Pevnost 9/2021 s Dunou i Sherlockem (PR)

Fantastika musí proudit a nikdo nám nemůže mít za zlé, jak horečnatě vyhlížíme filmovou Dunu. Tou to ale samozřejmě nekončí. Začněte listovat a dozvíte se víc.

Zkrátka a dobře, jestli to Denis Villeneuve nezahraje se ctí, získá na světě hezkých pár stovek milionů nepřátel. Jeho nová DUNA má být tím snímkem, na který jsme čekali po dekády, takže odmítáme kompromisy. A proto jsme mu také věnovali hned šest stránek a jeho předloze další listy v literární sekci.

Stejně tak se ale blíží také SHANG-CHI A LEGENDA O DESETI PRSTENECH a za vzpomínku rozhodně stojí i značně vydařený nový SEBEVRAŽEDNÍ ODDÍL.

Ale teď už rovnou ke knihám. Miroslav Žamboch totiž zve do své nové magicko – technologické Pustiny, kde vládne VETERÁN. A rovnou s mistrem přihazujeme i rozhovor.

Zatímco OPAČNO se odehrává v alternativním Londýně, RUDÁ pak nabízí alternativní Československo, které se brání Sovětům za pomoci nadlidí. Máme tu ale i návrat kapitána Kirka v románu STAR TREK: EX MACHINA. A nesmíme opomenout ani magický pohádkový svět románu WARREN XIII.

Se svými povídkami přicházejí Tereza Matoušková a Ida Nekovaříková.

Do světa poloorků zve fantasy sága PRAVÍ BASTARDI. Král space opery Alastair Reynolds a jeho sága o zmarech představuje OCELOVÝ VÍTR. Srovnáme knižní a filmovou HVĚZDNOU PĚCHOTU.

Radícím profíkem se k naší radosti stala Kristýna Sněgoňová.

Ve hrách se vydáme ZPĚT NA ZAČÁTEK a svezeme se NA VLNÁCH NEZNÁMA.

Z historie zdraví králové Harald, Harold a Hadráda a spolu s nimi Rudolf Lodgman von Auen.

V Geekzóně se blíže podíváme na tvorbu kreativní příručky VE STÍNU STEAMPUNKU, připomeneme SPOLEČENSTVO PEVNOSTI na SVĚTĚ KNIHY 2021, přihodíme další novinky z COMIC-CON PRAGUE 2021, pozveme na CONIÁŠ 2021, na FUTURE GATE 2021 a představíme 2116 RAYE BRADBURYHO.

A to zdaleka není vše. Číslo natřískané až po poslední sponku čeká jenom na vás!!! #casopispevnost #pevnostvladne

 

Příloha:
Sherlock: Studie v růžové – Steven Moffat a Mark Gatiss
Sherlock Holmes na moderní způsob. Cumberbatch v manze? Lepší, než si myslíte!
Jen co přijdete z války, chromý, smutný a vyčerpaný, už vás chtějí sestěhovat s maniakem, co mlátí mrtvoly jezdeckým bičíkem. Pokud se vám tohle zdá jako úvod hodně zvláštního filmu pro dospělé, není tomu tak. Jedná se totiž pouze o jeden den doktora Watsona, který se právě seznámil s legendárním geniálním detektivem. Ano, se Sherlockem Holmesem.
Slavný britský seriál převlékl téměř 150 let starou detektivní klasiku do moderního hávu. Teď ale budeme ještě o stupeň divočejší. V rukou totiž držíte manga adaptaci právě seriálu z produkce BBC. Jak takový nápad mohl dopadnout? No, pokud patříte mezi takzvané „cumberbitches“, bude se vám úvodní kniha této série rozhodně líbit.
První díl manga Sherlocka je vtipný, svižný a přitom úderný. Stejně jako britská seriálová předloha. Náhoda? Stačí vám jeden pohled a bude vám jasné, že tato adaptace vám žádné překvapení nechystá, úspěšně ale drží laťku a čte se velmi příjemně. Navíc nabízí trochu zvláštní, ale svým způsobem osvěžující pohled na známé herce, kterým kreslíř pod pseudonymem Jay. vtiskl alespoň pár Japonskem inspirovaných rysů. Co si budeme povídat, sluší jim to tam!
Právě přesnost adaptace je ale něčím, co této manze přidává i ubírá zároveň, ve výsledku to není ani ryba, ani rak. O to lépe ale sedne každému, kdo se s mangou teprve seznamuje, a nový formát je pro něj zatím náročné sousto. V Sherlockovi se totiž snoubí jak evropský způsob vyprávění a… tváří, tak špetka manga stylu.

 

Časopis Pevnost 9/2021
www.pevnost.cz