7 otázek pro Ilonu Andrews

„Byl by z nás děsivý pár maličkých kožoměnců,“ říká Ilona Andrews, autorský a manželský pár stojící za sérií Kate Danielsová, v rozhovoru, který poskytli letos v září pro časopis Pevnost při příležitosti českého vydání devátého dílu Magie spojuje

 

Ilona a Andrew Gordonovi, skrývající se za pseudonymem Ilona Andrews, jsou velice výkonná autorská dvojice. Za poslední desetiletí přivedli na svět čtyři knižní série – nejen u nás vydávanou Kate Danielsovou, ale také fantasy ságy The Edge, Hidden Legacy a Innkeeper Chronicles. A kromě toho několik samostatných románů a povídek. Z mnoha knih se staly bestsellery. Ilona se narodila v Rusku, Gordon sloužil v americké armádě. Seznámili se na vysoké škole. V současnosti bydlí s trojicí psů a koček v texaském San Marcos.

Proč jste sérii o Kate Danielsové umístili do Atlanty? Ovlivnilo to, že jste v té době v té oblasti žili?
Ilona Andrews: Ano, v té době jsme žili v Savannah v Georgii, ale kvůli práci jsem oba často jezdili do Atlanty. Navíc Gordon vyrůstal v horách Severní Karolíny a Atlanta je v podstatě hlavním městem amerického Jihu, naším největším městem. V známém rčení se říká, že když zemřete na Jihu, musíte se cestou do nebe zastavit v Atlantě. V době, kdy jsme psali Magii mrtvých (vyšlo 2007, č. Fantom Print, 2011), většina románů z žánru urban fantasy se odehrávala v New Orleans. Chtěli jsme něco jiného, ale zároveň známého pro nás a další Jižany.

V sedmém díle se Kate konečně setkává se svým otcem. Bylo obtížné psát následující knihy? Lišilo se to nějak od těch předchozích?
IA: Ne, naopak si Rolanda užíváme jako novou postavu v sérii. Psát jejich společné scény nás baví. Těžké nebo smutné to bylo jen ve chvíli, kdy jsme psali jejich poslední rozhovor v knize Magie spojuje, kdy si oba uvědomují, že se mají rádi, ale že půjdou do války, v níž jeden z nich může zahynout.

 

Zajímavosti: 

  • Série o Kate Danielsové bude mít celkem deset dílů, knih z tohoto světa je však celkově sedmnáct (již vydaných a rozepsaných) a vedle toho vyšlo ještě několik kratších povídek.
  • Gordon je dle vlastních slov lepší ve vymýšlení zápletek a humorných scén, Ilona zase v budování světa a romantických scénách. Dialogy píšou společně, Ilona z pohledu ženy, Gordon z pohledu muže.
  • Gordon si Currana a Kate představuje jako Daniela Craiga a Evu Greenovou, Ilona jako Chrise Hemswortha a Ginu Carano.
  • Kromě příběhů o Julii a Derekovi mají autoři v plánu napsat i trilogii o Romanovi, volhovi Černoboga.
  • Nápad na připravovanou Hughovu knihu byl původně aprílový žert.

 

 

Píše se vám některá postava obtížně, případně kterou postavu je zábavné psát?
IA: Složité je psát Jima, protože toho moc neříká a čtenář neví, co si myslí, takže musíme vždycky nalézt způsob, jak odůvodnit jeho činy. Má tendenci působit jako velice nesympatická postava a špatný kamarád Kate a Currana. Zábavné bylo psát Tetu Bé a teď je naší oblíbenou Desandra. Můžeme ji nechat, aby říkala ty nejnehoráznější a nejnevhodnější věci.

Kdyby se z vás mohli stát kožoměnci, do jakého zvířete byste se rádi proměňovali?
IA: Gordon by byl medojed, protože jsou malí, ale velice urputní a obávají se jich i mnohem větší zvířata. Já bych byla pravděpodobně promyka. Jako dítě jsem totiž milovala munga Rikki Tikki Tavi. Byl by z nás děsivý pár maličkých kožoměnců.

 

Dozvěděli jsme se, že máte v plánu napsat knihu o jednom ze záporáků série, Hughovi D’Ambraym. Stále to platí?
IA: Ano, máme dokončenou víc než půlku, jenže jsme s tím museli přestat, abychom napsali poslední díl o Kate. Až budeme s desátou Kate hotoví, knihu o Hughovi dokončíme a budeme doufat, že se nám ji podaří vydat samonákladem dřív, než v květnu 2018 vyjde Magic Triumphs. Rádi bychom Hughovu knihu měli hotovou do konce roku nebo začátkem příštího. Myslím, že ponese název Blood and Iron.

Čeští fanoušci už teď truchlí kvůli blížícímu se finále série Kate Danielsové. Máte v plánu napsat nějaké další povídky či romány zasazené do stejného světa?
IA: Každý příběh musí jednou skončit. Kate a Curran si zaslouží svůj šťastný konec a odpočinek od bojů s bohy a nestvůrami. Rádi bychom ovšem pokračovali v psaní příběhů zasazených do Katina vesmíru, kde by se ona a Curran objevovali jako vedlejší postavy. Velmi pravděpodobně vzniknou příběhy s Julií a Derekem, v nichž budou o něco starší.

Na své webové stránce jste zmínili, že možná napíšete zcela novou sérii. Mohli byste nám o tom prozradit víc?
IA: Pracovali jsme na fantasy románu o dracích, ale nic ještě není pevně stanoveno. Opravdu se nám to líbilo, ale v téhle chvíli se jedná o velice hrubý koncept. Něco vám však prozradím. Plánujeme napsat další příběh ze série Kinsmen s Mer-Manem. To bude větší romance.

 

Původně vyšlo v časopise Pevnost 11/2017.