Stanice FOX znovu otevřela Akta X

Pravda je někde tam, kde ji tvůrci kultu Akt X před osmi lety nechali (posledním celovečerním filmem Chci uvěřit). Zdá se, že jim to přece jen nakonec nedalo spát. Akta se znovu otevírají a Mulder se Scullyovou jsou zpět v akci. A povolává je samotné vedení FBI. Hříchy minulosti jsou odpuštěny, je třeba vyšetřit nejeden kolosální podvod na nevinných občanech…

 

Dle poutavého traileru bychom mohli čekat největší odhalení všech dob, všechny dlouho očekávané důkazy, ať už přítomnosti mimozemské entity na Zemi, nebo třeba celosvětového spiknutí Iluminátů. Dočkáme se však opět jen náznaků a dalších otázek. Carter evidentně nehodlá nikdy odkrýt karty. Někteří diváci mohou být zklamáni. Pokud ovšem patříte mezi ty, které hned první tóny hudby Marka Snowa přimrazí do křesla, na své si přece jen přijdete.

Největší radost divákům dělá desátá řada asi tím, že znovu svede na společnou cestu hlavní aktéry Muldera (David Duchovny) a Scullyovou (Gillian Anderson). Ti do své mise nastupují poněkud neochotně, chvílemi není jisté, zda svoji únavu jen hrají. Postupem času se ale vracejí do starých kolejí a nakonec jsou to zase oni: pochybující i přesvědčující vyšetřovatelé paranormálních jevů.

Pozapomenutí nezůstávají ani další hrdinové kultovního seriálu, ať už jde o asistenta ředitele FBI Skinnera, agentku Reyesovou, nebo dokonce „muže s cigaretou“. To vše doplňuje dvojice nová generace – rusovlasá agentka Einsteinová (Lauren Ambrose) a nezkušený snílek agent Miller (Robbie Amell). Oba dva ale postrádají kouzlo (jak vlastní, tak vzájemné, které uchvátilo tolik diváků původních Akt, jakmile vstoupili na scénu Mulder se Scullyovou). Chybí jim jiskra. Při pohledu na agentku Einsteinovou si zběhlý seriálový fanoušek dokonce může vybavit ne právě sympatickou Jilly Kitzingerovou z Torchwoodu.

Minisérie Akta X X nám předkládá šest chodů o 42 minutách. Do malého prostoru se tvůrci snažili zapracovat všechny dobré podněty z předchozího seriálu. Ať už jde o ústřední motiv – zneužívání mimozemské technologie a lidí mocnými, rodinné starosti ústřední dvojice, Mulderovy humorné výstřelky nebo klasickou honbu na příšeru. Dostáváme tak nedopečený dort, nebo příliš velký předkrm. Je otázkou, zda ještě přijde slibovaná hostina a jak velkou chuť na ni budou diváci mít.

Akta X X (2016)
Díly:
1. Můj boj 1
2. Zakladatelova mutace
3. Setkání s příšerodlakem
4. Návrat domů
5. Babylon
6. Můj boj 2

AktaX