FénixCon Brno 1.-2. 12. 2017

Již po 33. se v Brně sejdou fantazáci ze všech koutů světa. Čeká vás tradiční mikulášský víkend plný přednášek, workshopů, her, setkání a mnoha dalšího. Krom fantastiky pro vás máme připravené přednášky z oblasti historie, astronomie a filmu. Čekáme letos velkou řadu zajímavých hostů.

 

Kromě přednášek můžete navštívit literární workshop, prodejní stánky, deskohernu, nebo si vytvořit vlastní program. Neváhejte také oslovit autory a vydavatele a zeptat se jich na to, co vás zajímá. Na závěr tradičně předáme ceny a ohodnotíme tuzemskou literární tvorbu.

KDY A KDE: 1.–2. 12. 2017 HOTEL VISTA, HUDCOVA 72, BRNO

 

PROGRAM S ANOTACEMI:
100 let ČASu a mnoho kačerů
Bartoš Petr
V roce 2017 oslavujeme 100. výročí založení České astronomické společnosti, která byla ustavena v době 1. světové války, v prosinci 1917. V rámci přednášky neuslyšíte encyklopedickou smršť informací, neb pro tento účel máte k dispozici jiná média, než jsou ústa přednášejícího.
Pokusím se seznámit vás s aspekty historie nemnoho známými, zato více poučnými a snad i zábavnými, jelikož nad takovým výročím není nutno se nudit, nýbrž je vhodné se bavit.
Je to natolik významný milník, že jsme si řekli: „To chce vymyslet něco unikátně bláznivého.“ Tak se tedy i vy rovněž dozvíte něco z událostí souvisejících s oslavami této stoleté společnosti.

Sputnikem začala kosmická éra lidstva
Halousek Milan
Když před šedesáti roky vypustil v pátek 4. října 1957 Sergej Koroljovdo vesmíru první umělou družici, zahájil tím úplně novou, kosmickou, éra lidstva.Sputnik-1 byla jen malá pípající hliníková koule se čtyřmi prutovými anténami, přesto vzbudila zasloužený celosvětový obdiv a zájem. A odstartovala i velké kosmické závody dvou supervelmocí.
Již o měsíc později, v neděli 3. listopadu 1957, překvapil tehdejší Sovětský svaz znovu celý svět a vypustil do vesmíru mnohem větší kabinu Sputniku-2 i s prvním živým tvorem, malou fenkou jménem Lajka, na palubě.
Do startu prvního člověkazbývalo ještě 41 měsíců, do okamžiku, kdy první pozemšťan vstoupí na povrch Měsíce, ještě necelých 12 roků.
Co vypuštění prvních Sputniků předcházelo, jak jejich mise probíhaly a co po nich následovalo, se dozvíte v přednášce připravené k 60. výročí těchto historickýchudálostí.
Přednáší Milan Halousek z České kosmické kanceláře.

Historie DC komiksu
Král Ondřej
Kde se vzali Batman a Superman? Co má Wonder Woman společného s BDSM? A jaké je tajemství duhového Batmana? Kde se vzala Harley Quinn? Přijďte a všechno se dozvíte.

Evropsko-ruské dobrodružství ExoMars
Majer Dušan
Projekt ExoMars si prošel mnoha kotrmelci a v roce 2016 se konečně dočkal realizace své první poloviny. Jaké úkoly má sonda TGO, proč skončil pokus o přistání experimentálního landeru Schiaparelli havárií a proč se máme těšit na rok 2020? Na tyto otázky odpoví tato přednáška.

Úžasné 19. století II. – Cestujeme v čase páry
Medek Leonard
Dobře polovina veškerých dobrodružství hrdinů Julese Verna je postavená na tom, že se hladce dostanou skoro kamkoliv na zeměkouli. Pojďme se podívat, co jim to umožnilo (a jak snadné občas bylo, aby nedojeli nikam). Vlaky ve třech živlech, lodě plující k obzoru i na dno oceánů, jakož i létající přístroje a parní sloni: svět se zmenšuje a není místa, kam by nevkročila noha bělochova!

Moje ztracené světy
Novotný František
V nakladatelství Nová vlna Zdeňka Rampase vyšla souhrnná sbírka povídek Františka Novotného pod názvem Hvězdné hry, kde je ke každé povídce připojen autorův komentář. V nich František Novotný naznačuje, že valná část povídek odehrávajících se v kosmu byla myšlena jako úvod k celé sérii románů, které měly být propojeny a popisovat vesmírnou anabázi lidstva v rozsahu několika tisíciletí – od prvních osidlovacích výprav přes galaktické války soupeřících hvězdných imperií a sektářských civilizací až k úpadku, způsobeném jejich vzájemným zničením.
Některá díla z různých etap lidské expanze do vesmíru František Novotný již rozepsal a vytvořil si katalogy a seznamy různých artefaktů, jež měly v proponovaných románech vytvářet atmosféru a celé sérii dát jednotný rámec, ale přišel rok 1989, po němž se obrátila vzhůru nohama naše vlastní realita a před autory sci-fi vyvstaly nové prostory. Zatoulal se do nich i František Novotný a na patnáct let ho pohltil svět Valhaly. Jak už to tak bývá, po návratu zjistil, že cesta k předchozím světům se uzavřela a že plánovaná díla už nikdy nenapíše. V této autorské přednášce pak mají posluchači možnost se s těmito ztracenými světy seznámit a poznat, jak s nimi autorovy povídky souvisí.

Nové vs staré komiksy v ABC
Ležák Zdeněk
Časopis ABC si čtenáři-pamětníci kromě vystřihovánek spojují především s kvalitním komiksem. V ábíčku se zrodily takové komiksové legendy, jako Příběhy Malého boha, Tvrz, Galaxie, Strážci, Vzpoura mozků a další. Komiksy jsou i v současném ABC, a to dokonce v mnohem vyšší míře. Jak vypadá současný vědeckofantastický, beletristický či faktografický komiks v ABC? A snese srovnání s legendami 70. a 80. let? V čem jsou jiné současné dětské komiksové party, než byli Kulišáci nebo Strážci? V čem se tradice ábíčkovského komiksu nemění? V čem je naopak diametrálně odlišná? V čem to má jednodušší a v čem těžší?

Časopis Pevnost
Beseda s redaktory časopisu Pevnost

Časopis XB-1
Beseda s redaktory časopisu XB-1

Drsný spasitel
Šetek Jaroslav (režisér)
Žamboch Miroslav (předloha, scénář)
Blažej Aleš (hlavní postava)
Diskuze o tvorbě českého postapokaliptického filmu.

Něco za něco
Šimůnek Jan
Pokud něčeho dosáhneme, tak za to nějak nebo něčím zaplatíme. A to nejen ve smyslu nákupu / prodeje, ale i ve smyslu negativního dopadu pozitivní vymoženosti.
Takto budeme platit i za věci, popisované coby vysoce kladné v SF o budoucím technickém (a jiném) rozvoji lidstva.

Tvorba Václava Šorela
Šorel Václav
Seznámil bych posluchače s některými historickými komiksy (Vzpoura mozků, Galaxia, Tvrz a podobně) formou projekce naskenovaných stránek a samozřejmě i příslušným výkladem. Nastínil bych svou spolupráci s výtvarníky (František Kobík, Jiří Petráček a Michal Kocián). Předvedl bych ukázky z nových komiksů, včetně komiksové knihy tvořené ke stoletému výročí naší vlasti s názvem Vzduch je naše moře aneb české a československé letectví v komiksu. Nakonec bych se chtěl zmínit o své románové tvorbě, případně o mém koníčku, kterým je plastikové modelářství.

Ábíčko – kamarád i učitel
Toman Vlastislav
Od Mladého technika k Vědě a technice mládeže (VTM) až k abecedě vědy, techniky a přírody; čili proč vznikl časopis ABC. mladých techniků a přírodovědců.

Wonder Woman vs. Anna Proletářka
Vrbenská Františka
Bojovnice, silné hrdinky, ženy, které zasáhly do dějin. Ušlechtilé bytosti, nebo kontroverzní osobnosti? Oběti, nebo mrchy? Rozhodněte sami!

Kingdom Come aneb když to děláš myší
Washka Robert
Reálnost bojů v počítačových hrách.

 

Pro více informací sledujte stránku události: www.facebook.com/events/1080222502113584/

Zdroj: fenixcon.cz