Královská hra – zábava, za kterou se platí životem

Každý z nás za svůj život dostal nespočet řetězových mailů a zpráv: Jestli tohle do deseti minut nepošleš deseti přátelům, budeš mít následujících deset let smůlu v lásce! Co kdyby ale někdo podobné úkoly dostal na nový level? A co teprve kdyby tresty za jejich nesplnění byly skutečné?

Když všem žákům 1. B střední školy v Tamaoce pošle kdosi vystupující pod přezdívkou Král zprávu, že jim dává úkol, aby se dva lidé políbili, jinak je stihne trest, všem to přijde jako velká zábava. Jenže každý den přichází další a další úkol… To, co začalo jako nevinné hecování k líbačce, končí smrtí několika studentů a zdá se, že se celá situace bude nadále stupňovat.

Zatímco první svazek pětidílné manga série Královská hra přinesl zdánlivě nevinné zahájení nové zábavy a postupně přešel v psychologický thriller, druhý díl už se s ničím nepáře a začíná pěkně zostra. Navazuje na vyprávění přesně v okamžiku, kdy se hlavní hrdina Nobuaki Kanazawa rozhodne zachránit život nejlepšímu příteli, i když cena za to bude pořádně vysoká. Doposud se úkoly, které Král zadával, daly splnit a bylo tedy možné se vyhnout trestu, který často končil smrtí. Nyní Král zadal úkol, v němž mají chlapci z 1. B víceméně rozhodnout o tom, kdo z nich zemře. Ráz thrilleru, který doposud manga měla, se začíná pomalu ale jistě přesouvat do vod hororu, protože tohle už je stará známá vyvražďovačka.

Psychologická rovina celé Královské hry je propracovaná. Opět se ukazuje, že v podobných chvílích málokdo zůstane opravdu charakterní. Selhávají snahy o altruistické smýšlení i o tvorbu různých aliancí. Šíří se panika, vzrůstá vzájemná nevraživost a podezíravost. Reakce jednotlivých postav jsou uvěřitelné vzhledem k situacím i jejich věku. S tím, jak se dění přiostřuje a jednotliví hrdinové si začínají plně uvědomovat důsledky této hry, chovají se zkratkovitě a dochází u nich k různým psychickým kolapsům. To dává celému příběhu zajímavou dynamiku a vytváří to hutnou atmosféru, kterou čtenáři od thrillerů očekávají.

Královská hra zatím nezodpovídá žádné otázky – Proč se to děje? Jak to Král dokáže? –, jen buduje napětí a prohlubuje frustraci a strach účastníků zvrácené hry. Přesto scenárista Nobuaki Kanazawa (Ano, autor se jmenuje stejně jako jeho hlavní postava!) dokáže udržet zájem čtenářů o další dění.

Kresba, pod níž je podepsaný Hitori Renda, jako taková ničím nevyniká nad ostatními zástupci manga stylu. Jedině snad množstvím ubrečených (a mírně usoplených) postav. V pozadí panelů čtenáři nenajdou kdovíjaké detaily, mohou si nicméně užít podařenou mimiku hrdinů.

Manga Královská hra se zatím ukazuje jako tradiční zástupce thrillerů a hororových vyvražďovaček. Má dobrý nápad a zatím tu psychologie – na níž příběh do značné míry stojí a padá – funguje na výbornou. Nyní nezbývá než čekat do března příštího roku, abychom zjistili, zda si série udrží stejnou kvalitu i ve třetím dílu.

Vydal: Crew, 2019
Překlad: Eliška Novotná
Vazba: brožovaná
Počet stran: 164
Cena: 199 Kč