikál Tanz der Vampire (předělávka stejnojmenného filmu od Polanského z roku 1967) je atmosferický, temný, vtipný a melodický. Naneštěstí jsem jej neviděl na prknech, která znamenají svět, přestože jsem si ho celý našel na internetu.

Premiéru měl ve Vídni v roce 1997, dále se hrál, případně hraje ve Stuttgartu, Estonsku, na Broadwayi, v Hamburku, Varšavě, Tokiu, Berlíně, Budapešti  a nejnovější produkce, která bude v Oberhausenu.

Dovolil bych si malinkatý nástin příběhu. Profesor Abronsius se svým studentem a asistentem Alfredem se vydají na vědeckou výpravu. Dorazí do vesnice, nad kterou stojí hrad. Ve vesnici všichni oslavují a v hojném množství požívají česnek, hádejte proč.

Na hradě bydlí hrabě von Krolock, který je (nečekaně) upírem. Ve vesnici také žije dívka, dcera hostinských jménem Sarah a Alfred se do ní zamiluje a ona do něj. Avšak už si ji vyhlídnul i hrabě. Toliko k příběhu.

Rád bych se zmínil o dvou obsazeních, o prvním a nepřekonatelném vídeňském v čele se Stevem Bartonem, který jak se zdá je nepřekonatelný v zobrazení hraběte von Krolocka a jeho nekončícího utrpení a rozporu. Právě z této verze najdete valnou většinu úryvků a to z jednoho prostého důvodu.  Je totiž nejlepší nejspíš i podle odborných kritiků.

Druhé obsazení je to americké, v hlavní roli s Michaelem Crawfordem. Z tohoto jsem viděl a slyšel asi jen tři skladby, ale úplně mi to stačilo. Nejde o to, že by angličtina nezněla dostatečně dramaticky, ale problém je spíš v americkém přepracování. Z Krolocka udělali Itala a kdovíco ještě změnili.

Ani překlad textů mě nějak nezaujal. Předpokládaná návštěvnost se ale zdaleka nenaplnila a Dance of the Vampires se tak stal propadákem, ztráty se pohybovaly kolem 12 milionů dolarů a mohl se tak zařadit k neúspěšnému muzikálu Carrie, předělávce románu od Stephena Kinga.

Pokud vládnete němčinou, vřele bych vám doporučoval poslechnout si alespoň nejznámější písně, obzvláště z vídeňských představení. Pokud vám však němčina nic neříká a umíte jen anglicky, tak radši ani nehledejte, protože americká produkce je opravdu otřesná. Pokud si předtím pustíte rakouskou, tak každopádně, jinak jsem to nezkoušel.

Do vyhledávače na YouTube napište Tanz der Vampire, vyjede vám spousta videí. Přeji pěkný poslech!


Tento článek pochází z webu Cavern, jeho autorem je Wangaren. Děkujeme majiteli stránek za laskavé zapůjčení pro naše účely.