Zářijová Pevnost míří ke hvězdám a vy s ní! (PR)

Pořádných filmových scifíček je jako šafránu. A ještě méně těch, které mají opravdu ambice vyprávět velký příběh. Schválně, od Interstellaru, co vás napadne?

Naštěstí se to teď změní, protože Brad Pitt si řekl dost a vyráží ke hvězdám. Najít před lety zmizelého otce, odhalit velká tajemství a třeba i zachránit svět. My u toho rozhodně nechceme chybět a nabízíme nejen vše podstatné o bijáku Ad Astra, ale i o dalších nebezpečích, kterým už naše planeta kdy ve filmech čelila.

Jedno takové, byť maskované za rozverného klauna, nám ostatně nedalo spát už od chvíle, kdy se konečně podařilo důstojně zfilmovat opus magnum Stephena Kinga To. Tedy jeho část… Dokončení přichází až nyní a my jsme se při té příležitosti podívali Stephenu Kingovi pořádně na zoubek. Jako bonus pro vás máme i to nejlepší z jeho seriálových adaptací.

U hrůzy se ještě zdržíme na oslavu Slunovratu a pak si to odlehčím u rozhovoru s režisérem trhlého Iron Sky.

A pak už hurá do knižní sekce. Za sebe musíme vypíchnout především to, že Brandon Sanderson nám naservíroval třetí díl své skvělé série Archiv Bouřné záře. Meč přísahy je parádní čtení, které vám vystačí na celý podzim a v zimě s ním můžete lovit medvědy. Prostě fantasy bichle, jak se patří.

Ale máme tu i lehčí záležitosti – strhující vyprávění o skutečné Mořské panně nebo Zaklínání světla Victorie Schwabové. Populární Theo Addair si odskočil od současné young adult k sympatické fantasy Na kraj světa, dozvíme se, co znamená Motýlí tyranie, jak si žily sestry Popelky a zhodnotíme českou fantasy Rituál, jejíž autoři nám dali i rozhovor.

Pokud dáváte přednost obrázkům, doporučujeme povídání o skvělém komiksu Dobyvačné armády a pozvánku na návštěvu legendárního scenáristy a kreslíře Bryana Talbota.

V herní sekci si o pozornost říká především artbook k povedenému Kingdom Come: Deliverance a v historii vám Míla Linc řekne všechno, co potřebujete vědět o srpnu 1968 – furt to není tak dávno, abychom zapomínali (proto jsme také oslovili pár pořádných pamětníků, jako je Ondřej Neff nebo Jiří Walker Procházka).

Nu a pokud je vám to všechno málo, máme pro vás i novou rubriku Hlas fandomu. Takže neváhejte a kupujte, čtěte a šiřte!!!

 

Přílohou Pevnosti je severská sci-fi Prvorozený Filipa Alexandersona.
Děj sci-fi thrilleru Prvorozený je tvořen dvěma paralelními dějovými liniemi. Hlavním hrdinou první z nich je Jonas, stockholmský student. Protože si Jonas musí hradit veškeré životní náklady sám, přivydělává si prací načerno. Jenže při jednom z melouchů utrpí smrtelný úraz – a tím začíná celá řada problémů.
Jonas úraz přežije a začínají se u něj objevovat zvláštní schopnosti. Navíc mladík zjistí, že měl v hlavě implantát, a při pátrání po jeho původu je zastřelena Jonasova přítelkyně i doktor, který mohl záhadu objasnit. Z mladíka se stává štvanec a pomoc najde u nečekaných spojenců – osob se stejnými schopnostmi, jaké má i on sám.
Druhou linii táhne bývalá policistka Eldhová. Ta rozhodně není jen obyčejnou policistkou – má také zvláštní schopnosti, které se jí během vyšetřování vražd bezdomovců a rituální oběti novorozence náramně hodí.
Obě linie mají velmi svižné tempo. Detektivní příběh je okořeněn sci-fi prvky. Je škoda, že na vysvětlení všech zvláštních schopností a s nimi souvisejících reálií si čtenář musí chvíli počkat, ale děj je natolik živý, že se rozhodně nudit nebude.
Prvorozený je čtivý příběh okořeněný originálními nápady a dávkou napětí. Detektivní pátrání Eldhové i Jonasův boj o přežití vás vtáhnou do děje a závěrečná pointa, ve které se obě linie spojí, překvapí.

 

Časopis Pevnost 2019/9
www.pevnost.cz
www.facebook.com/CasopisPevnost/