Alexandra Ivy: Spoutaní temnotou (Strážci věčnosti 8)

V osmém díle paranormální série Strážci věčnosti se upíří Lovkyně snaží dopadnout prince temných skřítků a prastaré zlo se nevzdalo svých plánů vrátit se na svět.

Ivy_Spoutani-temnotouTuhle misi se Jaelyn nedaří splnit. Pro elitní upíří Lovkyni nesplnění úkolu neexistuje, obzvlášť když je zadavatelem supermocná Komise. Přitom nemá problém Ariyala, prince Sylvermystů, vystopovat, ale dopadnout ho a dotáhnout před Komisi, to už problém je. Ariyal se snaží překazit návrat Temného lorda, a proto potřebuje zabránit svým protivníkům, aby se dostali k Alfě a Omeze, dvěma miminkům pod ochranou silných kouzel. Na paty mu bohužel šlape neodbytná, přitažlivá a nebezpečná Lovkyně. Děti se snaží chránit poloviční džin Layla, která věří, že miminka jsou něco víc než nádoby pro zlo. Naopak k vyvolání Temného pána se jich snaží využít upírka Marika s poskokem Sergejem.

Jaelyn a Ariyal se poprvé objevili v sedmém románu Pohlceni temnotou, kde se jejich cesty protly s upírem Tanem a míšenkou Laylou. Během sibiřského dobrodružství Ariyal protáhne Jaelyn portálem na opuštěný ostrov Avalon, kde ho věznila i skrývala krutá Morgana la Fey. Ariyal i Jaelyn jsou dva tvrdohlavci, kteří pevně jdou za svým cílem a jsou ochotní ho postavit nad svoje osobní zájmy. Ne, že by lovcům Addonexu bylo dovoleno mít něco jako osobní život. Mají práci, povinnost a jedinou cestou, jak organizaci opustit, je definitivní konec jejich upířího života.

Ariyal a Jaelyn jsou páreček k pohledání. Vzájemné jiskření nejde přehlédnout, i když upírka Jaelyn je jedovatá jako zmije s povahou těhotné harpyje. Vegetariánské „Strašidlo“ Ariyal jí nezůstává nic dlužen. Do vztahu jim samozřejmě kecá i jistý zakrslý chrlič, který se těžce zamiloval, takže víc času tráví tokáním než lezením na nervy. Yanna mu rozhodně může směle konkurovat v obtěžování a dohazování, protože umí zdatně manipulovat a má velice mocnou matinku.

Spoutaní temnotou je sice osmý díl série, ale zároveň první, kde je hlavní hrdinkou upírka. Zatímco mužští příslušníci upírstva jako Viper, Dante, Styx a další dostali v sérii mnoho prostoru, tak Jaelyn je první „kladná“ holčičí pijavice. Není žádnou křehulí v nesnázích, i když talent na průšvihy má, ale plnokrevnou bojovnou babou, které se svému partnerovi zdatně vyrovná. Ariyal vedle ní nevypadá jako podpantoflák, protože každý z nich je jiný, disponuje jinými talenty a schopnostmi. Vlastně by z nich mohl být velice dobrý tým…

Série Strážci věčnosti se kvalitou jednotlivých dílů drží konstantně čistého průměru. Není nejoriginálnější, ale ani naprostý propadák. Splňuje všechno, co by správná nadpřirozená romance mít měla. Zajímavé hrdiny s třeskavou chemií, humor, sex, protivenství i nějakou akci. Pro potěchu fanynek se občas objeví i šťastné párečky z předchozích dílů.

Ani tentokrát Alexandra Ivy nedokončila příběhovou linku, kterou nakousla v minulých dílech, stále své čtenáře napíná a překvapivě je vrací k událostem prvního dílu. Snad příště, už v devátém dílu série Strážci věčnosti, splete dohromady volné konce a nezodpovězené příběhy několika zajímavých vedlejších postav.

Vydaly: Levné knihy, 2012