Pro vaše pokání LUCIFER doporučuje desetkrát Bloody Mary a dobrou soulož

Třetí, nejdelší a podle všeho i poslední řada populárního seriálu Lucifer je za námi. A my jsme se dozvěděli hlavně to, že padlého anděla zpět do pekla nic jen tak nedostane. Aby ne, když vlastní nejluxusnější bar v Los Angeles a ženy mu padají k nohám. A právě z toho těžili i tvůrci se scenáristou Tomem Kapinosem (Californication) v čele: vždyť většině fanynek by tento charismatický hříšník v podání neodolatelného Toma Ellise chyběl.

Kněz: „Každý má své démony…“
Lucifer: „Ten můj dělá za barem.“

Ne o každém seriálu se dá říci, že jeho nejlepším dílem je pilot. Tady to platí stoprocentně. Až má člověk strach, zda si na něj tvůrci nevystříleli všechny patrony. Ústředním motivem se zdá být Luciferovo zalíbení v jedné z „pozemsky neschopných lovkyň viníků“ – policejní vyšetřovatelce Chloe Decker (Lauren German), v jejíž přítomnosti je sám nečekaně zranitelný. Samozřejmě se jako vrchní bachař v pekle cítí nanejvýš oprávněn vzít spravedlnost do vlastních rukou. A dostat se Chloe do kalhotek.

Chloe: Pomůžeš mi nebo ne?
Lucifer: Dobře. Ale jen proto, že se to shoduje také s mým vlastním plánem.
Chloe: A jaký je tvůj plán?
Lucifer: Mít s tebou sex, samozřejmě.

To, že hlavní postava – jakkoli dobře napsaná, což Luciferova rozhodně je – nedokáže sama o sobě udržet děj celého filmu, natožpak seriálu, tvůrci zřejmě věděli. Vsadili tedy na celou škálu velmi talentovaných herců. A nebyl to jen Ellis, který coby vysoký elegán s uhrančivýma očima na sebe svými vtipnými výstřelky strhává většinu pozornosti, nebo nevěřící Tomáš v podání půvabné vyšetřovatelky.

Do příběhu hned také zaplétají drsného Amenadiela (D.B. Woodside, např. Buffy, přemožitelka upírů), démonku Mazikeen (Lesley-Ann Brandt, např. Spartakus: Bohové arény), roztomilou psychoterapeutku Lindu (Rachael Harris), která nejprve řeší nevyzpytatelnou Luciferovu povahu a jeho vztah se „všemohoucím tatínkem“, posléze pak psychické problémy celého ansámblu, Chloeina sympatického, ale nezdravě přišlápnutého a charakterově nedotaženého ex-manžela Dana (Kevin Alejandro, např. Pravá krev) anebo šarmantní právničku alias Luciferovu matku (Tricia Helfer). Bohužel všechny tyto postavy jsou v seriálu tak vedlejší, až se zdají být občas zbytečné, a ani veškeré snahy jejich představitelů s tím nic moc nezmohou.

Zatímco v první sérii se divák těší, jak že to ten Lucifer Chloe uloví a zda ona kvůli němu neumře v nějaké nehodě seslané rozhněvaným taťkou, nebo zda tento románek nebude Lucifera stát deportaci do pekla, ve druhé už se děj rozmělňuje právě příchodem Luciferovy matky, jeho manželky a dalších postav. Ty ale jako by ve výsledku měly hlavně odlákat pozornost od hlavní dvojice a jejich zdlouhavé a samostatně neudržitelné milostné patálie.

Chloe: Kde je nedopalek?
Lucifer: Dal jsem si ho do jointa. … Je to ta nejlepší část!
Chloe: Takže náš jediný důkaz je právě ve tvých plicích…
Lucifer: Chtěla jsi říct, že se vykouřil, že jo?

 

Každý díl je postaven na kriminální zápletce. A jak už to u seriálů tohoto typu bývá, s postupem času se z těchto případů stává spíše vata, která má vyplnit prázdná místa, nebo navodit zdání nějakého dalšího hlubšího děje. I rozhovory s terapeutkou Lindou postupně ztrácejí šmrnc a začínají připomínat případy z běžné soap-opery, Dan je tu snad jen od toho, aby měl Lucifer po kom střílet svými vtípky, a ne jinak je na tom i Lucifer samotný, který se nakonec tu a tam stává jen přihlížejícím komparsistou.

Ve třetí sérii se do popředí dostává ještě příležitostný ředitel policie Los Angeles (stále na odchodu a občas zcela nepřítomen) – ve skutečnosti samotný biblický bratrovrah Kain (Tom Welling), který neví, zda chce bojovat, umřít, zamilovat se, nebo co vlastně.
Celkově zpomalený a zároveň místy zbrklý příběh pak dostává další rány v podobě ještě podivnějšího chování postav, jejich náhlých změn názorů, těžko uvěřitelných citových výlevů a nezbytného ukončování dějových linií. Vždyť nějak to dopadnout musí.

Dan: Co tu proboha děláš?
Lucifer: Nic v jeho jménu.

Až k závěru třetí série se Lucifer dokázal na chvíli vrátit do starých kolejí a poslední díl byl hodně podařenou a zábavnou vzpomínkou na první setkání.

 

Otázkou zůstává – dal by se seriál Lucifer vůbec natočit lépe? Názory fanoušků se různí. Snad tvůrci mohli dát důraznější smysl propojení různých artefaktů a nadpřirozených zásahů shůry s živými postavami, což by udrželo napětí – andělé a jiné nebeské bytosti se v seriálu zjevují jen tak, aby sáhodlouze rozmlouvaly o svých křídlech, taťkovi a jiných záležitostech známých z bible, které ale s osudy lidských hrdinů nemají nic moc společného. Také trocha démonické atmosféry by neškodila.

Dílo si nevzalo nic ani z komiksové předlohy Neila Gaimana, vzhledem postav počínaje a zápletkami konče. Akční scénky se omezují na „hodně husté“ bitky démonky Mazikeen… to je jedno s kým. Nejúplnější postavou tak krom ústřední dvojice bude nakonec možná Chloeina maličká dcerka Trixie v podání skvělé Scarlett Estevez.

Možná je dobře, že zamýšlená čtvrtá série již nevznikne. Chcete-li se pobavit, pusťte si první. A klidně vícekrát – Luciferovy názory, hlášky a odkazy na všemožná další SF/F díla za to fakt stojí.

Trixie: Jak se jmenuješ?
Lucifer: Lucifer.
Trixie: … Jako ten ďábel?!
Lucifer: Přesně!
Trixie: Já jsem Beatrice, ale všichni mi říkají Trixie.
Lucifer: To je jméno tak pro nějakou šlapku.
Trixie: Co je to šlapka?
Lucifer: Zeptej se mamky.