J. O. Morgan: Spotřebič

Představte si, že byste mohli stejně jako ledničku, vysavač nebo telefon běžně používat spotřebič, který vás dokáže přenést, kamkoliv si usmyslíte. To nezní obyčejně, že ne?

Spotřebič je zvláštní kniha. Nejedná se o klasický román ani o povídkovou sbírku. Spíš jde o sérii krátkých sci-fi příběhů, v nichž autor vypráví o tajemném přístroji, jenž změní život všem lidem. Celá kniha je zasazena do retrofuturistického světa padesátých let minulého století (ačkoliv časový údaj není nikde uveden).

Základní premisa příběhu je v tom, že byl vytvořen stroj, který dokáže přemisťovat věci, později i lidi, na jiné místo. A čtenář v každém příběhu sleduje, jak přístroj postupně získává stále důležitější místo v životě lidí.

Úvodní příspěvek Dostat se dovnitř se odehrává v domě manželů Pearsonových, kteří jsou testovacími subjekty onoho zázraku techniky. Dovezou jim škatuli podobnou staré americké ledničce, plnou barevných diod. Oba manželé jsou zvědaví a o přístroji diskutují. Seznamují se s novou technologií, která dokáže přemístit třeba… plastovou lžičku.

Každý další příběh posouvá děj do doby, kdy se spotřebič používá více a kdy dokáže přemístit složitější a větší objekty. V některých čtenář sleduje uživatele, jindy pokusné subjekty. Například chlapíka, který neváhá devastovat své tělo, protože věří, že mu spotřebič i jeho tvůrci pomohou k dokonalému zdraví. Spotřebič totiž začne přemisťovat i lidi. Jenže… jsou to stále stejní lidé? Nejsou to jen kopie? Jaký vliv na člověka bude mít ono „přemisťování“?

Autor se postupně zabývá dalšími aspekty vlivu spotřebiče na lidstvo. A jsou to mnohdy velmi hluboká a temná témata. V zásadě se dá příběh chápat jako kritika současného vlivu technologií na společnost a možnosti „těch nahoře“ ovládat životy obyčejných lidí. Paralel na soudobý svět je v knize dost. Ostatně to se dá od sci-fi očekávat a ve Spotřebiči to dělá autor moc dobře.

Slabinou knihy je samotná struktura krátkých příběhů. Celkově funguje jako dobrá sociologická studie a kritika společnosti, ale samotné příběhy často nedokážou čtenáře pořádně chytit nebo pohltit. Postavy jsou sice většinou vykreslené kvalitně, ale na některé čtenář krátce po dočtení zapomene (paradoxně na samotnou knihu, její poselství a samotný spotřebič bude dlouho vzpomínat). Kniha působí tedy poměrně odosobněně, což ale není nutně špatně, protože to sedí k její povaze a stylu. Ten je mnohdy až experimentální.

Autor nezapře to, že je především básník. Často tak rozehraje krásnou hru se slovy a parádními větami. Stejně tak si hraje s formou, s minulým, přítomným či budoucím časem a náladou každého příběhu. Kniha tak může spoustu lidí naprosto nadchnout, ale stejný počet čtenářů téměř otrávit.

J. O. Morgan je anglický spisovatel a vazač knih. Věnuje se především poezii. Na kontě má sedm básnických sbírek, za které obdržel mnoho cen. Spotřebič je jeho výletem do světa prózy.

Některé knihy kolem vás jen prosviští a zmizí. Spotřebič nikoliv. Jako správné sci-fi pobízí k zamyšlení nad technickým pokrokem a jeho vlivem na lidstvo a lidství. J. O. Morgan to dokázal velmi neotřelým způsobem, což z knihy dělá dílo spíše pro náročnější čtenáře (i kvůli specifické až experimentální struktuře knihy).

Jedná se o kvalitní sociální sondu do světa, kde existuje přístroj, který člověka dostane ihned kamkoliv. Kniha jako celek má potenciál stát se něčím, co čtenáři utkví v hlavě a nad čím bude přemýšlet. A o to šlo pravděpodobně autorovi především. Vzbudit ve čtenářích myšlenky a emoce. Tak co, chtěli byste mít takový spotřebič doma?

Vydala: Planeta9, 2024
Překlad: Miroslav Grznár
Vazba: brožovaná
Počet stran: 252
Cena: 399 Kč