PragoFFest 2014 – vybíráme z programu

Na letošní PragoFFest (30. 1. 2014 – 2. 2. 2014, Modrá škola, Praha – Háje) je připraveno přes 530 pořadů ve 20 programových liniích. Vybrala jsem z programu několik, které mě zaujaly. Kompletní program včetně anotací najdete v Amberu. Čas začátku pořadů se může ještě měnit.

Čtvrtek 30. 1 – 20:00h
Webseriál Husbands: Joss Whedon a spol.
Petr Říhánek „petrSF“
Představení komediálního webseriálu Husbands o Bradym a Cheeksovi, kterým změní život oslava uzákonění rovnosti manželství v Las Vegas. V seriálu hraje Joss Whedon a řada herců a hereček známých ze seriálů jako Buffy, Firefly, Dollhouse, Battlestar Galactica a Caprica.

Čtvrtek 30. 1 – 21:00h
Starší filmoví Hobiti
Vilém Maršík
Současný Jacksonův Hobit plní kina, a málokdo si vzpomene na několik dalších úplně jiných filmových zpracování této knihy, které vznikly po celém světě. Takže si je připomeneme, pustíme si ukázky, a toho nejstaršího československého uvidíme celého.

Čtvrtek 30. 1 – 22:00h
Kreslený Hobit
Jules Bass, Arthur Rankin
Vyděsil vás druhý díl filmové trilogie? Přijďte se podívat, jak se také dá ztvárnit film Hobit. Bez množství filmových efektů, ve 2D, s množstvím krásné hudby. Animovaný film z roku 1977 na motivy knihy Hobit.

Pátek 31. 1 – 11:00h
Nové komiksové filmy – letos
Martin Handl „Marty McFly“
S komiksovými filmy se poslední dobou roztrhl pytel a skoro každý měsíc je nějaký nový. Přehled hraných komiksů z letošního roku a další novinky.

Pátek 31. 1 – 12:00h
Exploze ve studni času
Františka Vrbenská, Vlado Ríša
Diskuse o populárních subžánrech, urban SF/F, steampunku, alternativní historii. Kde všude číhají tajemství? Které příběhy se hodí – a které nehodí pro svět fantastiky? Co skrývá historie pod sukněmi? Je pravda, že úroveň žánrové literatury klesá, a že za to mohou čtenáři?

Pátek 31. 1 – 13:00h
10 věcí, na než autoři kašlou
Karel Doležal „Sikar“
Kolikrát se vás autor snažil přesvědčit, že v jeho povídce vládnou jiné fyzikální zákony? Že kilo železa váží víc než kilo peří? Že hozený kámen má energii dvou megatun TNT, ale hrdina padající z mrakodrapu utrpí pouze modřinu? O tom a mnohém více na přednášce o akutním záchvatu autorského kašle.

Pátek 31. 1 – 15:00h
To nejlepší z Červeného Trpaslíka
BredBrodak
Nejlepší scénky,hlášky Přijďte se podívat na to nejlepší z Červeného Trpaslíka. Možná se zde budou pouštět trháky jako jsou:Pomsta krvelačného mutanta a umírat s hlavou plnou bodců.

Pátek 31. 1 – 16:00h
Co číst ze zahraniční fantasy?
Jan Nohovec „Arvinej“
Fantasy není jenom Tolkien. Jak si ale mezi těmi kvanty zahraničních autorů vybrat skutečně dobrou literaturu? Existují i stejně skvělí spisovatelé jako G.R.R.Martin? Připomenu ty nejznámější autory, přihodím pár osobních tipů a když zbude čas, probereme i vaše favority.

Pátek 31. 1 – 17:00h
Narážky ve filmech a seriálech
Martin Handl „Marty McFly“
Seriály a filmy jsou plné „narážek a odkazů“ na jiné slavnější a kultovnější seriály a filmy. Ten, kdo je zná si svůj divácký zážitek užije daleko víc. Přijďte si připomenout, co Vám třeba uniklo a objevit nové souvislosti, které neznáte.

Pátek 31. 1 – 18:00h
Comics česky 2013
Vojtěch Rabyniuk „Galupus“
Co všechno u nás vyšlo v roce 2013? co za to stojí a čemu se raději vyhnout? Největší comicsové události? o to všem si budeme společně povídat.

Pátek 31. 1 – 20:00h
Herní Zaklínač (The Witcher 3)
Marek Tvrdý „Marcus de Tycho“
Představení světa Zaklínače z pera Andrzeje Sapkowského. Historie od prvního pokusu z roku 1997 od Metropolis, přes ukázky ze Zaklínače od CDProjekt RED, zmíníme zrušený konzolový port a verzi pro Xbox360 a hřebem bude představení nové hry: Zaklínač 3: Divoký hon. Proběhne soutěž o ceny.

Pátek 31. 1 – 20:00h
Fantastika nejen pro děti na ČT :D
Václav Pravda „Kritizátor“ + Silvie Šustrová
Vedoucí programové skladby ČT :D Silvie Šustrová představí Déčko. Jistě si rádi připomenete své oblíbené dětské seriály (Chip a Dále a podobně). Ale Déčko nabízí víc – například Děsivé dějiny. A co se chystá nového?

Pátek 31. 1 – 21:00h
Z pohádky do pohádky
Jarmila Komancová „Jacomo“
Zajímá vás, kde se natáčely a natáčejí české pohádky či dětské filmy? Vrháte se po titulcích, stopujete video, studujete fotografie a následně třeba i hledáte v terénu ono konkrétní filmové místo? Pak se tedy společně vydejme z pohádky do pohádky pro českých hradech a zámcích…

Pátek 31. 1 – 21:00h
Fenomén Con v ČR
Luboš Brhel „Arling“
Historie, technické údaje, na co si dát pozor, o co určitě nepřijít. Stručný návod, jak přežít na českých conech a zajistit si co největší přísun zábavy.

Pátek 31. 1 – 22:00h
Nové komiksové filmy – budoucnost
Martin Handl „Marty McFly“
S komiksovými filmy se poslední dobou roztrhl pytel a skoro každý měsíc je nějaký nový. Plány hraných komiksů na příští roky.

Sobota 1. 2 – 10:00h
Úvod do „Welcome to Night Vale“
Hana Koutná
Vítejte v Night Vale, malém pouštním městečku, kde se kočky vznášejí, v bouři přicházejí dvojníci a občas prší zvířata. Poznejte podcastový fenomén, který se přišel od nikud a ovládl internet. Účast není povinná, ale nezapomínejte – šerifova tajná policie vás pořád hlídá…

Sobota 1. 2 – 11:00h
Nejlepší knihy roku 2013
Jan Nohovec „Arvinej“
Četli jste v roce 2013 něco, o co se prostě musíte podělit? Nebo literární produkci moc nesledujete a chcete nasbírat tipy na to, co se vyplatí zkusit otevřít? Dojde na Jordana, Kotletu, Butchera či Červenáka.

Sobota 1. 2 – 12:00h
Zlo jménem Hello Kitty
Rouwi
Za svých 38 let stihla infiltrovat snad všechna odvětví lidské činnosti. Najdete ji na kabelkách, nápojích, motorové pile a na letadlech. Je japonským ministrem pro cestovní ruch. Kde se vzala a proč je tak populární?

Sobota 1. 2 – 12:00h
Mladý svět jako fenomén doby
Hana Mudrová
Mladý svět byl pojmem pro několik generací. Týdeník, který přinášel kvalitní reportáže a snažil se odpovídat na mnoho otázek lidí mladých nejenom věkem. Zvu vás k návratu do vzpomínek a k listování několika ročníky časopisu, ketrý se stal doslova fenoménem.

Sobota 1. 2 – 13:00h
Fantasy účastníků FF
Jixipen
Znáte se s českými autory, co jezdí pravidelně na Festival fantazie? A znáte jejich dílo? Přijďte si poslechnout, co zajímavého napsali. Zaujalo vás něco v poslední době? Přijďte nám o tom říci. Přednáška plná knih i ukázek. Autoři vítáni.

Sobota 1. 2 – 13:00h
Guardians of the Galaxy
Matěj Kondáš „Porty“
Pokud máte rádi nekonečný vesmír, plný mimozemšťanů, mluvících mývalů s raketometem, nebo ruských kosmopsů jste tu správně. Série Dana Abnetta a nyní i B.M.Bendise o skupině, která se rozhodla strážit marvelovský vesmír. Nejen o původní sérii, ale také o filmu, který nás čeká a o aktuální sérii.

Sobota 1. 2 – 13:00h
Once Upon a Time in Wonderland
Natálie Čurdová „Naty“
Přednáška vysvětlující proč je tenhle spin-off seriálu Once Upon a Time momentálně jedním z nejlepších vysílaných novinek.

Sobota 1. 2 – 14:00h
Pohádka jménem Hvězdné války
Tess
Hvězdné války. Dnes je to už známý fenomén, ale jak to s nimi bylo na začátku? Proč měly takový úspěch? Vždyť je to vlastně jenom… pohádka.

Sobota 1. 2 – 14:00h
Island, skutečná Píseň ledu a ohně
Jan Nohovec „Arvinej“
V létě 2013 jsem strávil měsíc na Islandu. Tahle severská země je plná tajemství a pustin nedotčených člověkem. Dozvíte se, na jakých místech se natáčela Hra o trůny a jaká tam panuje atmosféra. A možná padne i pár slov o islandských ságách, které by se dost dobře mohly odehrávat i za Zdí.

Sobota 1. 2 – 16:00h
Vše o The Nightmare before Christmas
David Žák „Doctor“
Představení nejen tohoto nádhérného filmu Tima Burtona, ale i informace jak film vznikal, jaké nápady mu předcházely, jaký měl úspěch a kde všude se Jack Skellington pozdeji objevil.

Sobota 1. 2 – 16:00h
Autoři versus betačtenáři
Vilma Kadlečková „Bramboreena“ + Sanča Fülle, Karolina Francová
Když kniha vyjde, na opravy je pozdě. Lepší by bylo, kdyby někdo odhalil nejhorší průšvihy včas. A to dokáže betačtenář! Jak si takovou osobu vybrat? Co od ní čekat? Co si nechat líbit? Beseda se třemi autorkami (a betačtenářkami) o tom, jak si navzájem zkritizovat rukopisy a přitom se nepozabíjet.

Sobota 1. 2 – 17:00h
Kvíz – knižní obálky 2013
Žaneta Pásztorová „Kometa“ + Renata Heitelová
Máte dobrou vizuální paměť? Tak si pojďte s námi vyzkoušet, jak dobře si pamatujete obálky knih s tématikou „dětí noci“ vyšlých v roce 2013 v ČR?

Sobota 1. 2 – 18:00h
Plíseň ledu a ohně aneb Humor v GoT
Jan Urban „kpt. Jack“ + + Tereza „Eylonwai“ Micková
Chcete-li si prodloužit život o slušných pár hodin, navštivte přednášku, která si nebere servítky a vysmívá se oblíbenému seriálu zleva zprava horem dolem. Upozornění: v průběhu přednášky se důrazně nedoporučuje jíst ani pít :D

Sobota 1. 2 – 18:00h
Sex s mimozemšťany…
Vilma Kadlečková, Jan Kovanic, Karolina Francová
…jakožto ušlechtilé literární téma. Přiznáváme, že nepůjde o pornografii, ale proběhne beseda o vztazích, lásce, a samozřejmě sexu s našimi bratry v rozumu. A sestrami, pochopitelně. A dalšími pohlavími a předměty. Dojde i na autorské čtení.

Sobota 1.2. – 20.00 h
Hvězdní honáci opět honí
Jiří W. Procházka
První specializované audio vydavatelství sci-fi, fantasy a hororu Walker a Volf vám předvede ukázky z první vydávané knihy Hvězdní honáci! Fantastická klasika ožívá a honáci opět honí.

Sobota 1. 2 – 20:00h
Vážně šílené britské seriály
Arvinej
Britové jsou šílení. Šíleně geniální. A taky pěkná prasata. Někdy umí dokonce i zpívat. Vydejte se na cestu skrz prostor a čas do říše famózních britských seriálů, vedle nichž je excentrický moffatovský Doctor Who jenom břídil.

Sobota 1. 2 – 21:00h
Masky a příšery
Františka Vrbenská „dis“
Pravěké kořeny lidových zvyků. Mezi Dušičkami a Popeleční středou, v „temné“ polovině roku se odehrává většina magických obřadů a rituálů. Z jakých hlubin pocházejí strašidelné a groteskní postavy českého a evropského folkóru? Najdeme jejich ozvěnu ve fantastice?

Sobota 1. 2 – 21:00h
Philip K. Dick, autor digitálního věku
Jan Nohovec „Arvinej“
Geniální americký spisovatel Philip K. Dick vystřídal pět manželek, dlouhodobě jel na drogách, měl pletky s FBI a v roce 1974 ho růžovým paprskem kontaktoval bůh. Napsal Minority Report, Total Recall, Blade Runnera a řadu dalších. Jaké jsou jeho nejlepší knihy?

Sobota 1. 2 – 22:00h
Nemrtví náckové (18+)
Štěpán Jura „Potan“
Jedním z nejdrsnějších nepřátel pro hlavního hrdinu filmu/knihy/hry jsou nacisti. Typická helma, dlouhý kabát, děsivý jazyk. Je však i něco hrůzostrašnějšího. Zombie/vlkodlačí/upíří náckové! Pojďme se tedy podívat na některá díla, která zkombinovala tyto elementy do dohromady. Heil Frankenstein!

Sobota 1. 2 – 22:00h
Erotika a herní Zaklínač
Marek Tvrdý „Marcus de Tycho“
Přednáška se věnuje erotice ve videohrách s hlavním zaměřením na herní trilogii Zaklínač z produkce polské společnosti CDProjekt RED. Z důvodu obsahu je přednáška určena pouze starším 18 let.

Neděle 2. 2 – 9:00h
Jak jsem přivedla Drákulu do Čech
Hana Mudrová
Beseda o probíhajícím elektronickém literárním projektu. Děj e-knihy „Až sroste kámen“ stále pokračuje. Kníže Vlad Dracul se dočkal svého nástupce, dalšího „drakobijce“. Brzy udělá první krůčky…

Neděle 2. 2 – 9:00h
Hrabě Káčula
NightCon Team „NightCon“
Vegetariánský upír Hrabě Káčula, sluha Hugo, služebná Nanny a dr. Husí brk – to jsou hrdinové oblíbeného legračního pseudohororového kresleného seriálu pro děti.

Neděle 2. 2 – 11:00h
Upírská pohřebiště
Jan Neuman „Wolverine“
Víte jak se upíři pohřbívali, proč a kde je můžete najít? Přijďte se dozvědět to a ještě víc, případně o těchto tématech v závěru podiskutovat.

Neděle 2. 2 – 12:00h
Velká Británie očima geeka
Arvinej
Podle kterého pralesa napsal Tolkien Fangorn a Lórien? Který hrad uvidíte na plakátu Hobita? Kde se natáčel Harry Potter? Kudy prošli Keltové, Římané a možná i král Artuš? Jak to vypadá v Cornwallu? A především – jak to dopadá, když český geek odjede na studijní pobyt do Velké Británie?

Neděle 2. 2 – 12:00h
Usagi Yojimbo
Barča Dvořáková „Shana“
Pro někoho jen zábavné čtení, pro jiné možnost jak si prohloubit znalosti o Japonsku. Komix Usagi Yojimbo je rozhodně zajímavým čtením pro mnohé generace lidí a ráda bych Vám ho v této přednášce o něco přiblížila.

Neděle 2. 2 – 12:00h
Filmy podle „young adult“ knih
Michaela Rodová „Charlotte“
Ze Twilight dávno skončilo, Hunger Games jsou v půlce a The Mortal Instruments už jste také viděli? Nezoufejte! V blízké době nás stále čeká několik filmových adaptací knih pro „mladé dospělé“. Jakých? Přijďte a dozvíte se!

Neděle 2. 2 – 13:00
Gargoyles – animované děti noci
Martin Váňa „Iluzon“
Gargoyles – fantastický animovaný seriál, v němž se snoubí na první pohled nesourodé prvky – věda a magie, vlkodlaci a kyborgové, úchvatní záporáci a hrdinové legend – to vše s postavami, které se postupně vyvíjí a přes den kamení.

 

Zdroj: amber.festivalfantazie.cz