THE TERROR – román Dana Simmonse v působivé televizní zkratce

Uvíznout uprostřed ledu na kusu potápějícího se železa (lodi) s žádnou vyhlídkou na oteplení čili volnou vodu pro cestu domů je pro většinu z nás asi něco nepředstavitelného. Skutečné osudy lodí Erebus a Terror (osudová výprava se odehrála mezi lety 1845-1848) a jejich posádky jsou dodnes zahaleny rouškou tajemství a zdrojem všemožných spekulací. Při objevování severozápadní obchodní cesty se mohlo stát prakticky cokoliv.

 

Toho využil vynikající americký autor Dan Simmons, který v prvé řadě nasbíral a posléze literárně zpracoval obrovské množství faktů – od jmen velké části posádek obou lodí, přes možné až po zcela jisté/logické komplikace, které jejich osudovou výpravu ovlivnily. Román Terror byl ne neprávem v roce 2008 nominována na Britskou cenu fantasy (česky knihu vydalo nakladatelství BBart).

Bylo jen otázkou, kdy se poutavého vyprávění ujme filmová kamera. Nový seriál The Terror má na svědomí stanice AMC a výkonní producenti Ridley Scott, David Kajganich (podílel se i na scénáři poslední filmové verze hororu To) a Soo Hughová (podílela se mj. na scénáři seriálu Pod kupolí).

Tvůrci se rozhodli nevsázet na dnes tolik oblíbené bombastické efekty, romantickou melodramatičnost, ani okouzlující mladé herecké hvězdy. Jejich hlavní kartou byla trýzeň, snaha vyvolat pocity, které museli zažívat všichni členové posádek obou lodí, nenávratně pozřených ledem.

Přestože se velká část seriálu natáčela v ateliérech, vznikly dechberoucí záběry slunečních odrazů či polární záře, a hlavně nepatrnosti dvou lodí – na svoji dobu kolosů – maličkých proti prázdnotě a nekonečnosti ledové pláně. Působivý je také výhled muže, který se dostává pod mořskou hladinu. Tvůrcům se daří ukázat obrazy, které Simmons tak sugestivně popisoval na mnohých stránkách.

Nic dalšího ale bohužel nějak ne a ne přijít. Zpočátku můžete mít dokonce pocit, že v ledu zamrzl i děj a postavy. Můžete se pozastavit nad jejich nepochopitelným plýtváním teplem, nad osobami bez pokrývky hlavy či rukavic v extrémně nízkých teplotách. Tu a tam chybí pára od úst… To vše trochu odebírá na tíživosti atmosféry, zde knižní podání jednoznačně boduje.

Neduhem celého seriálu se navíc zdá být chaotický střih, který chvílemi působí dojmem studentského dokumentu nebo omylem vypnuté kamery, dialogy, které sem tam končí uprostřed sdělení nebo nedopovězené, bez dramatického efektu. To, proč výprava nemá dobré vyhlídky (ať už jde o kurděje, jedovaté konzervy či tajemného pronásledovatele), jen sem tam někdo zmíní (zatímco se řeší zbytečné podružnosti). Především v první polovině série zkrátka chybí ono dusno a napětí, užší vhled jednotlivých námořníků: jak se který vyrovnával s tou kterou zprávou o situaci, jak vnitřně bojoval, či naopak klesal na mysli – což bylo základním kamenem románu. Většinu postav (snad i pro to, že je jich skutečně mnoho a používají podobné uniformy) od sebe nerozeznáte. Zdají se být jen šedým komparsem.

Zcela opačně je na tom hlavní hrdina kapitán Francis Crosier alias Jared Harris (např. Hranice nemožného, Spojenci), který i co do hereckého výkonu byl jednoznačně nejlepší. Což o to, sir John Franklin v podání Ciarána Hindse (např. Hra o trůny, Řím) je charismatický, sebevědomý, a hlavně velmi uvěřitelný, bohužel má ale kvůli své roli malé pole působnosti. Kapitán James Fitzjames v podání Tobiase Menziese (např. Cizinka, Řím) by byl zajímavou postavou, jenže v první polovině řady zůstává nudným podržtaškou, který většinu času prostě jen někde stojí a přikyvuje. Ve druhé polovině už se o něm divák dozvídá víc, kdo ale viděl seriál Cizinka, může mít problém mu jeho kladnou postavu uvěřit.

Druhý nejlepší výkon nakonec podává Adam Nagaitis alias Cornelius Hickey – jeho maniakální úsměv si nelze nezapamatovat. Hickey je záporná postava, přesto jí lze v lecčems dát zapravdu, což je samo o sobě děsivé. Největším záporákem v příběhu je Tuunbaq – netvor, požírač duší, v seriálu vystupující v podobě obřího polárního medvěda s téměř lidskou tváří. Ten se v prvních dílech objevuje jen sporadicky, zůstává tak pouze tušeným zlem, což sice dodává na atmosféře, na druhou stranu na něj po nějaké době prostě zapomenete. První pořádný cirkus předvede v pátém díle a odstartuje tak děsivější a záživnější druhou polovinu série.

Terror je netradiční seriál kombinující skutečné události s mýty a hororovou atmosférou. Sice nepředčil literární předlohu, za zhlédnutí rozhodně stojí. Už pro to, že podobný zatím asi jen tak neuvidíme.

Stanice: AMC
Premiéra 26. 3. 2018
Počet epizod: 10
Délka epizody: 45 minut
Je v plánu 2. řada