Kniha roku je vyhlášena!

První ročník nové čtenářské ankety Kniha roku, jejímž vyhlašovatelem je Nadační fond Čtení tě mění, už zná vítěze. Do hlasování se zapojilo celkem 47 892 čtenářů. Slavnostní vyhlášení výsledků ankety proběhlo ve středu 6. listopadu 2019 na galavečeru v CUBEX CENTRU PRAHA.

Vítězi jednotlivých kategorií se staly tyto knihy, které získaly nejvyšší počet čtenářských hlasů:

Kategorie SCI-FI A FANTASY

Ransom Riggs: Sirotčinec slečny Peregrinové: Mapa dní
V brilantním pokračování úspěšné série o podivných dětech slečny Peregrinové čekají na čtenáře nové zázraky, nebezpečí i láska.
(vydala Jota)

Kategorie ŽIVOTNÍ STYL A HOBBY

Barbora Tlustá: Bez obalu – Jak žít zero waste
První česká kniha o životním stylu zero waste! O tom, jak žít bez odpadu, udržitelným způsobem a šetrně k životnímu prostředí.
(vydala Jota)

Kategorie POPULÁRNĚ NAUČNÁ

Janek Rubeš, Honza Mikulka, Eliška Podzimková: Honest guide Praha
Autoři ukazují bez servítků turistické nástrahy hlavního města a přinášejí tipy, které v běžném průvodci nikdy nenajdete.
(vydalo nakl. CooBoo)

Kategorie YOUNG ADULT

Kateřina Šardická: Zmizení Sáry Lindertové
Mysteriózní detektivka od vítězky literární soutěže Hvězda inkoustu líčí podivný případ zmizení mladé studentky v pražském metru.
(vydal Fragment)

Kategorie AUDIOKNIHA

Erich Maria Remarque: Na západní frontě klid
Nejslavnější autorův román o generaci chlapců, kteří v roce 1914 rovnou ze školních lavic táhli do zákopů první světové války. Příběh čte Jaroslav Plesl.
(vydal OneHotBook)

Kategorie DĚTSKÁ KNIHA

Adrián Macho: Gerda, příběh velryby
Laskavé vyprávění slovenského autora o hledání rodiny a domova čtenáře přenese do fascinujícího podmořského světa. Příběh provázejí působivé ilustrace a je určen dětem každého věku.
(vydal CPress)

Kategorie OBJEV ROKU

Kateřina Šardická: Zmizení Sáry Lindertové
Tajemná detektivka od vítězky literární soutěže Hvězda inkoustu líčí podivný případ zmizení mladé studentky v pražském metru. Autorka dokázala zaujmout v žánru, v němž jinak silně dominují zahraniční autoři.
(vydal Fragment)

Kategorie SPOLEČENSKÝ ROMÁN

Alena Mornštajnová: Tiché roky
Intimní rodinné drama, kde hlavní roli hrají náhody a lidské charaktery. Příběh vyprávěný strhujícím způsobem si čtenáře podmaní od první do poslední stránky.
(vydal Host)

Kategorie OBÁLKA ROKU

Andrew Mayne: Šelma
České vydání tohoto thrilleru se pyšní specialitou – příběh se točí kolem záhadného tvora a jeho srst se autorům obálky podařilo promítnout i přímo na ni. Při čtení má tak čtenář pocit, jako by se jí sám dotýkal…
(vydal Kalibr)

Kategorie VÝJIMEČNÝ NAKLADATELSKÝ POČIN

Marta Breenová, Jenny Jordahlová: Neohrožené ženy
Vydání komiksové knihy popisující dějiny ženského hnutí přináší na pulty knihkupectví nakladatelství ARGO za podpory Nadace norské literatury v zahraničí.
(vydalo Argo)

Kategorie UMĚLECKÁ PRÓZA

Haruki Murakami: Komturova smrt
Zasněný příběh talentovaného malíře pohltí věrné čtenáře uznávaného japonského spisovatele i ty, kdo se s autorem setkávají poprvé.
(vydal Odeon)

Kategorie NAPĚTÍ

C. J. Tudor: Kříďák
Mysteriózní thriller, ve kterém se dětská hra změní v noční můru, nadchl nejen fanoušky Stephena Kinga. Autorka za tento román již získala prestižní ocenění za nejlepší literární debut roku.
(vydal Kalibr)

Absolutní vítěz – Kniha roku 2019

Alena Mornštajnová: Tiché roky
Co všechno nevíme o svých nejbližších? Bohdana je uzavřená dívka žijící jen s mrzoutským otcem a dobrosrdečnou, leč poddajnou Bělou. Trápí ji napětí v domě a tajemství, které jí nepřestává vrtat hlavou: Proč ji těžce nemocná babička při poslední návštěvě v léčebně oslovila „Blanko“? Vedle toho se odvíjí příběh Svatopluka Žáka, oddaného komunisty, který celý svůj život zasvětil budování socialismu, lásce ke své ženě a dceři, jejíž budoucnost měla být stejně zářivá jako hvězda na rudém praporu. Ale jak se říká: Chcete-li Boha rozesmát, povězte mu o svých plánech. A tak se v jednom okamžiku oba příběhy slijí do jednoho a ukáže se, že nic není takové, jak se doposud zdálo, a už vůbec ne takové, jaké by to být mělo. Nový román Aleny Mornštajnové je jiný než ty předchozí. Nejedná se o velké historické téma, nýbrž o intimní rodinné drama, kde hlavní roli nehrají velké dějiny, ale náhody a lidské charaktery. Stejně jako u románu Hana však jde o silný, strhujícím způsobem vyprávěný příběh, který si čtenáře podmaní od první do poslední stránky.
(vydal Host)

U příležitosti vyhlášení vítězů ankety Kniha roku 2019 byla udělena také CENA ZA CELOŽIVOTNÍ DÍLO české spisovatelce Ludmile Vaňkové.

 

Zdroj: Tisková zpráva Euromedia Group a.s.