Seriál Dracula (2013)

V lednu na americké televizní stanici NBC skončila první řada desetidílného seriálu Dracula s Jonathanem Rhysem Meyersem v hlavní roli valašského knížete, který se koncem devatenáctého století přesunul do Londýna, aby uskutečnil svou pomstu.

Seriál producenta Colea Haddona si vzal základ z Drákuly Brama Stokera, známé postavy z klasického románu však mají v příběhu víceméně jinou roli. A až na stejné prostředí a dobu se i zápletka točí okolo něčeho jiného: Dracula, probuzený z čtyři století dlouhého spánku profesorem Helsingem (Thomas Kretschmann), chystá pomstu příslušníkům Řádu Draka, který stál za vraždou jeho milované ženy Ilony, a činí tak způsobem velice neobvyklým – snaží se je porazit na poli obchodním. Nabízí lidem novou technologii bezdrátové elektřiny, která by připravila o zisk přední členy Řádu zainteresované v obchodu s ropou.

Dracula, jenž vystupuje pod jménem Alexander Grayson, doufá, že při prvním předvádění nové technologie na plese zaujme londýnskou smetánku. Setkává se zde i s mladou studentkou medicíny Mínou (Jessica De Gouw), která je neskutečně podobná jeho mrtvé ženě Iloně. Mína je už dlouho zamilovaná do novináře Jonathana Harkera (Oliver Jackson-Cohen). Grayson, aby měl Minu nablízku, si najímá Harkera jako člověka, který se umí dostat k informacím a navíc je znalý londýnského prostředí a obyvatel. Harker je zpočátku z nového zaměstnání nadšený – Grayson ho dobře platí a prokazuje mu drobné laskavosti, uspořádá pro Jonathana a Mínu ve svém přepychovém sídle i zásnubní večírek. A tam si poprvé pár zainteresovaných lidí všimne, jak se Alexander po Míně dívá.

Jednou z nich je Lady Jayne Wetherby (Victoria Smurfit), příslušnice Řádu a také lovkyně upírů, jež je do Alexandera zamilovaná, ač to nepřizná ani sama sobě. Před ostatními z Řádu Graysona brání, nehodlá připustit, že její pravidelný noční návštěvník by mohl být ten prastarý upír, kterého po Londýně hledají, vždyť přece chodí ven i během dne.

Další zajímavou postavou je už zmíněný Abraham Van Helsing, muž toužící se pomstít Browningovi (Ben Miles), vůdci Řádu Draka, který zabil jeho ženu a děti. V zoufalé snaze pomstu uskutečnit vyvedl Helsing z hrobu největšího nepřítele Řádu, samotného Draculu. Helsing a Greyson tak jsou společníci se stejným cílem, Helsing je navíc lékař a vědec a zároveň Mínin učitel, který se pokouší pro Draculu vyvinout lék, aby mohl chodit na slunce.

Dracula je v seriálu muž toužící nejen po pomstě, ale především po životě. Snaží se zlomit kletbu uvalenou na něj Řádem, znovu vyjít na slunce a přestat hladovět po krvi. Je jako pitbul, nepřestane se hnát za svým cílem, zdolává všechny překážky a neohlíží se, komu při tom ublíží. Nehodlá ustoupit a vzdát se něčeho, po čem touží. V podstatě jediné, co si upírá, je Mína. Jeho advokát Renfield (Nonso Anozie) mu mnohokrát klade otázku, proč se té ženy nezmocní, nebo ji nenechá jít, a Dracula odpovídá, že kdyby se jí zmocnil, tak by ji zničil, a kdyby ji nechal, tak by zahynul sám.

Herci odehráli své party výborně. Meyers opět přesvědčuje diváky, že role arogantních, sebevědomých a šarmantních mužů mu sednou, o čemž se mohli přesvědčit už v Tudorovcích, v nichž ztvárnil Jindřicha VIII. Ale stejně tak uvěřitelně jako aroganci a moc hraje part kletbou pronásledovaného muže toužícího po lásce. A jeho vážné, smutné či kradmé pohledy, které vrhá po Míně, mu není problém uvěřit. Ale ani relativní herečtí nováčci ve vedlejších rolích nezklamali.

Konec devatenáctého století také znamená, že si divák užije kulis dobového Londýna, nechybí dámy v korzetech a pánové v kloboucích a s hůlkami. I díky úvodní znělce a ději točícímu se okolo nových technologií to celé lehce zavání steampunkovým dojmem.

Seriál mě v žádném ohledu nezklamal, napětí se udržovalo až do samého závěru, nechyběly scény akční ani romantické. A tak mě docela mrzí, že seriál neměl moc dobrou sledovanost a dalšího pokračování se tak zřejmě nedočkáme. Přitom hodnocení seriálu, ať už třeba na IMDb nebo českém Serialzone překročilo 70 procent, a myslím, že zaslouženě.

Hodnocení: 80 %

Dracula
Vyrobeno: USA, 2013
TV stanice: NBC
Premiéra: 25.10.2013
Počet dílů: 10

Oficiální web: www.nbc.com/dracula