PragoFFest 2018 – tipy z programu

Ve dnech 1. – 6. února 2018 se Modrá škola v pražských Hájích znovu promění v dějiště PragoFFestu a GameFFestu. Otevřou se brány fanouškům fantastiky i hráčům. PragoFFest nabídne ve čtyřech dnech v 15 programových liniích (Hra o trůny, Harry Potter, NightCon, BritCon, SeriesCon, ComicsCon, Fantasy, Literatura, Star Trek ad.)  přes 500 pořadů.

Kdy: 
PragoFFest 1.-4. 2. 2018, (1. 2. začátek od 19. hodin)
GameFFest 1.-6. 2. 2018

Kde:
Modrá škola v Praze Hájích (Kupeckého 576, konečná metra C)

Vstupné:

Druh vstupného Platba do 26.1. na místě
čtvrtek 19-2 h. 100 Kč 150 Kč
sobota 9-3 h. 300 Kč 350 Kč
pátek 9-3h., neděle 9-24 h. 250 Kč 300 Kč
pondělí 10-24 h., úterý 10-22 h. 200 Kč 250 Kč
Celý (1x půl a 5x celý den) 1100 Kč* 1350 Kč*

 

Kromě celodenního vstupného nabízí organizátoři i půldenní, klouzavé půldenní, hodinové nebo večerní vstupné. Dětem do 12 let, ZTP a seniorům poskytují slevy. Více o vstupném zde.

 

Užitečné odkazy:

Rozmístění programu do místností

Kompletní program s anotacemi

Program v pdf

Přihlášení na Pragoffest

 

Tipy z programu:

 

Čtvrtek 1.2 – 21:00h
HPBN: Věštění z čajových lístků
Potterfan
Budu mít tento rok štěstí? Potkám osudovou lásku? Nebo se na mě hrne nějaké neštěstí? Profesorka Trelawneyová nám (snad) úkáže, jak na všechny tyhle otázky odpovědět pomocí čajových lístků.

Čtvrtek 1.2 – 22:00h
HPBN: Knižní kvízy
Potterfan
Jak dobře znáte septologii HP? To se ukáže knižním kvízu v rámci HP Book night.

Čtvrtek 1.2 – 24:00h
HPBN: Knižní debaty, spekulace a teorie
Potterfan
Je něco co vás trápí ohledně HP knih? Neodpovězené otázky? Právě zde je prostor pro diskusi!

Pátek 2.2 – 11:00h
Hunger Games vs Univerzita výjimečných
Peth
Dvě trilogie. Dvě hrdinky. Dvě bojiště. A tolik společného. Obě dvě série jsou Young Adult knižní hity, ale která série je lepší?

Pátek 2.2 – 11:00h
Jak vyhrát literární soutěž
Míla Linc + Karel Doležal, Míša Merglová, Olga Xaverová
Chcete vyhrát literární soutěž? Míla Linc, který až na jednu výjimku žádnou soutěž nikdy nevyhrál, se bude ptát autorů, kteří se letos umístili na prvních místech. A své k tomu řeknou i porotci. Pokud chcete být příště první vy, lepší rady než od nás už nikde nedostanete!

Pátek 2.2 – 13:00h
Od bety po korektury – podpůrné procesy
Olga Xaverová „Cirrat“ + Karel Sikar Doležal
O psaní toho bylo řečeno mnoho (a ještě bude), ale je pravda pravdoucí, že nikdo není ostrov. I když si rádi představujeme geniálního autora, který dokončí rukopis a hned ho odevzdá do tisku, realita je často plná týmové práce. Jak si najít dobré společníky pro psaní i jak jimi být prozradí Cirrat.

Pátek 2.2 – 13:00h
Battle for Azeroth: nový WoW datadisk
Zuzana Komprdová „Bellatrix“
Další expanze World of Warcraft ponese název Battle for Azeroth. Na této přednášce si společně shrneme, co všechno přinese do hry – nové kontinenty, hratelné rasy, mechaniky a v neposlední řadě také nové příběhy, které zcela změní svět Azerothu.

Pátek 2.2 – 13:00h
Američtí bohové
Soňa Hadravová „Daphne“
Jak žijí bohové ze starého světa v tom novém? Je v Americe pro ně vůbec nějaké místo? Jak dopadne válka s těmi novými bohy? Seriál producenta Briana Fullera podle knihy Neila Gaimana, už jen ta dvě jména jsou zárukou dobré zábavy.

Pátek 2.2 – 16:00h
Postavy z Fantastických zvířat
Hanetka
Chcete se dozvědět o postavách a hercích z filmů Fantastická zvířata a kde je najít a připravovaného Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny, co jste zatím nevěděli nebo ani netušili? Přijďte si o tom poslechnout, určitě nebudete zklamaní!

Pátek 2.2 – 17:00h
Comic Cony v Británii
Tar-ara, Bílá Vrána
Jak si užít a přežít dva Comic Cony v rozmezí 60 dnů. Jak to tam probíhá? Co vás tam čeká? Podělíme se s vámi o naše zážitky, poradíme a společně třeba i podebatujeme.

Pátek 2.2 – 18:00h
Severská sci-fi a fantasy
Alena Langrová „Ala“
O severských detektivkách se říká, že jsou jedinečné a zvláštní a že je poznáte mezi ostatními detektivními příběhy na první pohled. Nejinak je tomu i v případě severských fantasy příběhů. I zde najdete celou řadu zvláštností odlišujících tyto příběhy od fantasy a sci-fi literatury tolik nám známé.

Pátek 2.2 – 18:00h
10 let herního Zaklínače
Marek Tvrdý
Představení světa Zaklínače z pera Andrzeje Sapkowského. Historie od prvního pokusu z roku 1997 od Metropolis, přes ukázky ze Zaklínače (2007) od CDProjekt RED, zmíníme zrušený konzolový port i verzi pro Xbox360, probereme třetí a zatím poslední díl i jeho skvělé DLC.

Pátek 2.2 – 19:00h
Měsíc v Thajsku
Misha
Povídání o tom, jak jsme se poprvé ocitli na asijském kontinentu, jaké byli naše první dojmy z kultury, z lidí, z místní kuchyně atd. Dozvíte se určitě i pár zajímavostí a kuriozit.

Pátek 2.2 – 21:00h
Historie češtiny
Makhiel
Malý výlet od počátků slovanských jazyků až po současnou češtinu aneb proč dnes mluvíme tak, jak mluvíme.

Pátek 2.2 – 22:00h
AMAZONKA: hrdinka nebo veřejný nepřítel?
Eva Dryáková „Íví“
Je žena válečnice archetypem hrdinky? Jaká je vlastně definice „klasického hrdiny“? A jaký je rozdíl mezi literárním (popř. filmovým) a psychologickým archetypem? Je archetyp válečnice v ženské psychice původní? Nebo je skutečně válčení přirozeně pouze mužskou záležitostí? A co na to společnost?

Pátek 2.2 – 22:00h
Cthulhu Mythos
Zuzana Komprdová „Bellatrix“
Mýtus Cthulhu představuje unikátní mytologii zrozenou z mysli literárního génia a snílka H. P. Lovecrafta. Později na ni navázali i jeho pokračovatelé a obdivovatelé. Pojďme si společně představit Lovecraftův fiktivní svět a ponořme se do jeho hrůzných vod.

Sobota 3.2 – 10:00h
Literární tvorba H. P. Lovecrafta
Zuzana Komprdová „Bellatrix“
Volání Cthulhu nebo V horách šílenství zná skoro každý. Tato slavná a vlivná díla jsou ale jen špičkou ledovce. Pojďme si společně přiblížit mnohovrstevnatou tvorbu H. P. Lovecrafta v celé její šíři – jeho stylově bohatou prózu, poezii či třeba eseje.

Sobota 3.2 – 10:00h
Black Widow a Hawkeye
Amyee
Patří mezi často opomíjené charaktery, ale proč vlastně? Svými schopnostmi se vyrovnají klidně i Iron Manovi a bez problému sejmou Captaina Americu. Prozradíme si originy těchto superhrdinů a doporučíme komiksy na čtení.

Sobota 3.2 – 14:00h
Večeře, magie, úklid, bitva
Františka Vrbenská „dis“ + Zuzana Hloušková, Jan Hloušek
Je libo dračí stehýnko, nebo soví křidélko? Či snad labutí krk nadívaný lví fašírkou? Čtyři svazky Lehkého fantazijna vám nachystaly parádní fantazáckou hostinu. Na besedě s autogramiádou spisovatelky prozradí, jak se jim žije s literární tvorbou. Exkluzivní předehra: Beowurm a Grendelina!

Sobota 3.2 – 15:00h
Image – revoluce v komiksu
Pavel Švanda „Ninjer“
Zombie horor Walking Dead, temný superhrdina Spawn, oceňované fantasy Sága… to je jen malý zlomek zajímavých komiksů, které vydává nakladatelství Image. V devadesátých letech jejich nástup zatřásl komiksovým světem a my si na to společně posvítíme.

Sobota 3.2 – 16:00h
Bradavický kvíz
Tracy
Otázková všehochuť pro všechny soutěživé luštitele a vášnivé čtenáře potterovské série. Možná přijde i Prokleté dítě v doprovodu fantastické fauny.

Sobota 3.2 – 16:00h
Poznáte čarodějnice a čaroděje?
Kometa, Renča
Sledujete seriály a filmy s čarodějnicemi a čaroději? Přijďte si s námi zasoutěžit o pěkné ceny.

Sobota 3.2 – 18:00h
Neil Gaiman
Daphne + Porty
Fenomenální umělec, jehož dílo je prostoupeno mytologií, pohádkami, temnotou, humorem. Autor mnoha románů, televizní a filmový scénárista, komiksový scénárista, kterého nejde neznat.

Sobota 3.2 – 18:00h
Poznávačka seriálových a filmových názvů
petrSF
Hranice nemožného, Perníkový táta, Počátek. Poznáte, jaké seriály a filmy se za tím skrývají? Přijďte si ověřit, jak dobře znáte české názvy seriálů a filmů!

Sobota 3.2 – 18:00h
Jak si má autor nechat poradit
Jan Kotouč, Zuzana Strachotová
Beseda s autory o tom, jak má autor přistupovat k tomu, co neví, jak se ptát odborníků a jak s informacemi nakládat.

Sobota 3.2 – 18:00h
Komiksový kvíz!
ComicsCon Team
Vyznáte se v komiksech? Máte rádi komiksové filmy? A nebo prostě jen rádi soutěžíte? Tak si přijďte užít zábavu a zasoutěžit v komiksovém kvízu o hodnotné ceny!

Sobota 3.2 – 18:00h
WoW literatura: minulost a budoucnost
Zuzana Komprdová „Bellatrix“ + Tomáš Kratochvíl
World of Warcraft není jen počítačová hra. Je to celý svět, který byl vybudován i díky obrovskému množství literatury. Na této přednášce se dozvíte o tom, co už vyšlo, co teprve vyjde a na která díla se můžete těšit i v češtině.

Sobota 3.2 – 20:00h
Měsíc ve Vietnamu
Misha
Povídání o tom jak jsme se vydali na trip do Vietnamu. Dozvíte se co určitě navštívit, čemu se raději vyhnout, co ochutnat a plno další zajímavostí a postřehů.

Sobota 3.2 – 21:00h
Bigfoot, Yetti & spol.
Ondřej Urban
Na zapomenuté neandrtálce/ výsledky genetických pokusů/ mimozemštany (z Kashyyku nejspíš)/ obří gorily/ místní démony narazíte v lidových pověstech na celém světě… Může být na těchto pověstech něco pravdy? A pokud ano, máme se bát vyrazit si na čundr do Himaláje?

Sobota 3.2 – 22:00h
Hrdinky vs. mrchy ve fantasy
Poradkyně (Radka El.fean)
Žebříček největších potvor a nej-nej hrdinek bez bázně a hany napříč fandomy (LOTR, Zaklínač, GoT, Buffy…), se zřetelem na hrdinky umístěné postupně v obou hitparádách. A jako bonus možná přijdou i největší svůdnice vs. zoufalky.

Sobota 3.2 – 22:00h
Krvavé koleno: hádej, kdo bude k večeři?
Františka Vrbenská „dis“
Co všechno vás může sežrat a odšťavnit? Světový folklór a mýty si na horory a pestrost potrpí. Nejsou jen upíři a zombie. Moderní podoba žánru nezaostává ve vynalézavosti… Nechoďte dnes domů sami!

Sobota 3.2 – 22:00h
Večer s komiksem
ComicsCon Team
Máte rádi komiksy? Komiksové filmy? Webkomiksy? Přijďte si pokecat o komiksech všeho druhu s ostatními nadšenci.

Neděle 4.2 – 10:00h
Draci Sedmi království
Šnorbi
Draci jsou mýtická stvoření, kterým v minulosti vládl rod Targaryenů a díky kterým se mu podařilo dobýt Sedm království. Naše přednáška Vám představí několik zajímavých faktů z historie Martinových draků a jejich nejznámější zástupce.

Neděle 4.2 – 11:00h
Když se řekne Sapkowski
Květa Tonová „Torli“
Když se řekne Sapkowski, tak si většina lidí vybaví díky počítačovým hrám zaklínače Geralta z Rivie a jeho Sever. Sapkowski však píše i z jiných světů. Z kterých? Přijďte se podívat na přednášku a dozvíte se víc.

Neděle 4.2 – 11:00h
Čarodějky po 20 letech
litllewitch
Co dělají herci z našeho oblíbeného seriálu, u kterého jsme trávili pubertu? Kolik mají krásných dětí, co dělají, atd.? Pojďme se přesvědčit, že i hollywoodští herci nejsou věčně mladí a uroňme nostalgickou slzu.

Neděle 4.2 – 12:00h
Tpaslíci Markuse Heitze
Šnorbi
Trpaslíci jsou velmi zajímavou rasou, a proto je veliká škoda, že jim ve fantasy ságách nebývá dáváno více prostoru. Naštěstí je tu sága Markuse Heitze, která se věnuje právě a téměř jen jim. Přijďte si poslechnout vyprávění o zajímavém světě, který chrání trpaslíci a který ohrožuje zlo.

Neděle 4.2 – 14:00h
Black Panther
Matěj Kondáš „Porty“
Co se o téhle comicsové postavě dá říct, kromě toho že je černá? Překvapivě docela dost. Přednáška comicsového hipstera která rozhodně nevybledne! Pokračování úspěsné série o comicsových postavách. Aby nebylo nutné číst o nich všechno, vybral jsem pro vás to nejdůležitější.

Neděle 4.2 – 15:00h
Řeky Londýna
Daphne
Úspěšná knižní série o mladém policistovi Peterovi Grantovi, který se stane učedníkem posledního čaroděje ve Velké Británii. Už to samo o sobě zní šíleně, ale jak moc je to šílené a jak k tomu celému přistupuje sám Peter, si řekneme na přednášce.

Neděle 4.2 – 15:00h
Magie v komiksech
Jan Ladman „Joker“
Komiksy už nejsou jenom čisté supersíla, létání, nadlidská rychlost. Je v nich už tolik věcí z fantasy a sci-fi žánrů. Především tedy magie! Pojďte si o ní popovídat, jak funguje u Marvelu a jak u DC? Kdo ji používá a dává to smysl?

Neděle 4.2 – 19:00h
Hraničářův učeň
Daphne
John Flanagan na stránkách svých knihách vytvořil úžasný svět. Svět, který v mnoha připomíná ten náš před mnoha staletími a přitom tak jiný. Přijďte se i vy seznámit s hrdiny této fantasy série.

Neděle 4.2 – 20:00h
Neztraceno v překladu: Česká SF ve světě
Julie Nováková „Julianne“ + Jan Kotouč
Jak se překládá česká fantastika do angličtiny a jak probíhá veškeré dění poté, co je překlad dokončen? Jak se české povídky zvládly objevit v předních magazínech jako F&SF, Strange Horizons nebo Tor.com? A co romány – budou?

Pondělí 5. 2. – 15:00 h
Seznamte se s Mortal Instruments

Jana Hažlinská „Elí“
Znáte svět lovců stínů od Cassandry Clare? Jestli ne, o dost přicházíte a určitě byste si o něm měli alespoň přijít poslechnout.

Úterý 6. 2. – 13:00 h
Kterak se Loki stal bohem klamu

Jana Hažlinská „Elí“
Jak se v marvelovských filmech vyvíjí postava Lokiho? Proč se z uraženého dítěte stal bohem klamu? Proč mu to Thor pořád všechno věří? A proč Lokiho vlastně tolik milujeme? Tak na to všechno se pokusíme najít odpovědi. A když ne, tak si aspoň popovídáme o našem oblíbeném záporákovi.

 

Více informací naleznete na webu Pragoffest.cz a FB stránce události a FB stránce Festivalu fantazie.