KONEC VĚKŮ

Trvalo to dlouho, po cestě bylo hodně obtíží, ale nakonec se to podařilo a nyní si díky REXhry můžete zahrát jeden z nejlepších deckbuildingů v češtině. Ve hře se stanete Trhlinovým mágem, který se snaží chránit útočiště a pomocí kouzel bojuje s Bezejmennými. Svět se blíží ke svému konci, jste poslední bašta v boji se zlem.

Hra je určena pro 1 až 4 Trhlinové mágy ve věku od 14 let a jeden souboj vám zabere zhruba hodinu.

Pojďme se podívat na hru zblízka.

Co najdete v krabici

Otevřená krabice

Začneme Pány Bezejmenných. Ty najdete v krabici čtyři. Každý z nich má jinou obtížnost. Nejsnadnější Rozzuřený je 2 z 10, Chitinová královna 3/10 a Vládce nenasytných i Pokřivená maska 5/10. Každý z nich má svou desku s pravidly a vlastní karty, ze kterých se spolu s obecnými kartami vytvoří balíček Pána Bezejmenných. Karty jsou úrovně 1 až 3, takže během hry se postupně zvětšuje obtížnost, jak se dostáváte k čím dál silnějším kartám.

Trhlinových mágů je celkem osm, každý má svou desku, kde je jeho obrázek, zvláštní schopnost, startovní ruka a základní balíček. Každý mág má v základu jednu unikátní kartu a zbytek se skládá z kombinace krystalů (1 éter pro nákup) a jiskření (základní kouzlo, dává 1 zranění). K tomu jsou pro každého mága 4 trhliny, pomocí kterých sesílá kouzla do dimeze Bezejmenných.

Velkou část balíčku tvoří karty nákupu. Ty jsou rozděleny na drahokamy, pomocí kterých získáváte éter, artefakty a kouzla, které jsou pro hru stěžejní. V této hře nemáte náhodný balíček nákupů. ale vyberete si 9 typů karet, které můžete v dané hře nakupovat. Pěkným doplňkem jsou karty pro náhodný výběr právě těchto balíčků nákupů.

Z karet jsou zde ještě nápovědní karty a karty pořadí hráčů. Vše doplňují různé žetony – životy, energie, čísla hráčů a další.

Krabice je velká a je vidět, že je tam dost místa pro uložení dalších rozšíření. Když jsem bral hru na dovolenou, sbalil jsem vše do třetinové krabice.

Ke hře bylo v rámci předobjednávek možné získat i promo, najdete v něm 3 obecné karty Pánů Bezejmenných a karty s 6 různými kombinacemi balíčků nákupu.

Jak se to hraje

Cílem hry je porazit Pána Bezejmenných, buď ho zabít, nebo vyřešit všechny jeho karty. Prohrát můžete tak, že vám Bezejmenní zničí útočiště nebo jsou všichni mágové vyčerpáni.

Pán Bezejmených

Příprava hry je tady dost důležitá. Vyberete si Pána Bezejmených, proti kterému budete hrát, každý nějakou postavu a sestavíte nabídku nákupu. Zde potřebujete celkem 9 různých balíčků karet. Doporučené složení je 3 typy diamantů, 2 artefakty a 4 kouzla. Můžete je vylosovat náhodně, ze začátku použít doporučené sestavy z pravidel nebo si je prostě můžete jako my vybrat. Pro každou postavu vytvoříte základní balíček, hráči si nastaví do základní polohy své trhliny a můžete začít.

Ještě než začneme, tak pár slov k trhlinám. Každý hráč má k dispozici 4 trhliny, pomocí kterých sesílá kouzla do dimenze Bezejmenných a které jsou na začátku v různé fázi otevření. Většina má jednu trhlinu otevřenou a ostatní si musí otevřít během hry.

Pořadí ve hře je náhodné. K určení toho, kdo bude hrát, slouží balíček pořadí hráčů, ve kterém jsou kromě karet hráčů ještě vždy 2 karty Pána Bezejmených.

Tah Pána Bezejmenných

Nejprve to jednodušší. Ve svém tahu PB aktivuje své vyložené karty a přisluhovače, spustí se jejich přetrvávající efekty. Ty většinou útočí na útočiště, občas na hráče nebo pouští zvláštní schopnost PB či Běsnění. Tyto efekty jsou popsány na kartě PB. Poté se táhne nová karta a vyhodnotí se její efekty příchodů do hry.

Tah Trhlinových mágů

Tah mágů má dvě fáze. Na začátku tahu sešlete připravená kouzla. U otevřených trhlin se můžete rozhodnout, zda kouzlo sešlete, u pootevřených musíte. Tady je první rozdíl oproti většině podobných her. Neútočí se přímo a většinou nemůžete ve svém tahu udělit žádná zranění. V rámci aktivní fáze si kouzla připravíte na jednotlivé trhliny a až v následujícím tahu je můžete seslat a tedy jimi útočit.

Trhlinoví mágové

Pak už příchází klasické fáze deckbuildingu. Za drahokamy a některé artefakty získáváte éter, za který můžete nakupovat nové karty, nabíjet svou speciální schopnost energií, otevřít nebo aspoň pootevřít některou ze svých trhlin. K otevřeným trhlinám nebo těm, které jste v tomto kole pootevřeli, si můžete připravit z ruky kouzla do dalšího kola. Některá připravená kouzla vám umožní vyhodnotit akci „když je kouzlo připraveno“. Pokud máte nabitou svou zvláštní schopnost a její povaha to povoluje, můžete ji využít. A také v této fázi můžete zrušit některé z aktivních karet BP.

Po dokončení všech akcí začíná poslední fáze. Všechny použité karty odložte na odhazovací balíček.

A tady je další velká změna. Karty si můžete srovnat, jak chcete, protože KARTY SE NEMÍCHAJÍ. Pokud potřebujete dobrat karty a už nemáte, jen otočíte balíček a dobírate další karty. Ani na konci tahu neodhazujete zbylé nepoužité karty (ani pokud byste chtěli). Nakonec si doberete do pěti karet v ruce.

Otočíte další kartu pořadí hry a jedete dále, dokud nevyhrajete nebo vás Bezejmenní neporazí.

Moje hodnocení

Deckbuilding mám rád a tak jsem byl na tuhle hru zvědavý. Měl jsem možnost vyzkoušet jednu hru již na podzim, kdy měli kamarádí z Rexher k dispozici jednu krabici na kontrolu, a tak jsem věděl, že hru chci.

Hra je připravená na první hru hned po vybalení, je zde návod na rychlý start a balíčky jsou označeny písmeny A, B, C. Balíčky rozbalite, rozložite a můžete se pustit do prvního Bezejmenného.

Dobře hodnotím to, že balíčky nikdy nemícháte. Musíte přemýšlet, jak karty skládat, v jakém pořadí sesílat kouzla. Snažíte se udržet balíček tak, abyste měli kouzla pořád připravená. V mnoha hrách v nějakou chvíli přestanete nakupovat a nakupovací karty jsou vám k ničemu. Tady ovšem ne, za éter můžete nabíjet svou zvláštní schopnost, která vám může hodně pomoci.

Jsem rád, že jsem si hru pořídil, doufám, že se hře bude dařit, a dočkáme se dalších rozšíření. U mě bude mít čestné místo hned vedle Hero realms.

Počet hráčů: : 1 až 4
Doporučený věk : od 14 let
Herní doba : 60 minut
Čeština : v balení hry
Vydavatelé: : REXhry 

Indie Boards & Cards

Autoři: : Kevin Riley
Originální název : Aeon’s End
Rok vydání : 2016
Orientační cena : 1 400,-