Mark Hodder: Podivná záležitost se Skákajícím Jackem

Londýn roku 1861, srdce britského impéria, město ohromných kontrastů. Ti nejbohatší zde žijí v palácích, v ulicích děti umírají hladem. Královna Viktorie je dávno mrtvá, na trůnu vládne její bratranec Albert. Vědeckotechnická revoluce je v plném proudu a její důsledky nabírají hrozivých rozměrů. V noci se městem prohánějí vlkodlaci. Pro smog není možné ve dne zahlédnout slunce. Z nebe pravidelně padají černoši. Kočky uklízí domácnosti. Na Darwina je vyhlášen džihád. Sir Richard Francis Burton se stává agentem vlády jeho Veličenstva a místo odjezdu na Fernando Pó vyšetřuje podivnou záležitost se Skákajícím Jackem.

Hodder_Podivna_ZalezitostBritský autor Mark Hodder (*1962) vydal svůj první román Podivná záležitost se Skákajícím Jackem až v roce 2010. V jeho případě se čekání rozhodně vyplatilo. Explicitní zařazení vydavatelem do steampunku bylo zvoleno zřejmě kvůli marketingu, protože popularita tohoto žánru je v současnosti na vzestupu. Hodderův záběr je však daleko širší. Jedná se o šikovně spletený mix steampunku, sci-fi, dopadů cestování časem, alternativní historie, detektivky a paranormálních jevů. Díky velkému úspěchu se z knihy stala série Burton & Swinburne. V tomto roce vyjde ve Velké Británii její pátý díl.

Před začtením se do knihy je vhodné podívat se nejdříve na dodatky, aby se český čtenář zorientoval ve slavných britských osobnostech druhé poloviny devatenáctého století. Případně si osvěžit znalosti o vědeckotechnické revoluci, Východoindické společnosti a obecně o viktoriánské době. Není to úplná nutnost, ale určitě to pomůže prohloubit zážitek. Lépe pak vynikne i kritika třídních rozdílů ve společnosti, která se navenek holedbá svojí vzdělaností a zároveň se podílí na hromadném vyvražďování nespolupracujících domorodců.

Hrdinou příběhu je cestovatel, objevitel, voják, překladatel, spisovatel, lingvista, diplomat, špion, šermíř a básník sir Richard Francis Burton, známá postava viktoriánské éry. Mark Hodder zásadně změnil jeho život, když jej místo svatby a nastoupení kariéry velvyslance poslal na dráhu speciálního agenta koruny. Shodou okolností se ve stejné době začne po dvaceti letech opět objevovat záhadná bytost Skákající Jack, která napadá mladé dívky. Tím je dán jeden z Burtonových prvních úkolů. Druhým je zjistit, co je pravdy na podivných zvěstech o vlkodlacích, kteří mají napadat obyvatele chudinských čtvrtí. Při pátrání odhalí spiknutí, které může zničit nejen Anglii, ale i celé lidstvo.

Na začátku může použitý styl vyprávění působit trochu těžkopádně. Jakmile se však čtenář do příběhu ponoří, tak si rychle zvykne, je vtažen do děje a těžko se bude od rozečtené knihy odtrhávat.

Bohužel několik drobností zbytečně sráží jinak skvělý zážitek. Autor se moc nenamáhal s vědeckým domýšlením použitých vynálezů. Všude za vším zůstávají ohromná oblaka páry, ale o velkých zásobnících vody není nikde zmínka. Čtenáře zarazí podivná účinnost používaných paliv. Nedozví se, co řídí automatické stroje, které dokážou samostatně vykonávat řadu funkcí a musí zvládat řešit pokročilé logické úkoly. Jak doktoři zvládají vyjmout a udržet při životě lidský mozek a následně jej propojit se strojem? Genetické manipulace se zvířaty jsou v příběhu na takové úrovni, že si ani naše dnešní věda nedokáže představit, jak by musel být genetický kód změněn, aby vznikl popsaný výsledek. V knize se objevuje spousta úžasných nápadů, které by nešlo realizovat, zvlášť když historie v románu popsaná se od naší odklonila teprve kolem roku 1840. Je však možné, že se vysvětlení dočkáme v dalších knihách.

Poslední výtka směřuje na překladatele. Z neznámého důvodu nejsou většinou přeloženy názvy hospod, ulic, čtvrtí města a podobně. Tedy názvy, které dobře vystihují svéráz místních obyvatel. Při neznalosti angličtiny nám „Hog in the Pound“ moc neřekne. Kdežto název hospody „Vepř v ohradě“ o cílové klientele přeci jen něco naznačí.

Pochvalu si zaslouží obálka Jona Sullivana, která se k textu výborně hodí. Ve výloze knihkupectví či nabídce e-shopu určitě zaujme a zákazníkovi jednoznačně napoví, o jaký druh čtiva se jedná.

Celkově bych román Podivná záležitost se Skákajícím Jackem přirovnal k neopracovanému diamantu. Má velký potenciál, který až ohromí. Zároveň obsahuje nesrovnalosti, které jasně ukazují, že nápad není všechno. Ale osobně jsem se nechal uchvátit autorovou představivostí a byl jsem znovu a znovu příjemně překvapován. I když jsem jindy u věrohodnosti popsaného nekompromisní, tak to tentokrát odpouštím. Bavil jsem se a to je to nejdůležitější u každé knihy.

Hodnocení: 80 %

Ukázka

Vydal: Triton; 2014

Koupit knihu