William Ritter: Jackaby

Výbušná směs Doctora Who a BBC Sherlocka, přesně na tohle láká debutový román Williama Rittera, ve kterém pan R. F. Jackaby, detektiv specializující se na zkoumání všeho paranormálního, spolu se svojí pohotovou asistentkou Abigail natrefí na jeden podivný a nevysvětlitelný případ a musí se pokusit dopadnout zvráceného vraha dřív, než bude i pro ně samotné pozdě.
Ritter_Jackaby
Píše se rok 1892 a slečna Abigail Rooková zrovna dorazila do malého amerického přístavního městečka Nový Fiddleham. Má za sebou útěk z domova, nepovedenou zkušenost s vykopávkami dinosauřích kostí uprostřed rumunských Karpat a potloukání se bez peněz Evropou. Konvenční a usedlý život ji přesto vůbec neláká, chtěla by rodičům dokázat, že i jako mladá nezávislá žena se o sebe dokáže dost dobře postarat sama. K tomu ale potřebuje práci a o Americe se říká, že je zemí neomezených možností…

Krátce po příjezdu do Nového Fiddlehamu Abigail potkává Jackabyho, záhadného a trochu potřeštěného vyšetřovatele a vědce, který o sobě tvrdí, že dokáže snadno rozpoznat jakoukoliv nadpřirozenou bytost ve světě kolem nás, a to mu pomáhá rozlousknout i ty nejtěžší kriminální případy. Abigail si naopak dokáže všímat všedních, ale rozhodujících detailů, což z ní dělá perfektní kandidátku pro pozici Jackabyho asistentky. Hned první den se ocitá na krvavém místě činu, které řádně otestuje její odhodlání. Policie zůstává přesvědčena, že se jedná o práci obyčejného vraha, Jackaby si však myslí opak. Za vším podle něj musí stát vysoce amorální a zvrácené stvoření z legend a pohádkových příběhů. Pátrání po skutečné identitě pachatele se rychle rozbíhá.

Příslib kombinace dvou v současnosti snad nejpopulárnějších britských seriálů se zdá být pro autora i čtenáře jednoznačnou výhrou. Co se jen může pokazit? Rozhodující patrně bude, jakou zkušenost máte s výstředními detektivy právě vy. Jackaby totiž sám o sobě nepřináší v podstatě nic nového. Příběh se odvíjí z pohledu Abigail, která zpětně zaznamenává celý případ podobně jako dr. Watson u Holmesových případů. William Ritter má rozhodně skvěle vyvážený styl psaní, takže děj bez zbytečných odboček hezky plynule ubíhá. Najdete tu vtipné poznámky v tom správném množství a na těch správných místech a rozhodně je třeba ocenit použití různých (a ne vždy úplně obvyklých) druhů nadpřirozených bytostí tak, že naprosto přirozeným způsobem zapadají do děje.

Ani oběma hlavním postavám se nedá v podstatě nic vytknout. Abigail patří k inteligentním, všímavým a správně tvrdohlavým ženským hrdinkám. Svou praktickou povahou Jackabyho perfektně doplňuje. Ale je to právě on, kdo na sebe přirozeně strhává nejvíc pozornosti. V jeho osobě se spojují charakterové vlastnosti (a vzhled) Sherlocka Holmese s charismatem Doktora, který je schopný vidět „jiné světy“ (v tomto případě obydlené duchy, troly a skřítky). Na papíře se zdá být nesmírně zajímavý, naneštěstí pro mě jsem už podobných variací na excentrické hrdiny viděla až příliš na to, abych mohla být z Jackabyho dostatečně nadšená. Jde ale pouze o otázku vkusu. Vážnější problém knížky spočívá v tom, že nedokáže vyvolat dostatečné množství emocí. Ocenila bych víc napětí, zvratů a trochu komplikovanější děj se složitější ústřední záhadou.

Jackaby se čte velmi dobře, má krásnou obálku, příjemné postavy i originální mytologii, ale čekala jsem od něj jednoduše něco víc. Potenciál k tomu rozhodně má. Nepochybuji ale, že pro někoho bude právě on tou pravou lehkou a zábavnou knihou. V případě, že máte rádi historické detektivní příběhy s kapkou nadpřirozena, rozhodně by mohlo jít o ideální čtení pro vás.

Ukázka

Vydal: HOST, 2015

Koupit knihu