Dan Vyleta: Kouř

Kouř čtenáře zavádí do alternativní verze viktoriánské Anglie, kde z lidí viditelně stoupá dým a saze pokaždé, když spáchají hřích. Ať už se tím myslí špatné myšlenky, rozčílení, zalhaní nebo nějaký trestný čin. Nikdo netuší, jaký je původ tohoto Kouře. Jedno je však jisté, bohatí se ho naučili krotit, zatímco z těch nejchudších stále nekontrolovatelně stoupá při každičké příležitosti.

Příběh začíná v prestižním chlapeckém internátu na klidném anglickém venkově. Samotář Thomas a jeho dobrosrdečný přítel Charlie v této elitní škole vyrůstají a učí se zde kromě jiného i přísné sebekontrole a životu v úzkostlivé čistotě bez sebemenšího zašpinění. Příliš o světě kolem sebe nepřemýšlejí, ale to se má brzy změnit. Obzory jim rozšíří nečekaný výlet do Londýna, který je považován za „centrum všeho hříchu“. Zásluhou této cesty začínají mít podezření, že všechny školní teorie o Kouři nejsou nic jiného než jedna velká lež. Při následném pátrání po pravém původu Kouře se dostávají až na odlehlé panství k Thomasově příbuzné lady Naylorové. Její upjatá dcera Livie se k nim nakonec v honbě za pravdou přidá a tato trojice se společně vydává naplnit svůj osud, kterým nemusí být nic menšího než rozdmýchání ohnivé revoluce.

Hlavní premisa knihy zní zajímavě. Svět rozdělený Kouřem, který se mocní a bohatí naučili využívat jako nástroj ke kontrole těch méně šťastných, přímo vybízí k zamyšlení. Napomáhá tomu samozřejmě i žánr, protože se z části jedná o dystopii, ale z části také o historický román připomínající knihy Charlese Dickense.

Na pozadí dobrodružství mladých hrdinů přináší autor Dan Vyleta, syn českých emigrantů žijící ve Velké Británii, razantní sociální komentář (nejen) ke stavu tehdejší společnosti. Ukazuje izolovanou a rozdělenou Anglii, která se sice ocitá na prahu industriální revoluce, ale kterou drží zpět předsudky, strach z emocí a všeho nového a cizího. Ve vyprávění se často střídají úhly pohledu a přes veškeré komentáře ohledně politiky, moci a morálky zde není vše pouze černobílé a každá z postav dostává pro své jednání naprosto jasnou motivaci.

Naneštěstí veškerý potenciál knihy podkopává styl psaní autora, který se vyžívá v dlouhých, hutných a naprosto zbytečně popisných pasážích. Chybí tu napětí a po první třetině, která ještě ubíhá poměrně svižně, se děj začíná nesmírně táhnout, až čtenář nakonec naprosto ztratí zájem o osud postav. K dalším problémům Kouře patří nejasnost, kam ho přesně zařadit. Jedná se o knihu pro mladší čtenáře? Provedení by tomu odpovídalo, ale probíraná témata už tolik ne. A negativum představuje i jistá nedořečenost, protože vyústění příběhu nakonec ústřední záhadu kolem Kouře příliš neobjasňuje.

Přesto bych ráda ocenila a vyzdvihla jedno významné poselství knihy. Tím je snaha poukázat na škodlivost potlačování vlastní osobnosti, protože právě naše zájmy a vášně jsou tím, co nás nakonec může dotlačit k velkým věcem. Škoda, že v Kouři zůstává tato myšlenka pohřbena hluboko pod poměrně nezáživným povrchem.

Ukázka

Originální název: Smoke
Stránky autora: http://www.danvyleta.com/
Nakladatelství: Knižní klub, 2017
Překlad: Jana Kunová
Obálka: Kateřina Stárková
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 448
Cena: 399 Kč