DRUUNA (PR)

Legendární sci-fi sága s erotickým nádechem přichází do Čech v kompletní a necenzurované podobě!
Edice Mistrovská díla evropského komiksu představila českým čtenářům už mnoho z těch nejslavnějších komiksových tvůrců. Moebia, Bilala, Jodorowského, Manaru… ale jedno jméno stále citelně chybělo. Paolo Eleuteri Serpieri. Legendární italský tvůrce jednoho z největších, nejlépe nakreslených… a rozhodně jednoho z nejvíce sexy děl evropského komiksu. Druuny.

Serpierri_Druuna„Druuna je pojmem,“ říká Petr Litoš z nakladatelství Crew. „A to nejen v komiksu. Druuna, podobně jako před ní Barbarella, se stala všeobecným sexuálním symbolem, ikonou ženství. A jak už to se sexuálními symboly bývá, nebylo zrovna lehké ji získat. My o její ruku usilovali dlouhá léta a už to vypadalo, že marně. Ale nakonec se všechna ta snaha zúročila. Právě teď u nás vychází kompletní první trilogie ve své necenzurované podobě.“

Což nebývá tak úplně zvykem. V mnohých zemích vychází Druuna buď podstatně zkrácená, nebo alespoň upravená.

„Překvapivě je Druuna v současné době mnohem skandálnější než v osmdesátých letech, kdy se poprvé objevila,“ pokračuje Petr Litoš. „Příběh v sobě nese silnou pečeť té doby. Serpieri pouští z uzdy své podvědomí a nebojí se ani násilnější erotiky, ve které hrají ženy obvykle roli submisivních obětí. Inspirace romány markýze De Sade se nezapře. Dnes by byl autor pravděpodobně (a patrně právem) označen za sexistu a pranýřován… a kdo ví, jestli by mohla Druuna vůbec vyjít. Takže buďme rádi, že se narodil dříve a my nepřišli o jeden z komiksových skvostů.“

Protože Druuna není jen o erotice. V Serpieriho nádherné kresbě (která úžasně vystihuje jak vnadnou hrdinku, tak děsivý svět kolem ní) se rozvíjí nápaditý sci-fi příběhu s ekologickými motivy, ve kterém se řeší témata lidské přirozenosti. Krásná Druuna se probojovává zničeným postkatastrofickým světem plným zrůd a mutantů, aby odhalila jeho překvapivé tajemství.

Na komiksech je navíc nádherně vidět, jak se Serpieri s každým dílem vyvíjí a zlepšuje. Už první komiks je výborný, ovšem s dalšími svazky se tvůrce ještě více vykresluje a jeho linky se zjemňují a získávají na eleganci. Také přichází s čím dál bizarnějšími prostředími, kterými svou sci-fi ságu oživuje. Novými světy, novými postavami i filozofickými úvahami. Serpieri se do svého světa tak ponořil, že do něj přikreslil i sám sebe – do role doktora, který se objevuje ve třetím svazku.

Pro Serpieriho se stala Druuna životním údělem. Pomalým tempem nakreslil zatím celkem osm knih a pracuje na deváté… a kromě toho stvořil mnoho výtvarných alb, knih náčrtků, plakátů a dalších obrazových publikacích – a většinou právě s půvabnou Druunou.

Druuna je prostě fenomén. Můžeme se kochat jejími půvaby, můžeme být napnutí klasickým sci-fi příběhem, můžeme v komiksu hledat sexuální úchylky, pohled do temných stránek mužské duše, či dozvuky starších děl. Stanislav Karlík v doslovu píše: „Druuna navazuje na surrealistickou linku evropské kultury a celá řada momentů proměňujících se morbidních polomrtvých, mrtvých, nebo naopak sexuálně omnipotentních zrůd stejně jako vlastních scén jako by vypadla z oka tvorbě různých surrealistů počínaje Dalím a konče naším Švankmajerem. (…) Můžeme zde dobře nacházet paralely i se starším uměním – démonický svět mutantů a temných zákoutí lodi je novodobým ztělesněním středověkých výjevů pekla, nad kterým se vznáší Kristus i anděl, v tomto případě ovšem v rouhačské podobě ztělesněné Druunou. Stejně tak se z ulic středověkých i renesančních evropských měst přelili do chodeb plechu budoucnosti rozpadající se nemocní leprou, znetvoření mrzáci a šílenci, které teprve novověk začal systematicky zavírat.“

Druuna je sexy, Druuna je sugestivní, Druuna je klasika.

A teď tu vychází její kompletní první trilogie, jako nový příspěvek do řady Mistrovská díla evropského komiksu. Další velký komiksový dluh je splacený.

Galerie

Vydal: CREW, listopad 2015