Audiokniha: Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Stará sbírka bizarních fotografií.

Audiovydavatelství OneHotBook vydává audioknihu Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, kterou namluvil Viktor Dvořák.

 

 

Tajuplný a napínavý román Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti amerického spisovatele Ransoma Riggse, který zfilmoval režisér Tim Burton, jehož snímek od 29. října běží v českých kinech, vyšel jako audiokniha v podání Viktora Dvořáka.

sirotcinec_slecny_peregrinove_audio„Sirotčinec, a myslím tím celou trilogii, jejíž další dva díly plánujeme postupně vydat v průběhu příštího roku, má tu fascinující vlastnost, že dokáže svou uhrančivou atmosférou pohltit obecenstvo bez rozdílu věku,“ nastínil Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. „Knížka je výrazně založená na zvláštních starých fotografiích a film působí zejména bujarou vizualitou, ovšem audiokniha posluchače zavede přímo do centra dobrodružného vyprávění, jehož podivné protagonisty si může představit dle vlastní imaginace. Viktor Dvořák umí svým sympatickým projevem skvěle zprostředkovat příběh jednoho kluka, který se bál, že jeho život bude obyčejný, ale zjistil, že na něj díky neobyčejnému, dosud neobjevenému nadání čeká velmi magická budoucnost, která je navíc prolnutá s minulostí,“ uvedla Šárka Nováková, redaktorka OneHotBook.

Existuje opravdu podivný sirotčinec pro děti se zvláštními schopnostmi, o němž Jacob jako malý slýchával, když se probíral dědečkovou sbírkou starých fotek? Teď je mu šestnáct a po rodinné tragédii se vydává na cestu, která mu umožní pochopit, kým vlastně je. Nezodpovězené otázky jej zavedou na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objeví rozpadající se trosky starého domu. Když bloumá opuštěnými chodbami, uvědomuje si, že jeho obyvatelé byli skutečně velmi neobvyklí. Co s nimi má společného? A mohli by být ještě naživu?

„Jednou z mých nejoblíbenějších postav je právě slečna Peregrinová, takový typ anglické dámy, která se může zdát suchopárná a přísná, ale postupně se ukazuje jako velmi srdečná a svérázná,“ prozrazuje herec Viktor Dvořák, pro kterého byl Sirotčinec jeho první audioknihou. A dodává: „Knížka je napsaná tak, že ji vnímáte z pohledu hlavního hrdiny. Asi každý má v jistém věku pocit, že se cítí být trošku odjinud a že mu jeho okolí nerozumí – a ono mu možná skutečně nerozumí… Když pak najednou najdete někoho, kdo vás chápe, nebo zjistíte, že to, co se vám na sobě samých zdá divné, možná divné je, ale že je to tak dobře a správně, tak věci začnou dávat smysl. Když se necháte vést ústřední postavou, tak se s tím prostě musíte ztotožnit. I jako vypravěč celý příběh vidím a čtu hodně z pohledu Jacoba.“
A co pro něj bylo na četbě ve studiu nejtěžší? „Tenhle text je hezký v tom, že má příjemný, svěží rytmus, ale zároveň je specifický tím, že jsou v něm velmi dlouhá souvětí. Je to hodně košaté a někdy dá docela fušku se vyznat ve větě, která zabírá třetinu stránky. A rozhodně není jednoduché ji pak ještě přečíst tak, aby to bylo srozumitelné i na poslech. Baví mě to, ale příprava si vyžádala dost času,“ vysvětlil interpret.

Nahrávku doprovází původní hudba, složená z temného přediva elektronických tónů a zvuků, nemilosrdně tepaných strojovým rytmem, který jako kyvadlo odsekává čas a graduje v tempu i dynamice. Jinde je posluchač ukolébáván melodií z dětského hracího kolotoče, jíž však pokradmu překrývá funění, šustot a přerývaný dech, které se postupně splétají ve strašidelné kakofonii.

Audiokniha v režii Michala Bureše vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 299 Kč i jako CD mp3 za 349 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

Audio ukázku najdete na OneHotBook profilu na SoundCloudu.

Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!