Ozývá se tep času a vchází temnota… (PR)

Nakladatelství Host vydává první dva díly městské fantasy série PAX.
PAX je desetidílná městská fantasy série pro čtenáře od deseti let odehrávající se ve světě tajemných nadpřirozených bytostí z hlubin severské mytologie. Zároveň jde o dojemný příběh o tom, jak se naučit znovu důvěřovat lidem a vybojovat si své místo v životě.

Nejhorší zlo je to, které vrhá temný stín na tvé vlastní srdce.

Larsson_Pax_HulPAX je společným dílem autorky mezinárodních detektivních bestsellerů Åsy Larssonové, spisovatelky Ingely Korsellové a ilustrátora Henrika Jonssona. První dva díly série vyšly ve Švédsku na podzim 2014, další dva vyjdou letos na jaře. V březnu 2015 se na pultech českých knihkupectví objeví první dva díly s názvy Hůl prokletí a Grim přízrak, na podzim téhož roku se připravuje vydání dalších dvou pokračování.

V každé knize se představí nová příšera — nadpřirozená bytost ze skandinávské mytologie. Děj celé série se odehraje v průběhu roku a půl.

Knihy jsou psány svižným jazykem a zaujmou tak mladé, nedočkavé čtenáře. Každá má dramatický děj s nervy drásajícím koncem, jenž je nutí sáhnout po dalším dílu.

Text doplňují komiksové ilustrace úspěšného kreslíře vydavatelství DC Comics Henrika Jonssona, které dotvářejí hororovou atmosféru knih a které ocení nejen milovníci filmů a počítačových her.

Čas je jako tlukot srdce. Při každém úderu slábne ochranný štít světa proti nadpřirozeným silám a zlo se chápe své příležitosti.

Larsson_Pax_GrimV městečku Mariefred se začínají dít podivné věci.

Na idylickém místě na švédském venkově je hluboko v podzemí pod návrším s kostelem ukryta tajná, magická knihovna.

Z hlubin věků tu někdo přivolává temné síly. K životu se probouzejí nadpřirozené bytosti. Ochrana tajné knihovny slábne. Stárnoucí strážci knihovny Estrid a Magnar budou potřebovat pomoc.

Dvanáctiletý Alrik a devítiletý Viggo — bratři, kteří se do Mariefredu přistěhovali do pěstounské rodiny — byli vybráni, aby se stali pomocníky v boji proti vzmáhajícímu se zlu. Krátce po jejich příjezdu se je ale někdo pokusí z města vyhnat a na zahradě jejich pěstounů postaví hůl prokletí.

Brzy začne obyvatele městečka ohrožovat ďábelský pes — nebo je to vlkodlak? Když jsou v plném proudu oslavy Halloweenu, zaútočí noční stopař Myling. A pak je tady vražedná Nixie číhající v jezeře…

Mezi tajemnými bitvami musí Alrik s Viggem čelit také každodenním výzvám. Viggův tyranský spolužák Simon se svou partou znepříjemňuje bratrům život, jak jen to jde. Matka chlapců, po jejíž přítomnosti oba zoufale touží, je vždycky nechá na holičkách. Vnitřní vztek, který se dere na povrch, nakonec přiměje Alrika s Viggem jednat bezmyšlenkovitě. Jak si mají se vším poradit?

Po prvních dvou dobrodružstvích se k Alrikovi a Viggovi připojí tajemná dívka Iris. Nabídne jim, že je naučí nejrůznější kouzla, a sama je okouzlí. Ale mohou jí věřit?

Kdo probouzí všechny nadpřirozené bytosti — grimy, tilberisy, impy? Kdo chce z Mariefredu vyhnat všechno dobro, vloupat se do knihovny a získat přístup k síle ukryté uvnitř? Alrik a Viggo v sobě musí najít odvahu překonat strach a musí zdokonalit své právě objevené magické schopnosti, aby ochránili sami sebe i ty, které začali mít rádi.

 

Ohlasy v tisku

Série PAX vychází v sedmnácti zemích, každého dílu z prvních dvou se jen ve Švédsku prodalo více než dvacet pět tisíc výtisků. Vlivný švédský literární časopis Vi Läser uveřejnil výběr nejlepších knih roku a dva ze tří kritiků v něm uvedli právě PAX. „Hůl prokletí je nekonečně napínavý příběh, který dětem odhaluje kouzlo knih,“ napsala recenzentka Ingalill Mosanderová. Jedna z nejvýznamnějších švédských literárních kritiček Lotta Olssonová vybrala v deníku Dagens Nyheter Hůl prokletí mezi pět nejlepších knih roku.

První dvě knihy série PAX jsou jednoznačně to nejnapínavější a nejpoutavější, co jsem pro mladé čtenáře četla. Jsou prostě bezostyšně napínavé. A k tomu ilustrace, které ještě zvýší intenzitu vyprávění. Pokud jste si představovali, že grim je stvoření podobné pejskovi, Henrik Jonsson vám ukáže, jak moc jste se spletli. V těchto knihách totiž příšery vypadají jako skutečné! (…) POZOR! Tato napínavá fantasy může vyvolat těžkou závislost na čtení. Jakmile se do ní jednou vaše děti a vnoučata začtou, hrozí, že začnou zanedbávat své počítače, mobily i počítačové hry. My jsme vás varovali. Dagens Nyheter

Grim přízrak je dechberoucí vzrušující fantasy, která se dobře čte, nic nezjednodušuje ani neobětuje ve prospěch děje. Stránkami se řítíte jako na horské dráze a občas zapomínáte dýchat. Grim přízrak má jen jedinou chybu: skončí… PAX je nejočekávanější debut roku v oblasti literatury pro děti a splní to, co slibuje — a ještě víc. Prostě chcete další! Tidningen Kulturen

Zápletka je napínavá, jazyk plynulý a ilustrace jsou stylové a plné akce. Göteborgs-Posten

Všechny děti ve věku od devíti do třinácti se budou chtít nechat pohltit sérií PAX. A nejspíš i jejich rodiče a starší sourozenci. Eskilstuna Kuriren

Budete lapeni hned od první stránky. Jde přesně o ten druh knih, na jaké jsme čekali. Napětí, magie, dva smolaři a severská mytologie… Velmi, velmi dobré a snadno návykové. Barn&Ungdomsbokbloggen

 

Larssononva_KorsellovaAutoři

Åsa Larssonová je jednou z nejoblíbenějších a nejuznávanějších autorek severských detektivních románů. Po celém světě se prodaly miliony jejích knih. V češtině jí vyšla pětice titulů ze série o právničce Rebecce Martinssonové: Sluneční bouře (2010), Prolitá krev (2011), Temná stezka (2012), Než pomine tvůj hněv (2012) a Oběť Molochovi (2013). PAX je její první série knih pro děti.

Ingela Korsellová pracovala jako učitelka na základní škole. V současnosti se věnuje bádání v oblasti dětské gramotnosti a připravuje se na doktorát. Napsala dva úspěšné romány pro mladé čtenáře.

Henrik Jonsson je komiksový kreslíř, který pracoval pro vydavatelství DC Comics na sériích, jako je Batman nebo Suicide Squad.

 

Rozhovor s autory

Proč se série jmenuje PAX?

Městečko, ve kterém se příběh odehrává, se jmenuje Mariefred. Tento název pochází z latinského Pax Mariae znamenajícího Mariin mír. Nazýval se tak klášter, který ve městě stál na přelomu patnáctého a šestnáctého století. Posláním chlapců v příběhu je zachovat mír — ochránit tajnou knihovnu, která se nachází hluboko pod kopcem, kde kdysi býval onen klášter.

Od detektivek pro dospělé k městské fantasy pro děti. Jak k tomu došlo, Åso?

Nemyslím si, že by to byl velký skok. I v mých knihách pro dospělé se vyskytují magické nebo nadpřirozené prvky. Jde o součást dědictví „mého“ Tornského údolí (oblast na hranici Švédska a Finska, odkud autorka pochází, pozn. red.). Mám ráda severskou mytologii a švédský folklor a připadá mi zábavné čerpat z tradice. Ale je náročné psát pro děti. Text nesmí být zjednodušený, musí si udržovat tempo. Příběh může být děsivý, ale zároveň musí určitým způsobem zůstávat bezpečný. A vytvořit různorodé postavy tak, aby to nebylo klišé — teda! Ale je to zábava.

Ingelo, vy máte zkušenosti z práce učitelky na základní škole, dnes se živíte jako badatelka a spisovatelka. Jak váš výzkum ovlivnil sérii PAX?

Podle mě jdou všechny tyto profese ruku v ruce — všechny se točí okolo textu a učení. Jako studentka pedagogiky jsem nabitá informacemi z nejnovějších výzkumů gramotnosti a vývoje dětského jazyka. Jako učitelka na základní škole jsem si ověřila, co zabírá na děti v kouzelném „mezivěku“ a jaké druhy příběhů jsou dobré pro práci ve třídě. Myslím si, že mé zkušenosti z výzkumů i učitelská praxe jsou mi nápomocny při vytváření jazyka a děje v sérii PAX na dostatečně náročné úrovni.

Henriku, jste komiksový kreslíř, vystudoval jste jednu z nejlepších škol ve Spojených státech. PAX je vaší první dětskou knihou. Jak se vám na ní pracovalo?

Dřív jsem kreslil především superhrdiny, akční věci a horory pro americký trh. Když jsem byl požádán, abych se podílel na této sérii dětských knih, nebyl jsem si nejdřív jistý, jestli je to pro mě to pravé. Ale rychle jsem si uvědomil, že je to něco nového a svěžího, a chtěl jsem se do toho pustit. Åsa a Ingela oplývají nakažlivým nadšením a fantazií — je nemožné nenechat se jimi inspirovat. Co se týče ilustrací, obě autorky mi daly hodně volnosti. Nechaly mě dělat to, co umím nejlíp, aniž by to muselo být „roztomilé“.

 

Ukázka:

 

 

Dopis pro čtenáře od autorek

Milí čtenáři,

my, autorky série PAX, píšeme, abychom se bavily. Ano, prostě abychom zabavily dobrodružné jedenáctileté holky v nás, které chtějí číst napínavé, strašidelné, zábavné příběhy, jež občas zabrnkají na struny nervů. Naše dospělé já zase vášnivě rádo šíří lásku ke čtení mezi dětmi. Naším největším přáním je, aby všechny děti dostaly šanci zažít zázrak čtení — vy víte, co myslíme — stav, kdy jste naprosto ponořeni do příběhu a nechcete nic víc než číst dál a dál.

Chceme, aby příběhy série PAX bavily všechny děti: kluky, holky, knihomoly, ale i ty, pro které je těžké nad čtením zvítězit, ty, kteří jsou zdánlivě „čteníodolní“. Proto jsme se snažily, aby jazyk i děj byly snadno přístupné, ale ne dětinské. Kapitoly jsou krátké, a všechny díly mají navíc napínavý otevřený konec. A to všechno korunují úžasné komiksové ilustrace Henrika Jonssona.

Zdá se, že jsme se vydaly správným směrem. Denně dostáváme dopisy, e-maily a zprávy od dětí, rodičů, učitelů a knihovníků. Jejich ohlasy svědčí o tom, že jsme dosáhly přesně toho, čeho jsme dosáhnout chtěly. Hurá!

Tady je pár skvělých zpráv, které nám přišly:

Maminka dvanáctiletého chlapce: „Můj syn si nikdy rád nečetl. Pokaždé to obrečel. Ale teď… štěstím jen září.“

Desetiletá dívka: „Když mi mamka a taťka řeknou, abych večer zhasla, většinou si ještě tajně čtu další kapitolu.“

Dvanáctiletý kluk: „Víte přesně, co chci číst. Je to, jako kdyby super talentovaná jedenáctiletá holka napsala knížku.“

Otec jedenáctileté dívky: „Rozrušená dcera – dyslektička – přijde domů a říká: ‚Musím mít knihu Grim přízrak. Hned.‘ Navrhnu jí, že si ji může přát k Vánocům. A dcera odpoví: ‚Ne, musím ji mít teď hned! Musím si přečíst, co se bude dít dál!‘… Santa zkrátka letos bude muset přijít dřív.“

Knihovnice dětského oddělení: „Propukla u nás PAX-horečka. Máme dlouhé seznamy rezervací, dokonce i poté, co jsme hodně knih dokoupili.“

Maminka, která svým dětem předčítá: „S Holí prokletí strašíme děti před spaním. Je to tak dobré, že i můj manžel poslouchá a žadoní o další kapitolu. Toto je čtení ve své nejlepší možné podobě.“

Když tohle čteme, vstupují nám slzy do očí. A ještě víc se těšíme na další psaní o Alrikovi a Viggovi, našich milovaných malých „magnetech na problémy“.

PAX!

Åsa Larssonová a Ingela Korsellová

Zdroj textu a obrázků: kavarna.hostbrno.cz