Fantastická Ostrava otevírá podruhé své brány! (PR)

Památkově chráněné budovy ostravského Trojhalí Karolina se již podruhé otevřou všem nadšencům fantastiky i široké veřejnosti. 29. 6 – 30. 6. 2019 se bude konat druhý ročník festivalu Fantastická Ostrava, který i letos láká na výstavy, slavné hosty i tematické pohybové aktivity.

Rozlehlé industriální prostory pojmou několik významných výstav. V první řadě se představí polský Yavin s expozicí Star Wars modelů, která bude v ČR vůbec poprvé. Doplní ji prověřený Star Trek či výstava raritních komiksů. Mezi hlavní hosty festivalu patří spisovatel science fiction a novinář Ondřej Neff. Širokou veřejnost svou přednáškou zcela jistě zaujme také filmový kritik a recenzent Kamil Fila, který si na paškál vezme utopické a dystopické světy.

Sobotní program představí silnou steampunkovou linii, která zahrnuje odborné přednášky od historie českého steampunku až po návody, jak si vytvořit vlastní kostým. Přivítáme Parostrojní show Jamese Watta s ukázkami funkčních modelů a miniatur parních strojů, a během odpoledních hodin se ve venkovních prostorách odehraje steampunkový a viktoriánský piknik nejen pro fanoušky alternativní módy. Neděle bude hostit hvězdy české cosplay scény. Představí se například Prue cosplay, která reprezentovala ČR v mezinárodní soutěži Eurocosplay, známá Lena či slovenská umělkyně Haylin. V kostýmech ze Star Wars bude u nás dobře známá 501. legie. Během obou dnů bude probíhat workshop a program s názvem „Vzhůru do Bradavic!“ populárního týmu Potterhead.

Nebude chybět ani literatura (program). Pro fanoušky jsou přichystány besedy se známými autory jako je například Pavel Bareš, Jan Hamouz, Petra Slováková, Julie Nováková nebo Františka Vrbenská. Svými znalostmi japonského komiksu diváky obohatí překladatelka Anna Křivánková, a workshop i přednášku o tvůrčím psaní, pro všechny, kteří se chtějí zlepšit ve své tvorbě, se postará spisovatelka Tereza Matoušková.

O zkušenosti s prací v nakladatelství se ochotně podělí redaktor fantastiky a šéfredaktor webu XB-1 Martin Šust. S autory fantastiky seznámí návštěvníky také oblíbený ostravský knihovník Bohdan Boboking Volejníček. Diskutovat o současné knižní produkci budou nakladatelé malých nakladatelství, které si ale již výrazně řekly o své místo na tuzemském trhu, a po oba dny budou otevřeny nejen jejich prodejní stánky. Nabídka bude letos opravdu pestrá. Vedle knih a tradičních fanouškovských propriet si zájemci budou moci zakoupit i autorskou tvorbu českých handmade tvůrců či originály kreslířů a printy cosplayerů.

 

Zatímco sobotní program bude vyhrazen i pro hororový žánr, který zastoupí linie Horrorconu (program) s mnoha přednáškami, besedami a promítáním, neděle bude vyhrazena tvůrčím workshopům, kde se budou zájemci moci přiučit něco tvorbě cosplaye, audiovizuálních technologiích nebo se podílet na tvůrčích dílnách, kde si sami vyrobí originální upomínkový předmět. Svůj workshop i výstavu představí kreslíř Tomáš Kučerovský, který má na kontě nespočet knižních obálek a komiksů.

Fanoušky deskových her jistě uspokojí herní stánek Mindok a beseda s tvůrcem deskovek Vláďou Chvátilem. Zájemci si budou moci zasoutěžit také v turnaji ve hře Krycí jména.

Po oba dny budou probíhat vystoupení a kurzy Domu rytířských ctností. O pohybové aktivity se rovněž postará centrum Horník a nebude chybět ani oblíbená Retroherna.

Vstup na akci je i letos pro všechny zdarma. Navíc v neděli proběhne vyhlášení současně aktuální kreslířské soutěže na téma „Můj hrdina“, kam se stále mohou přihlásit účastníci bez rozdílu věku. Veškeré informace jsou k dispozici na stránkách fantastickaostrava.cz nebo na facebooku.

https://www.fantastickaostrava.cz/
https://www.facebook.com/fantastickaostrava/